1937’den beri Walt Disney Company, büyüleyici animasyon filmleri, canlı aksiyon gösterileri ve büyülü bilgisayar animasyonlu maceralarıyla bizi eğlendiriyor. Aslında Disney, ilk çıkışından, klasik Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler’den bu yana yaklaşık 420 film yayınladı ve yalnızca 2021’de 20 tane daha gösterime girdi.

Bu denli geniş bir yelpaze, en iyilerini seçmenin kolay bir iş olmadığı anlamına gelir. İşte bu yüzden sizler için elimizden gelenin en iyisini yaptık ve en iyilerini bir araya getirmeye çalıştık. Favorileriniz Disney prensesleri, eleştirmenlerce beğenilen Pixar hitleri veya suçla savaşan tavşanlar olsun, bu listedeki filmler bir sonraki aile film geceniz için harika bir seçenek olabilir!

En İyi Disney Filmleri

Ratatouille (2007)

Buradaki fare yemek yapabiliyor! Harika bir şef olmayı özleyen Remy adlı saf, hırslı bir kemirgen hakkındaki bu tatlı, gülünç film esprili, zekice ve çarpıcı biçimde inandırıcı. Üstün yetenekli Remy tarafından kontrol edilen umutsuz bir insan moppet olan Linguini’yi kim sevmez ki? Anton Ego adlı, güç delisi bir yemek eleştirmeni olan kötü adamı yenebilecekler mi? Öğrenmek için, hemen izleyin!

En İyi Disney Filmleri

Beauty and the Beast (1991)

Görkemli bir prens, 90’ların bu peri masalında kendi ilacından tat alır. Bir büyücünün büyüsü, kraliyeti vahşi bir canavara dönüştürür ve aşık olana kadar büyü geri alınamaz. Canavar kasabanın saat ustasını kaçırdığında, onu kurtarmaya güzel kızı gelir. Kim bilir, bu kız belki canavarın da kurtarıcısıdır.

En İyi Disney Filmleri

101 Dalmatians (1961)

Pongo ve Perdita için gerçek aşk! Neyse ki yavrular, sahiplerini de bir ilişkiye sokabiliyorlar. Kötü ruhlu Cruella De Vil ortaya çıkana kadar her şey muhteşem. Cruella De Vill ise gözlerini kürk mantoları için Perdita’nın yavrularına dikmiş.

En İyi Disney Filmleri

Coco (2017)

Ernesto de la Cruz -kurgusal bir Sinatra- Miguel’in idolüdür. Gençlerin tek isteği, en sevdiği şarkıcı gibi güzel baladlar çıkarmaktır. Ancak, bilinmeyen nedenlerle ailesinde müzik kesinlikle yasaktır. Ölüler Diyarı’na yaptığı bir geziyle Miguel, ailesini anlamaya başlar.

En İyi Disney Filmleri

The Lady and the Tramp (1955)

Sofistike bir cocker spaniel ve rayların yanlış tarafından gelen bir köpek yavrusu, patilerine kadar dayanılmaz bir şekilde aşık oluyor. Klasikleşmiş, iki köpek arasındaki spagetti sahnesi ise asla unutulmaz.

En İyi Disney Filmleri

Snow White and the Seven Dwarves (1937)

Kötü bir kraliçe, genç üvey kızının güzelliğine dayanamaz ve hatta genç Pamuk Prenses’in canını alacak kadar ileri gider. Ancak Pamuk Prenses sıcacık bir kulübede yedi cüceyle birlikte olmanın tadını çıkararak mutlu bir şekilde yaşarken, şaka acı kraliyet üzerindedir. İşte o zaman kraliçe bunu tekrar dener. Yaşlı bir kadın kılığına girer ve Pamuk Prenses’e onu ancak bir prensin öpücüğü ile kırılabilecek bilinçsiz bir duruma gönderen zehirli bir elma sunar.

En İyi Disney Filmleri

The Lion King (1994)

Hem sevecen hem de yürek burkan Disney klasiği, babası Mufasa’yı kaybettikten sonra iktidara gelmesi gereken genç aslan Simba’nın etrafında döner. Ailenin destekleyici olacağını düşünürdünüz, ancak kötü bu kuralı bozar. Dayan Simba! Hakuna matata!

Yürüyerek İnce Bacaklara Sahip Olabilir Miyiz” başlıklı blog yazımıza gidebilir ya da İyi Yaşa kategorisine geri dönebilirsiniz.