Geride bıraktığımız yılda en iyi filmlerden kaçını izlediniz? Kaç tane filmi izlenecekler listenize eklediniz? Bu kaliteli filmleri kaçırmamanız adına sizler için filmlere yapılmış yorumlara ve verilmiş puanlamalara göre 2021 yılının en iyi 20 filmini listeledik. Bu listeye bakıp “İzlenilmesi gereken filmler” listenize yeni filmler ekleyebilirsiniz.

20- Passing (IMDB 6,6): Bu film Afro-Amerikalıların gözünden eleştiri içeren bir dram filmi olarak 1920’li yıllarda geçmektedir. Clare açık tenli Afro-Amerikan bir kadındır ve hayatını beyaz bir kadın olarak yaşamaya karar verir. Okul arkadaşı olan Irene, Afro-Amerikan toplumun içinde yaşar. Çok uzun yıllar sonrasında tekrar bir araya gelen Clare ve Irene sahip oldukları düşüncelerden ve seçimlerden ötürü bir çatışma içerisine girerler. Birbirlerine zıt şekilde yaşayan iki karakter bir süre sonra birbirlerini kendi dünyalarının içine çekmeye başlarlar.

19- Titane (IMDB 6,6): Film, Yıllar önce kaybolduğu düşünülen bir adamın ortaya çıkmasıyla yaşananları konu alır. Özel müfettişler havaalanında bir gün yüzü yaralı bir adam bulur. Adam, kendisinin yıllar önce kaybolmuş olan Adrien Legrand olduğunu iddia eder. Oğlunun bulunduğu haberini alan baba Vincent, yıllardır yaşadığı kâbusun artık sona erdiğini düşünür ve genç adamı evine götürür. Bu süreçte bir dizi korkunç cinayet, bölgeyi etkisi altına alır ve olaylar gelişir.

18- Spencer (IMDB 6,6): Film, Prens Charles ile Diane Frances Spancer’ın evlilik hayatını konu alır. İngiltere Kraliyet ailesi, 1991 yılında Sandrigham köşkünde Noel tatilini geçirmeye karar verir. Görkemli bir hayatı olduğu sanılan Diana aslında mutsuz yaşamının içinde hapsolur ve artık evliliğinin de sona geldiğini düşünür. Film, evliliklerinin son evresindeki 3 günlük Noel tatilini konu alır.

17- Pig (IMDB 6,9): Film Rob ve can dostunun hikayesini konu alır. Hikâyede genç bir mantar toplayıcısı vardır. Oreon’un vahşi bölgesinde yaşayan Rob, bu genç mantar işçisine yiyecek toplaması için yardım eder. Bir gece Rob uyurken bir saldırıya uğrar ve ona yardım eden, en yakın dostu olan domuz kaçırılır. Genç mantar işçisiyle birlikte kaçırılan domuzun izini sürerler. Bu yolculukta Rob can dostunu bulmak için ardında bıraktığı geçmişiyle yeniden yüzleşmeye başlar.

16- The Power of the Dog (IMDB 6,8): Thomas Savage’ın aynı adlı romanından uyarlanmıştır. Montana’da büyük bir çiftlikte çalışmakta olan iki kardeşin hikayesini konu alır. Birbirlerinden zıt olan Phil ve George adında iki kardeşin hayatı bir gün George’un dul bir kadınla evlenmesiyle tamamen değişir. Phil bu kadından oldukça rahatsızdır ve kardeşinin eşini yok etmek için türlü planlara başvurarak amansız bir savaşa soyunur.

15- In The Heights (IMDB 7,3): Film, New York’ta bir şarap dükkanına sahip olan bir adamın hikayesini konu alır. Büyükannesinden kendisine büyük bir miras kalan dükkân sahibi, şarap dükkanını kapatıp kapatmamak ve Dominik Cumhuriyeti’ne yerleşmek ve emekli olmak konusunda oldukça karmaşık duygular yaşayarak bir batağın içine sürüklenir.

14- Nomadland (IMDB 7,3): 1960’lı yıllarda Amerika’da geçen bu film Nevada kırsalında yaşayan Fern’in hikayesini anlatır. O dönemde yaşanan büyük bir ekonomik çöküşten sonra tüm eşyalarını ve tüm birikimini kaybeden Fern, kendisine bir karavan ayarlayarak göçebe bir hayat yaşamaya karar verir. Film izleyicilerden ve yönetmenlerden geçer not almayı başararak bu listeye girmeye hak kazanır.

13- Petite Maman (IMDB 7,4): Türkçe’ ye Küçük Anne olarak çevrilen bu filmde Nelly’nin hayat hikayesi anlatılır. 8 yaşında bir kız çocuğu olan Nelly, bir gün çok sevdiği büyükannesini kaybeder. Bu kaybın ardından Nelly, annesinin çocukluğunun geçtiği orman yakınlarında bir eve gider. Kız, ormanın çevresini gezdiği sırada bir ağaç ev inşa etmeye çalışan bir kızı görür ve onunla tanışır.

12- No Time To Die (IMDB 7,3): Bu film, işinden ayrılmasına rağmen bir gün dostunun yardım çağrısıyla kendisini yeni ve zor bir maceranın içinde bulan Bond’un hikayesini anlatır. Yeni hayatına neredeyse uyum sağlayan ve daha mutlu hisseden Bond’un huzuru, arkadaşının bu yardım çağrısı sebebiyle yarım kalır. Kaçırılan bir bilim insanının kurtarılması gerekir ve Bond kötü adamın peşine düşer.

11- Minari (IMDB 7,4): Filmde Güney Koreli göçmen Yi ailesinin 1980 yıllarında Amerika’da yeni bir hayat kurma hikayesi konu alınır. Aile, baba Jacob’un çiftlik kurma hayali sebebiyle Kaliforniya’dan Arkansas’a taşınır. Jacob’un bu hayali yüzünden evliliği ve aile ilişkileri zarar görür. Aile, kimlik karmaşaları yaşayarak Reagan döneminin ekonomik zorlukları içinde sıkışıp kalır.

10- Palmer (IMDB 7,2): Bu film, üniversite yıllarında oldukça popüler olan Eddie Palmer’ın hayatını konu alır. Eddie, bir cinayet ile suçlanır ve 10 yıl ceza alır. Hapis cezası bittikten sonra salınan Eddie, yeni bir hayat inşa etmek için büyükannesinin yanına döner. Her şeyi geride bırakmak ister ama geçmişi onu bir türlü bırakmaz.

2021 filmleri

9- The Mitchells vs The Machines (IMDB 7,6): Bir animasyon filmi olarak karşımıza çıkan bu filmde, bir aile eğlenceli bir yolculuğa çıkar. Yolculukları sırasında robotların dünyayı istila ettiğini görürler. Robotlar kentlerde dolaşmaya başlayıp durum daha tehlikeli bir hal alınca, aile dünyayı kurtarmak için zorlu bir mücadeleyle karşı karşıya kalır.

8- Sound of Metal (IMDB 7,7): Darius Marder’in yönetmenliğini yaptığı Sound of Metal filmi, bir heavy metal bateristi olan Ruben’in, işitme yetisini kaybetmesiyle birlikte hayatının paramparça olmasını konu alır. Sessiz hayatıyla yüzleşmek zorunda kalan Ruben, paramparça olan hayatını, eskisi gibi düzlüğe çıkarma çabasına girer.

7- Drive My Car (IMDB 7,6): Kendisine tahsis edilen bir şoförle beklenmedik bir yolculuğa adım atan bir adamın hikayesi anlatılır. Oyuncu ve yönetmen olan Yusuke’nin karısını kaybetmesinin ardından mutluluğu söner. 2 yılın ardından Yusuke, bir festivalde yönetmen olur. Festivalde Yusuke’ye 20 yaşında bir kadın şoför atanır. Genç adam bu gizemli şoför ile birçok sırrın açığa çıktığı bir yolculuğa çıkar.

6- West Side Story (IMDB 7,2): 1957 yapımı müzikalin uyarlaması olan bu film, iki genç arasında yaşanan yasak aşkı ve farklı etnik kökenlere sahip olan iki sokak çetesi arasındaki mücadeleyi konu alır. Tony, Jetler ve Köpekbalıkları ismindeki iki çetenin arasında kalan bir gençtir. Rakibinin kız kardeşi olan Maria’ya âşık olur. İlişkileri, çeteler arası gerginliğin şiddetlenmesine sebep olur.

5- Quo Vadis, Aida? (IMDB 8):  Bu film Bosna Hersek’in Srebrenitsa şehrinde yaşayan genç bir kadın olan Aida’nın hikayesini konu alır. BM için tercümanlık yapan Aida, Sırp ordusu başa geçtiğinde siyasi tartışmaların odağında olmaktan kurtulamaz. Aida, git gide daha korkunç bir hal alan bilgileri tercüme etmek zorunda kalır.

4- Licorice Pizza (IMDB 7,2): Film 70’li yılların San Fernando Valley’inde yaşayan bir lise öğrencisinin yaşadıklarını konu alır. Yetenekli bir oyuncu ve aynı zamanda da lise öğrencisi olan Gary Valentine’in hayatı bir gün okuluna gelen fotoğraf asistanı Alana Kane’i görmesiyle bambaşka bir hal alır. Birbirlerinden etkilenirler ve zamanla birbirlerinden ayrılamaz hale gelip gelecekleri için mücadele ederler.

3- The Dig (IMDB 7,1): İkinci Dünya Savaşı’nın hemen öncesini konu alan film, zengin bir dul kadın olan Edith Pretty’nin kendi arazisinde bulduğu mezarları kazmak için başarılı Arkeolog Basil ile tanışmasını konu alır. Kazı çalışmaları sırasında Basil, tarihin akşını değiştirebilecek bazı şeyler bulur. Bu bulgular İngiltere’de büyük bir karmaşaya sebep olur.

2- Dune – Part One (IMDB 8): Frank Herbert’ın bilim kurgu roman serisinin ilk kitabından uyarlanmıştır. Filmde soylu bir aile olan Atreides, İmparator tarafından galaksinin en önemli kaynağı olan baharatın çıkarıldığı çöl gezegenin koruyucusu olmak için görevlendirilir.

1- Father (IMDB 8,2): Bu film, yaşlılığı ile mücadele eden bir adamın hikayesini konu alır. Gün geçtikçe yaşlılığının belirtilerini daha çok hissetmeye başlayan Anthony, bu süreçte kendisinin yanında olmaya çalışan kızının yardımlarını da sürekli geri çevirir ve kendini yorucu bir hayatın içinde bulur.

“Amerika’nın Kısa Bir Tarihi ” başlıklı blog yazımıza gidebilir ya da Eğlen kategorisine geri dönebilirsiniz.