Belki bazılarımız için günlük tutmak çocukluk dönemine ait hatıralardan biridir.

Bazılarımız için ise çocukluk döneminde edindiğimiz bir alışkanlık olabilir. Tıpkı büyük yazarlar ve düşünce insanları gibi. Günlük tutma önerisini sıklıkla onlardan duyarız. Neden diye düşündünüz mü? Araştırmalar ve birçok deneyimin aktarımı bize günlük tutmanın sandığımızdan çok daha fazla faydaları olduğunu gösteriyor.
Her şeyden önce günlüğümüz sadece bize ait gizli bir dünya. Bu nedenle duygularımızı ve düşüncelerimizi sakınmadan, sansürlemeden ya da başkaları tarafından anlaşılma kaygısı duymadan tüm yalınlığıyla aktarabiliriz. Bu yalınlığın bize olumlu getirileri olacaktır.

Kendimizi Keşfederiz

Hepimiz günün akışında yaşarız. Çoğu zaman yaptığımız eylemler ya da hissettiğimiz duygular bu akışta kendiliğinden gelişir. Günlük tutmak için yazmaya başladığımızda ise gün içinde neler yaptığımızı düşünmeye başlarız. Bu düşünme eylemi bize kendimizi keşfetme imkânı verir. Çünkü çoğunlukla günün rutinleri ve gündelik işleri içinde en küçük olayda bile kendimizin çok farkında olmadan işlerimizi yaparız. Gün sonunda neyi neden yaptığımızı düşünmek, kendimize karşı bir farkındalık kazanmamızı sağlar.

Duygularımızı Anlamaya BaşlarızGünlük Tutmanın Faydaları

‘Nasılsın?’ sorusunun cevabı yaygın olarak iyiyim ya da kötüyüm olarak verilir. Bize iyi ya da kötü geldiğini düşündüğümüz duygular olsa da bunlar sadece o duygulara karşı yorumlarımızdır. İyi ya da kötü diye bir duygu durumu olmayabilir. Gün içinde yaşadığımız birçok duyguyu yazmak için düşündüğümüzde, onların da adlarını koymaya başlarız. Kaygı, korku, utanma gibi birçok duyguyu tanımlamaya başlamak onları anlamamıza yardımcı olur.

Kaygı Yönetiriz

Günlük tutmakla bizi neyin kaygılandırdığını daha iyi anlayabiliriz. Kaygı hepimizde olan bir duygu durumudur. Tıpkı yemeğe ihtiyacımız olduğunda acıktığımız gibi, kaygı da bize bir ihtiyacımızın karşılanmadığını söyler. Beni neler kaygılandırıyor? Beni kaygılandıran şeylerle nasıl başa çıkabilirim? Günlük tutmak bu gibi soruları düşünmemize ve böylelikle kaygılarımızı yönetebilmemize yardım edebilir.

Yaratıcılığımızı Arttırırız

Düşünce her şeyden önce dille ilgilidir. Yazmak da bir düşünme pratiğidir aynı zamanda. Bu nedenle günlük tutmak da düşüncelerimizin gizli dehlizlerine inmemize yardımcı olur. Duygularımızı ve düşüncelerimizi olduğu gibi aktarmaya çalışmak, bize bu dehlizleri keşfetmek için imkân sağlar. Birçok parlak fikri bu sayede elde edebiliriz.

Günlük tutmanın daha birçok faydalarını sayabiliriz. Ancak dikkat etmemiz gereken şeyler var. En önemlisi günlüğümüzü kendimize saklamamız. Böylelikle başkaları okuyacak kaygısıyla yazmayız. Eğer güvendiğimiz ve çok sevdiğimiz biriyle paylaşmak istiyorsak da sadece günlüğümüzün belli parçalarını göstermeliyiz. Günlük tutmak da önemli olan bir diğer konu ise yazma devamlılığıdır. Her gün düşüncelerimizi en yalın haliyle yazarak ya da çizerek bu alışkanlığımızı devam ettirmeliyiz. Böylelikle hem duygularımızı hem de gelişmekte olan düşüncelerimizi veya tavırlarımızı günbegün takip edebiliriz.

Feminizm Nedir?” başlıklı blog yazımıza gidebilir ya da Eğlen kategorisine geri dönebilirsiniz.