Doğa için Çünkü Başka Sen Yok diyerek yola çıktığımız Doğaya Mektup projemiz 5 Eylül’de sevilen sanatçı Haluk Levent’in sahne aldığı muhteşem bir canlı yayın konserimizle sonlanmıştı. Şarkı yarışmasının finalistlerinin de canlı yayına bağlanarak heyecanlarını bizimle paylaştığı bu online konser uzun süre hafızalarda yer alacağa benziyor. Bizim için gurur kaynağı olan tüm projeyi, proje yüzümüz ve destekçimiz olan Haluk Levent’le konuştuk.

1. 25 yılı aşkın süredir müzik yapan, üreten, sahne alan biri olarak Türk müzik tarihine unutulmaz şarkılar bıraktınız bugüne kadar. Herkesin kendini bulduğu şarkılar oldu bunlar. Sizin için unutulmaz bir yeri olan bir şarkınız var mı?

Çok klişe olacak belki ama her şarkının arkasında bir hikaye var, o yüzden hepsi çok değerli. Yazdığım her söz bana ait hikayenin birer parçası. Ancak yine de birinin söylemem gerekirse Elfida diyebilirim. Çok sevilen bu şarkımı küçük bir kız için yazmıştım. O kızın ismi gerçekte Beyzanur’du, ancak Elfida’nın “gözden çıkarılan kadın” anlamına geldiğini öğrendiğimde şarkıya bu ismi vermeye karar verdim. Beyzanur’un çok kalp burkan bir hikayesi var. Çok küçük yaşta kapıldığı hastalıkla uzun süre mücadele etti, ben de elimden geldiğince bu süreçte onun yanında oldum. Hastanenin düzenlediği bir geceye de müzisyen olarak katıldım ve o gün maalesef Beyzanur’u gözden çıkarmamız gereken bir noktada olduğumuzu duyduk doktorundan. Ve gerçekten de o günün sonunda Beyzanur’u kaybettik. Şarkının her satırı onunla, onun bende bıraktığı izle ilgilidir. Onu ancak bir şarkıyla yaşatabilirdim ve bunu yapabildim. Bu yüzden bu şarkı çok özel bir yerde benim için.

2. Müzik kariyerinize başlarken bugünkü Haluk Levent olacağınız aklınızdan geçmiş miydi hiç?

İyi bir müzisyen olmayı hep hayal ettim. Daha lise yıllarımdayken ve sonrasında hayran olduğum müzisyenlerin konserlerini izlerken bile, “burada ben de olmak istiyorum” diye aklımdan geçirirdim. Cemil Topuzlu’da MFÖ, Selda Bağcan, Yeni Türkü gibi idollerimi izledim örneğin. Sonunda defalarca o hayal ettiğim yerde olabilmeyi başardım. Bugünkü Haluk Levent aklımdan geçmezdi belki ama müzik hayatım için yüreğimi ortaya koydum diyebilirim. Bu da bana hayal ettiğim yerlerde olabilme şansını verdi. Sevenlerimle kurduğum gönül bağı bu samimiyete dayanıyor.

Ekim Ayı Konuğumuz Haluk Levent3. Yardım çalışmalarınız neredeyse müzik kariyerinizle eş zamanlı. Müzik kariyeriniz ne kadar etkili oldu bu çalışmalarda?

Müzik kariyerim aslında sadece insanlara ulaşmamı ve onların bana ulaşmalarını kolaylaştırdı. Ama ünlü olmadan önce de yardım çalışmalarıyla ilgili elimden geleni yapıyordum. Rahmetli Türkan Saylan hocamla tanışma fırsatı buldum ve onun cüzzam ile ilgili çalışmalarında gönüllü olarak yer aldım uzun süre. Sonrasını biliyorsunuz, müzik hayatım bana daha çok olanak getirdi elbette. Ahbap ile birlikte elimizden geleni, en iyi şekilde yapmaya çalışıyoruz.

4. Pandemi döneminde bizim için çok kıymetli olan bir projeye sizlerle beraber imza attık ve verdiğiniz destekle milyonlarca kişiye ulaştık. 7’den 70’e her yaştan kişi projemize destek verdi. Projemiz ilk size geldiğinde neler düşündünüz ne hissettiniz?

Doğa benim her zaman ilham kaynağım oldu. Ondan beslendim, onunla kendimi bulduğumu hissettim. Dolayısıyla doğa, benim için hayattaki en öncelikli konulardan biri. Bu yüzden proje bana geldiğinde öncelikle böyle bir proje için akla ilk gelen isim olmaktan gurur duydum. Demek ki ben kendimi çok doğru yansıtmışım diye düşündüm. Böyle bir konuda iz bırakacak olmak, başkalarına ilham vermek, onların içlerinde sevgi uyandırmak, yani tüm bunlar beni çok heyecanlandırdı.

5. Peki proje kapsamında gelen mektupları okuduğunuz zaman neler düşündünüz? O kadar çok mektup geldi ki, sanırız şarkının sözleri için mektup seçmek kolay olmamıştır. Sonra bir de sizin bestenizle onlarca kişi tarafından seslendirilmesi aşaması var.

Mektupların hepsi birbirinden güzeldi, hepsi duygu doluydu. Çocuklar, büyükler; her yaştan insan doğa sevgisini içtenlikle satırlara döktü. Bu yüzden içlerinden cümle seçmek hem kolaydı hem zordu. Çünkü aslında hisler ortak bir noktada, ortak mesajlarda birleşiyordu. Ama elbette her biri için ayrı ayrı emek verildiğini bilerek titizlikle okuduk tüm mektupları. Şarkıda mutlaka olmalı dediğimiz duyguları veren cümleleri seçmeye çalıştık. Ve ortaya Çünkü Başka Sen Yok şarkımızı çıkardık. İçinde herkesin sevgisi olan bir şarkı oldu.

Bir şarkının binlerce insana ulaştığını ve onlar tarafından hevesle söylendiğini görmek zaten harika bir şey. Ama Çünkü Başka Sen Yok’un yeri bambaşka oldu. Çok değerli bir mesajı taşıdık el birliğiyle.

Ekim Ayı Konuğumuz Haluk Levent6. Özellikle gençler şarkıyı çok sevdiler ve çok güzel klipler çektiler. Siz nasıl buldunuz klipleri?

Hepsinde büyük emek var. Ben o kliplerde bu şarkıyı söyleyen insanların gözlerindeki ışıltıyı gördüm, bundan daha önemlisi de olamaz zaten. Ne kadar güzel bir şey yaptığımızı, ne kadar güzel noktalara ulaştığımızı gördük her gelen klipte. Bu yüzden her biri çok özel ve güzel.

7. Proje boyunca bizlere doğa ile ilgili birçok mesaj verdiniz. Bunlar arasında en çok altını çizmek istediğiniz mesaj hangisiydi?

Şarkımızın sözlerinde de olduğu gibi doğanın bizim özgürlük kaynağımız olduğunu asla unutmamamızı isterim. Doğa yaşamımızın en öncelikli konusu olmalı, çünkü biz onunla var olabiliyoruz. Çocuklarımızı sevdiğimiz gibi sevmeliyiz doğayı, ve hatta çocuklarımız için sevmeliyiz.

8. Son olarak takipçilerimiz için “ÇÜNKÜ BAŞKA SEN YOK” diyebileceğiniz bir mesaj rica edebilir miyiz?

Yaşam çok değerli bir şey, bir kere elde ettiğimiz… Ne kadar güzellik görüyorsak her biri eşsiz. Birbirine benzese de her canlı birbirinden farklı. Bizler de öyleyiz, içimizdeki tüm duygular tüm biriktirdiklerimizle her birimiz eşsiziz. Bunu hep aklımızda tutmamız gerek, bu “bir kere” olan dünyanın içinde her yaptığımız, bıraktığımız her iz de eşsiz olacak. İnsan kendi için de, sevdikleri için de Çünkü Başka Sen Yok diye düşünerek atmalı her adımını. Kendine ve başkalarına bu duyguyla ilham vermeli.

Haluk Levent ile Doğaya “Çünkü Başka Sen Yok” dedik!” başlıklı blog yazımıza gidebilir ya da Bizim Dünyamız kategorisine geri dönebilirsiniz.