Kapsayıcı kültür, sahip olunan farklılıklara bakılmaksızın herkesin iyi bir iş çıkarabileceğini varsayarak herkese eşit koşulları sunar ve herkes için fırsatlara eşit erişim sağlar.

Kapsayıcılık bir iş yeri için oldukça önemlidir. Kapsayıcı bir iş yeri, her çalışanın kendini değerli hissetmesini sağlayarak farklılıkların çalışma ortamının kültürüne ve verimliliğine olan büyük katkısını önemser. Bununla birlikte kapsayıcı bir kültür; önyargı, ayrımcılık ve eşitsizliğin her türlüsünü reddeden bir duruşun benimsendiği ortamı inşa etmeye özen gösterir.

Kapsayıcılık hem görünür hem de görünmez farklılıklara sahip olan bireylere, iş arkadaşlarıyla aynı yönde ilerleme fırsatının sunulmasını sağlar. Kapsayıcılık fikrini çalışma alanının her yerine yayan NN Hayat ve Emeklilik, bu tutumu her zaman ve herkes için geçerli kılar. Bu nedenle, benzerliklerimiz ve farklılıklarımız ne olursa olsun herkes kapsayıcılığın bir parçasıdır.

Kapsayıcı bir çalışma ortamı inşa ederken önyargılarla da mücadele etmek oldukça önemlidir. Özellikle dezavantajlı gruplardan insanlar ile ortak bir alan paylaşılıyor ise bu ayrıca özen gösterilmesi gereken bir durumdur. Bazı karar vericiler, belirli bir aday veya çalışan profilini tercih ederek, liyakati belirli bir şekilde algılamaya hazır olabilir. Örneğin, teknoloji endüstrisindeki yaşça büyük işçilere karşı olan önyargı büyük bir sorun teşkil eder. Engelli bir bireyi işe alarak veya yetenek kazanımı için tasarlanmış belirli çeşitlilik teknolojisini kullanarak eğitim oturumları ve iş planları ile buna karşı güvenli bir koruma sağlayabilirsiniz. Bu da iş yerinizdeki her çalışana veya potansiyel çalışanlara eşit fırsatlar sunmanız yani kapsayıcı bir bakışı benimsemeniz ile mümkündür.

NN Hayat ve Emeklilik, çeşitliliğe ve kapsayıcılığa verdiği önem ile; kapsayıcı bir iş ortamı ile kapsayıcı bir müşteri deneyimi yaratmak ve farklı toplulukları desteklemeyi amaçlamaktadır.

“NN Hayat’ta Çeşitlilik Nedir?” başlıklı blog yazımıza gidebilir ya da Çeşitlilik ve Kapsayıcılık kategorisine geri dönebilirsiniz.