Teknolojinin hiç durmadan geliştiği günümüzde, neredeyse her çocuğun elinde tablet ya da bilgisayar görmek mümkün. Peki, bu aletler olmadan önce çocuklar neler yapıyordu ve nasıl zaman geçiriyorlardı?

İçerisinde bulunduğumuz pandemiyi de hesaba katarak, sizler için çocukların teknolojiye elini değdirmeden evde oynayabileceği birkaç oyunu bir araya getirdik. Kim bilir belki bu oyunlar çok daha ilginç gelir!

Adam Asmaca

Çoğu insan, adam asmaca oyununun geleneksel versiyonunun nasıl oynayacağını bilir. Peki ya henüz hecelemede usta olmayan çocuklar bu konuda ne yapacak?

Küçükler için uygun bir varyasyon da var. 20 soru hazırlayın. Bir şey düşünün ve çocuğunuza, ne olduğunu tahmin etmek adına evet-hayır soruları sordurun. Her cevapsız kaldığınızda bir çizgi çekin!

İnşaat

Bunun için süslü bir bina setine ihtiyacınız yok. Çubuk şehirler, kart kuleleri, hatta bloklardan yapılmış binalar veya kutulardan, yastıklardan yapılmış kapalı kaleler bile iyi olacaktır. Rekabetçi olmak istiyorsanız, en yüksek kuleyi yapan kazanır!

Çocuklar İçin Teknoloji İçermeyen OyunlarBulmacalar

Bu yaratıcı, bilişsel ve problem çözme kaslarınızı iyi bir bulmaca ile çalıştırın. Mağazadan satın alınan bir çeşidi kullanabilir veya çocukların kendilerininkini yapmasını sağlayabilirsiniz. Çocuklarınızın sağlam bir karton parçasına veya Bristol tahtasına bir resim çizmesini sağlayın. Ardından, yapboz parçalarını doğrudan çizimlerinin üzerine çizmek için bir kalem kullanın. İyi bir makasla parçaları kesin, karıştırın ve çözmeye başlayın. Tek bir eğlenceli aktivitede iç mekan oyunları ve zanaat bir arada!

Skeçler

Bu iç mekan oyunu, daha büyük gruplar için idealdir – bir pijama partisinin favorisi olabilir! Çocukları gruplara ayırın. Her gruba kaşık, oyuncak takı, çorap, top veya kurdele gibi aksesuarlarla dolu bir çanta verin. Ardından, sahne malzemelerinin etrafında bir skeç oluşturmaları için onlara 15 dakika verin. Bu oyun o kadar eğlenceli ki rekabetçi olmak zorunda bile değil. Çocuklar isterse, kazanan bir skeç için oy kullanabilirler!

Simon Diyor ki

Bu geleneksel favori asla eskimeyecek. Başlamak için, Simon olacak bir oyuncu (muhtemelen ilk tur için bir ebeveyn) seçin. Oyuncuların geri kalanı, Simon’ın önünde bir daire veya sıra halinde toplanacak ve “Simon diyor ki” ifadesiyle başlayan eylemleri gerçekleştirecek: “Simon diyor ki… ayak parmaklarına dokun.” Oyuncular daha sonra Simon’ın hareketini ayak parmaklarına dokunarak kopyalamak zorundalar. Simon, “Simon diyor ki” ifadesini söylemeden bir eylemde bulunursa, çocuklar eylemi yapmamalıdır. Simon söylemediği halde bir çocuk ayak parmaklarına dokunursa oyundan çıkar. Simon’ın oyuncuları eylemde bulunmaları için kandırmasının birçok harika yolu vardır. Oyunda kalan son oyuncu kazanır ve bir sonraki Simon olur.

Saklambaç

Saklambaç olmadan hiçbir kapalı oyun listesi tamamlanmış sayılmaz, değil mi? Bu klasik oyunda, bir kişi gözlerini kapatır ve diğer oyuncular saklanırken yüksek sesle sayar. “O” saymayı bitirdiğinde, saklananları aramaya başlar. Uyarı: Bu oyun genellikle kıkırdama nöbetlerinin kaynağıdır. Daha büyük çocukları olan aileler, işleri bir adım öteye taşımak ve karanlıkta saklambaç oynamak isteyebilir. Güvende olmak için yerde eşya olmadığından emin olun. İsterseniz, “O”nun bir el feneri taşımasına izin verin veya saymayı bitirdiğinde ışıkları açın.

Baharatların faydaları” başlıklı blog yazımıza gidebilir ya da Eğlen kategorisine geri dönebilirsiniz.