Mustafa Kemal Atatürk, dans etmeyi çok sever ve çevresindekilere de sürekli dans etmelerini tavsiye ederdi. Atatürk’ün çok sevdiği vals, dönemin popüler danslarından biriydi. Atatürk aynı zamanda zeybek de oynar asker ve devlet adamlığının yanında her fırsatta sanat, müzik ve dans konusundaki yeteneklerini sergilerdi. İşte Atatürk’ün dans tutkusu…

Vals Nedir?

Vals, 16. yüzyılda Fransa’nın Provence bölgesinde ortaya çıkan bir dans türüdür. 19. yüzyıl başlarında Avusturya ve Almanya’da gelişmiş, özellikle Kuzey Avusturya’da “Londler” adı ile oldukça popüler olmuştur. “Valto” olarak da bilinen Vals aslında Johann Strauss’un etkisiyle Viyana’da yaygınlaşmıştır. 1812 yılından itibaren de İngiltere’de, özellikle aristokrasi balolarında, eğlencenin odağında olmuştur. İngiltere Kraliçesi I. Elizabeth ile Leicester Kontu’nun vals yaptığı tablo büyük bir ün kazanmıştır.

Atatürk'ün En Sevdiği Dans Vals

Vals, 3/4 zamanlı, folklorik bir danstır. Vals yapan çiftler, birbirlerine tutunarak bir nokta çevresinde döner. Günümüz dans literatüründe “Viyana Valsi” ve “Modern Vals” olmak üzere iki tür vals bulunmaktadır.

Atatürk’ün Dans Tutkusu

Atatürk’ün hayatından kesitler anlatan yazarlar, dansa olan tutkusuna da sık sık yer vermişlerdir. Bu anlatılara göre, Atatürk’ün dans tutkusunun kökeni çocukluğuna kadar uzanıyordu. Selanik’te okul ve mahalle arkadaşı olan Savaş İlbay, Atatürk’ün dönemin modasına meraklı olduğunu belirterek, vals, polka, mazurka ve kadril gibi salon dans ve oyunlarını öğrenmeye çalıştığını anlatmıştır.

Atatürk’ün dans tutkusu, dans müziğinin modernleşmesinde önemli bir rol oynamıştır. Kadın ve erkeklerin kalabalık ortamlarda birlikte dans etmesine pek rastlanmayan bir dönemde sanatsal kurumların kurulmasına öncülük eden Atatürk, çevresindeki insanları her fırsatta dans etmeleri için teşvik etmiştir. Bu sebeple kendisi de mümkün olduğunca balo ve dans cemiyetlerinde yer almıştır.

Atatürk ve Vals

Dönemin en popüler dansı olmasının da etkisi ile vals, Atatürk’ün en sevdiği dans olmuştur. Valsi, Selanik Harp Okulunda okurken öğrenmiş; hatta ders aralarında arkadaşlarına da öğretmiştir. Yaşamı boyunca valsi hayatının bir parçası haline getiren Atatürk, Ankara Palas ve Çankaya’da birçok danslı toplantı ve baloda yer almış, partnerleriyle daireler çizerek forkstrat yapmış; özellikle gençleri dansa davet etmiştir.

Kullanılan tüm görseller sozcu.com.tr adresinden alınmıştır.

Doğal ateş düşürücü besinler” başlıklı blog yazımıza gidebilir ya da Eğlen kategorisine geri dönebilirsiniz.