Koronavirüs şu anda tüm dünyanın tek gündemi. Özellikle Avrupa ülkelerinde alınan önlemlerin ardı arkası kesilmiyor. Yaşanan son gelişmeler, Türkiye’de de dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi, zorunlu olmayan temasın durdurulması ve gerekli olmadığı sürece sokağa çıkılmaması istendi. İşte, “evde kal” çağrısına uyanlara aileleriyle keyifli zaman geçirmesi için basit ama keyifli oyun önerileri.

Balon tenisi:

Öncelikle ev içinde kendinize rahat hareket edebileceğiniz bir alan ayarlayın. Bu alan içinde sizi ve çocuklarınızı tehlikeye atabilecek eşyalar olmadığından emin olun. Bu alanı organize ettikten sonra ikinci önemli konu fileyi ayarlamak. İki sandalye arasında bir ip ya da fular benzeri bir şey kullanarak file yapabilirsiniz. Ortamı ve filemizi ayarladıysak artık balonları şişirerek oyunumuza başlayabiliriz.

Oyunumuzun amacı balonu hiç düşürmeden karşı tarafa göndermek. Eğer balonu düşürür ya da başka bir yere atarsanız puan kaybedersiniz.

Evde zaman geçirmek zorunda olduğumuz bu zamanlarda hem hareket etmek hem de eğlenmek için ideal bir aktivite.

Dokun ve tanı:

Bu oyun, küçük çocukların daha çok görme duyusuna odaklandığı günümüzde, dokunma duyusuna odaklamak için harika bir oyun. Çocuğunuzun zihnini, nesnenin nasıl göründüğünden başka bilgileri ilişkilendirmek için eğitmenize yardımcı olacaktır.

Öncelikle, çocuğunuzun ulaşabileceği yerlere, mümkünse küçük kaplar içine dokunarak anlayabileceği ilginç nesneler koyun. Küçük, içi görünmeyen mukavva kutular bulursanız çok daha güzel olacaktır.

Öncesinde kutuları çocuklarınıza süsleterek oyunun hazırlık aşamasına dahil olmalarını sağlayabilirsiniz. Çocuğunuzu bu sürece ne kadar fazla dahil edebilirseniz oyundan o kadar çok keyif alacaktır.

Eşyaları yerleştirdikten sonra çocuğunuzun gözünü kapatıp oyuna başlayabilirsiniz. Oyun süresince sorularla teşvik edebilir ve gerektiğinde ipucu verebilirseniz. Eğer çocuğunuz çok küçük değilse sizin de aynı şekilde oyuna dahil olmanızı öneririz. Bakalım eşyaların neler olduğunu bilebilecek misiniz?

Evde Oynanabilecek Oyunlar (1)

Denge Oyunu:

Eğer evinizde resim için kullanılan yapıştırıcı bant varsa, onunla yere zikzaklar çizin. Eğer yere komple bant yapıştırmak istemezseniz çamaşır ipinden de faydalanabilirsiniz. Bu oyunu tehlikeli olmayacak şekilde, çocuğunuzun kafasına kitap koyarak ya da gözünü kapatarak oynayabilirsiniz.

Çorap Basketbol:

Bir çift çoraptan birkaç “kartopu” yapın; oynayacağınız alana bir çamaşır sepeti veya oyunu daha zorlaştırmak için çok daha küçük kaplar getirin. Tüm malzemeler bu kadar! 1 sayı, 2 sayı ve 3 sayı çizgisi size kalmış. Çocuklarınızla yüzlerce atış yapabilir, onların el becerilerini geliştirirken sizler de biraz spor yapabilirsiniz.

Sıcak Patates Oyunu:

Bütün aile fertleri ile oynamanızı önerdiğimiz keyifli ve basit bir oyun. Bir çift çoraptan bir “kartopu” yapın ve bunun yeni haşlanmış bir patates olduğunu düşününün. Oyunda önemli olan patates elinizi yakmadan en kısa sürede topu başka birine atmanız. Topu düşüren, elinde fazla tutan kaybeder ve oyundan çıkar.

Sessiz Sinema:

Bu klasik oyunu oynamadıysanız, şimdi tam zamanı! Bu oyunda amaç, filmin adını içeren hiçbir kelime ya da kelime öbeği söylemeden bir filmi anlatabilmek. Oynayacağınız yaş grubu için konsepti değiştirebilirsiniz. Küçük çocuklar için eşya ya da hayvan isimlerini kullanabilirsiniz.

Gezginler için festival önerileri” başlıklı blog yazımıza gidebilir ya da Eğlen kategorisine geri dönebilirsiniz.