Doğal taşlar, güzellikleri ve güçlerinden dolayı binlerce yıldır insanlar tarafından kullanılmaktadır. Doğal taşların her biri koruyucu, enerji verici ve iyileştirici gibi farklı özelliklere sahiptir. Bu farklılıkların temel nedeni her birinin içerdiği maddenin farklı olması ve bu maddelerin ise birbirinden farklı işlevlere sahip olmasıdır.

Bu nedenle doğal taşlar yalnızca doğal olmakla sınırlı değillerdir. Kimi doğal taşlar hayatımızda sakinleştirici ve barışçıl bir enerji getirmesiyle bilinmektedir. Tamamıyla doğal olan ve herhangi bir yapay madde kullanılmadan elde edilen taşların bazıları şifa verirken bazıları ise değerli olması yönünden aksesuar, takı yapımında kullanılmaktadır.

Doğal taşların en güzel yönü enerjilerinin bedende direkt olarak etki etmesidir. Doğal taşlar ister takı olarak ister meditasyon sırasında ister ev dekorunda kullanılsın, enerjilerine inanıldığı sürece insan hayatında çok hızlı bir şekilde etki etmektedir. Aşağıda bazı doğal taşlar ve özellikleri bulunmaktadır:

Akik Taşı

Depresyon ve stresi tedavi etmekte yardımcı olan en önemli taşlardan biri akik taşıdır. Aynı zamanda konsantrasyonu ve algıyı geliştirmede, obsesif düşünceleri ve yıkıcı zihinsel kalıpları hafifletmeye de yardımcı olmaktadır. Akik taşının faydaları ve özellikleri taşın rengine göre değişim göstermektedir.

Örneğin, lacivert akik taşı, sezgisel artışı sağlamakta, duyguları dengelemede, kalbin ve zihnin yeniliklere açık olmasını sağlamada yardımcı olmaktadır. Pembe akik taşı ise, kişiye cesaret vermeye, güvenilir olmasına, sinirlerin yatışmasını sağlamada ve zihni rahatlamada daha çok yardımcı olmaktadır.

Sakral çakrayı dengeleyen akik taşı koç, ikizler, yengeç, aslan, başak, yay, oğlak ve kova burcu gibi birçok burca iyi gelmektedir.

Akuamarin Taşı

Cesaret taşı olarak da bilinen akuamarin taşının birbirinden farklı pek çok özelliği bulunmaktadır. Nefes taşı olarak solunum yolu ve akciğerler için faydalıdır. Sinus ve öksürük durumlarına yardımcı olmaktadır.

Bir su elementi taşı olan akuamarin, duygusal bedeni temizleyerek ve iletişim engellerini kaldırarak ruhun temiz enerjiye sahip olmasını sağlar. Aşırı öfke ve korkuyu dengeleyerek olumsuz enerjiyi atar ve zihnin sakinleşmesini sağlar.

Akuamarin taşı; akrep, koç, ikizler, terazi, kova ve balık gibi burçlara iyi gelmesinin yanı sıra onun faydalarından yararlanmak isteyen herkes bu taşı rahatlıkla kullanabilmektedir.

Amazonit Taşı

Estetik görünümü ve rengi nedeniyle sıkça tercih edilen bu doğal taş akuamarin taşına benzese de özellikleri yönünden ondan ayrılmaktadır. Amazonit taşı genellikle Başak burçlarıyla uyumlu olduğu görülmektedir.

Samimiyet taşı, iletişim kabiliyetinin artması, kişiye dürüstlük katması ve sinir sistemine katkı sağlaması özellikleriyle bilinse de sembol ettiği özellikler güven, iletişim ve yaratıcılıktır. Bu taşın özelliklerinden faydalanmak için günlük hayatta kolye, bileklik ve küpe şeklinde kullanmak etkili bir yöntemdir.

Zaten değerli bir taş olması sebebiyle de pek çok aksesuarda kullanılmaktadır. Amazonit taşı yengeç, balık, ikizler, başak gibi birçok burca iyi gelmektedir.

“Mars Özelliği Taşıyan İki Yerden Biri Salda Gölü” Başlıklı blog yazımıza gidebilir ya da Eğlen kategorisine geri dönebilirsiniz.