Stephen King Kimdir?

Tam adı Stephen Edwin King’dir. King, 21 Eylül 1947 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde doğmuştur. Annesi ve babası King henüz 2 yaşındayken ayrıldı ve Stephan kardeşi David ile birlikte annesinin yanında kaldı. Stephan’ın çocukluğu babasının yaşadığı yer olan Indiana Fort Wayne ile annesinin yaşadığı yer olan Portlan Maine arasında gidip gelmekle geçti.

Stephen King’i yazmaya teşvik eden en önemli nokta babasına ait H. P. Lovecraft’ın “The Lurker Of The Threshold” öykü kitabı olmuştur. Tavan arasında bulduğu bu öykü kitabının üzerinde bir iblis resmi vardı. Okuduğunda kitaptan öyle bir etkilenmişti ki, anne ve babasının boşanmasının ardından ikiye bölünmüş hayatında içinden çıkamadığı her duygunun çözümünü yazmakta bulmuştu. Daha 16 yaşındayken ilk hikayelerini yazmaya başlamıştı. Yazmak ona çok iyi geliyordu, üstelik yetenekliydi de.

Yazmaya başladığı ilk günden beri isminden söz ettiren yazarın en sevilen eserlerini aşağıda inceleyelim:

O (It), Roman

Stephen King’in 1986‘da yayınladığı bu romanı, birçok okurun kâbusu olmayı başarmıştır. Kitap Amerika’da büyük bir başarı kazanmış ve o yılın en çok satan kitabı olmuştur. Kitap aynı yıl Bram Stoker ödülüne de layık görülmüştür.

İnsanlıktan önce dünyaya gelmiş bir yaratık, insanların yerleşiminden sonra kanalizasyonlarda yaşamaya başlamıştır. 27 yılda bir uyanıp insanları öldüren bu yaratık en çok çocukları öldürmektedir. Çocukların korktuğu varlıklar kılığına bürünebilse de çoğu zaman çocukların dikkatini çekebilmek için palyaço kılığında dolaşır. Bu yaratığa karşı, kendilerine Kaybedenler Kulübü ismini veren bir grup çocuk savaşır.

Nihayet 1958 yılında onu yaralarlar. İlk raundu çocuklar kazanırlar ve O’nun geri dönmesi durumunda yeniden oraya gelerek savaşacaklarına söz verirler. Ancak 27 yıl sonra beklenen an gelmiştir…

Hayvan Mezarlığı (Pet Semetary), Roman

Hayvan Mezarlığı, Stephen King’in en çok bilinen romanlarından biridir. Roman 1982 yılında yayınlanmıştır. Bu kitap King’in en sert romanlarından biri olarak bilinir.

Maine Üniversitesi’nde çalışmaya başlayan bir doktor olan Louis, kızı Ellie, oğlu Gage ve karısı Rachel ile krediyle aldıkları evlerinde klasik bir aile yaşantısı sürmektedirler. Karşı komşuları olan Jud ve Norma aileyi çok sıcak karşılamıştır fakat Louis oraya hiç taşınmamış olmayı dileyecektir.

Bu romanda King okuyucuları kasabadaki çocukların ölen hayvanlarını gömdükleri bir hayvan mezarlığından başlayarak çok ilginç yerlere götürür. Louis’nin çaresizlik içerisine girmesi okuyucuyu derinden etkiler.

Yeşil Yol (The Green Mile), Kısa Roman

Yeşil Yol kitabı 6 bölümden oluşan kısa roman serisi şeklinde 1996 yılında yayınlanmıştır. Eser 1999 yılında sinemaya uyarlandıktan sonra 6 bölümden oluşan kısa romanlar tek bir kitap altında toplanarak basıldı.

Olaylar, 1930’larda ABD’de idam cezası almış mahkûmların bulunduğu Could Mountain hapishanesinin E bloğunda geçer. Ölüm sıralarını bekleyen mahkûmlara “Yürüyen Ölü” ismi takılmıştır. Mahkumlar, “İhtiyar Sparky (Kıvılcım saçan)” adını verdikleri elektrikli sandalyede cezalarının infaz edilmesini beklemektedirler.

Daha sonra buraya John Coffey adındaki saf kalpli mahkûm getirilir. Ve bundan sonra herkesin hayatı değişecektir. Gerek romanıyla gerekse filmiyle yürek burkan bu eser Stephen King’in korku-gerilim türü dışında bir eser ortaya çıkardığında da ne kadar başarılı olabileceğini kanıtlamıştır.

“En Ünlü Türk Bilim İnsanları” Başlıklı blog yazımıza gidebilir ya da Eğlen kategorisine geri dönebilirsiniz.

*Görseller en.wikipedia.org’dan alınmıştır.