Dakund, sosis köpek olarak da bilinen Almanya kökenli bir köpek ırkıdır. Küçük hayvanları avlamak için kullanılan gelişmiş koku yetenekleriyle tanınırlar. Dakund’lar küçük boyutlu köpeklerdir ve boyları 25 cm’den azdır, ağırlıkları 7-15 kg arasındadır.

Tarihsel olarak Dakund, tilkileri, porsukları, tavşanları ve diğer tünel hayvanlarını avlamak için kullanılan bir koku köpeğidir. Dakund sürüleri bir yaban domuzunu avlamak için yetiştirilmiştir. Ancak günümüzde küçük boyutları, çekici görünümleri, zekaları, karakterleri ve en önemlisi insanlara olan bağlılıkları nedeniyle popüler bir evcil hayvandır. Dakund hakkında daha fazla bilgi edinmek için, okumaya devam edin!

3 farklı kürke sahiptirler

Köpekler için genler, tıpkı insanlarda olduğu gibi özellikleri kontrol eder ve bunlar bir Dakund’un ne tür bir kürke sahip olduğunu belirleyen genlerdir.

Çoğu Dakund’un kısa tüyleri varken, daha az baskın genler nedeniyle uzun ve kıvırcık tüy tipleri çok daha az yaygındır.

Kısa tüylü bir Dakund köpek yavrusu alırsanız, yaşlandıkça tüylerinin uzamasını beklemeyin. Dakund’un 3 saç tipinin de çarpıcı görünür. Kısa saç tipi versiyonu bakım açısından daha kolaydır, oysa uzun saçlı Dakund’ların saçlarının haftada birkaç kez yaklaşık 15 dakika fırçalanması gerekir.

Dakund en küçük av köpeğidir

Dachshund tüm av ırkları arasında en küçüğüdür, ancak küçük boyutlarının sizi aldatmasına izin vermeyin, bazen fazla huysuz olabilirler.

2008 Applied Animal Behavior Science Journal’da, hem diğer hayvanlara hem de insanlara karşı doğal saldırganlığını vurgulayan bilgileri yayınlanmıştır. Ancak endişelenmeyin, Dakund sahibine karşı çok sadıktır.

Avlanmak için küçük boyutunun bir avantajı, hayvanların kazdığı tünellere girebilmeleridir. Bu, çevik doğalarıyla birleştiğinde, Dakund’un vahşi doğada saklanmaya çalışan hayvanların en kötü kabusu olduğu anlamına gelir.

Dakund: Bu Köpekler Oldukça Eğlenceli!

Dakund köpeğiniz varsa, formda kalırsınız

Dakund ırkı doğal olarak enerjik ve oyuncu köpeklerdir, bu da bir bahçeniz varsa ve köpekle sık sık oynamayı tercih ediyorsanız mükemmeldir. Çok fazla egzersiz yapmaları gerekir, minimum 1-2 saat açık hava onlar için idealdir.

Ancak, uyarlanabilir yaratıklardır ve bu da onları sahip olunması gereken harika bir evcil hayvan yapar. Bu nedenle, belirli bir günde yoğun bir çalışma programınız varsa, Dakund bunu sorun etmez!

Dakund’lar köpek yarışlarına katılır

Dakund ırkı o kadar çevik ve enerjik ki, 70’lerde Avustralya’da köpek yarışlarına bile katıldılar. Sadece diğer Dakund’larla değil, diğer köpek ırklarıyla da yarıştılar. Yarış etkinlikleri San Diego, California’ya taşındı.

Dakund’un sahip olduğu kısa bacakları pek çok yarış kazanamamasına neden oldu. Ancak onların bu denli zor rakiplerle yarışabilecek cesaretleri var!

En İyi Komedi Filmleri” başlıklı blog yazımıza gidebilir ya da Eğlen kategorisine geri dönebilirsiniz.