BTS, Güney Kore’den gelen yedi üyeden (Jin, Suga, J-Hope, RM, Jimin, V ve Jungkook) oluşan bir K-pop (veya Koreli pop) grubudur.

2013’te piyasaya çıkan BTS o zamandan beri dünyanın her yerinde meşhur oldu.

Yıllar boyunca grup, ‘School’ üçlemesinden başlayarak çeşitli temalar etrafında materyaller üretti.

Bunu ‘Most Beautiful Moment in Life’, ‘Wings’ ve son olarak ‘Love Yourself’ dizisi izledi.

‘Love Yourself: Answer’ albümleri, Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in çocukları başarılarından dolayı tebrik etmek için Twitter’a girmesiyle ABD listelerinin zirvesine çıktı.

BTS, uluslararası alanda en büyük K-pop grubu oldu!

Peki, nasıl bu kadar başarılı oldular dersiniz?

Bu başarılarının ardında 4 neden vardır diyebiliriz:

Müzik

K-pop’un popülaritesi sadece insanların dinlemek istediği müziği yaptıkları için arttı diyebiliriz.

Billboard’a göre, Korece söylenen ‘Love Yourself: Tear’ albümleri, “12 yılı aşkın süredir yabancı dilde ilk 1 numaralı albüm” oldu. Sadece bu da değil, birçok kişi müziklerinin konusunun başarılarında rol oynadığını söylüyor.

Birçok K-pop şarkısı ilişkiler ve aşk hakkında olsa da BTS, diğer grupların zorbalık, seçkincilik ve zihinsel sağlıktan hoşlanmayabileceği konuları da kapsamakta.

Performans

Onları dünyaya satamıyorsanız harika şarkılara sahip olmanın bir anlamı yok – ve BTS bunu bir güzel sanat haline getirdi.

Muhteşem dans figürleri ve son derece etkileyici müzik videolarıyla, müziklerine daha da fazla aşık olan sadık bir hayran grubunu kendine çektiler.

Grubun koreografı Bay Son şöyle açıklıyor: “Müzik videoları en önemli faktörlerden biri gibi görünüyor. Bu şekilde bir sanatçının mesajları daha etkili bir şekilde iletilebilir.”

Performansları için BTS saatlerce pratik yapıyor. İlk performansları için, günde 12-15 saat çalıştıkları doğru. Eh, kesinlikle karşılığını verdi diyebiliriz!

Dünyada BTS Fırtınası

İnternet

İnternet – ve özellikle sosyal medya – grubun başarısında çok büyük bir rol oynadı.

Suga, BBC Radio 1’e şunları söyledi: “Doğru zamanda doğduğumuz için çok şanslıyız. Sosyal medya olmasaydı bu kadar başarılı olamazdık.”

Grup, 2018’de Justin Bieber, Ariana Grande ve Selena Gomez gibi dev isimleri yenerek En İyi Sosyal Sanatçı dalında Billboard Müzik Ödülü kazandı.

Kazanan ilk K-Pop grubu onlardı.

Grup, kabul konuşmalarında, “Billboard Müzik Ödülleri’nde bu sahnede durduğumuza hala inanamıyoruz” dedi.

Hayranlar

Hayranları olmadan hiçbir grup başarıya ulaşamaz ve BTS, Twitter’da 19,4 milyon takipçi ve Instagram’da 23,7 milyon takipçi ile dünyanın şimdiye kadar gördüğü en sadık, kendini adamış hayranlarından bazılarına sahip!

ARMY olarak bilinen, grubun Billboard ödülünü kazanmasını sağlamak için inanılmaz bir 300 milyon çevrimiçi oy kullanan hayranlar oldu.

Ve 2017 sonbaharında YouTube’da ‘DNA’ videosunu sadece bir ayda 50 milyon kez izlediler!

Dünyanın dört bir yanında takipçilere hayran olarak kurulan sayısız sayfa, profil ve site ile içerik yayınlamak, mesaj göndermek ve grubun yedi üyesine olan sevgilerini paylaşmak için saatler harcıyorlar.

Kullanılan tüm görseller tr.wikipedia.org adresinden alınmıştır.

Deniz suyunun faydaları” başlıklı blog yazımıza gidebilir ya da Eğlen kategorisine geri dönebilirsiniz.