Ceren Necipoğlu İstanbul Uluslararası Arp Festivali, Ayder Kardan Adam Şenliği, Bocuk Gecesi, Çin Yeni Yılı Kutlamaları… İşte Ocak ayının en çok konuşulan, yerli ve yabancı festivalleri.

Yeni yıl, yeni başlangıçlar ve elbette yalnızca Ocak ayında düzenlenen festivaller! 2020 Ocak ayının en renkli, sıra dışı festivallerini sizler için bir araya getirdik.

Ceren Necipoğlu İstanbul Uluslararası Arp Festivali

Ceren Necipoğlu İstanbul Uluslararası Arp Festivali

2009’da, Brezilya’daki Arp Festivali’nden dönerken uçak kazasında hayatını kaybeden Arp Sanatçısı Ceren Necipoğlu’nun anısına bu yıl ilk kez düzenlenen “Ceren Necipoğlu İstanbul Uluslararası Arp Festivali”, 15-19 Ocak 2020 tarihlerinde İstanbul’da, Beyoğlu’nda gerçekleştiriliyor. Ceren Necipoğlu İstanbul Uluslararası Arp Festivali’nde Solo Arp ve Oda Müziği Yarışmaları düzenlenecek. Jüride dünyaca ünlü sanatçılar var; konserlerini de kaçırmayın.

Çin-Yeni-Yıl-Kutlamaları

Çin yeni yıl kutlamaları

Çin Yeni Yılı Kutlamaları

Çin, Malezya, Endonezya, Tayland ve daha birçok Asya ülkesinde kutlanıyor: Çin Yeni Yılı… Çin takvimine göre 21 Ocak ile 20 Şubat tarihleri arasındaki yeni aya denk düşen gün, yılın ilk günü yani Çin Yeni Yılı’nın başlangıcı… Tayland’dan Amerika’ya, dünyanın pek çok ülkesinde benzer kutlamalar yapılsa da Pekin; Çin Yeni Yılı Kutlamaları’nın en görkemli geçtiği kent. Geleneksel Çin Takvimi’nde; Fare, Öküz, Kaplan, Tavşan, Dragon, Yılan, At, Keçi, Maymun, Horoz, Köpek, Domuz olmak üzere 12 hayvan bulunuyor. Her yıl bir hayvanın adıyla anılıyor ki 2020, Fare Yılı. Pekin’de günlerce süren festival havasını solumak; gösterileri, geçit törenlerini, ünlü aslan başlı yılan gövdeli ejderhayı görmek isteyenler için…

Ayder Kardan Adam Şenliği

Karadeniz’in muhteşem güzellikte yaylalarından Ayder’de bir festival: Ayder Kardan Adam Şenliği! 24-26 Ocak 2020 günlerinde, Rize Çamlıhemşin’deki Ayder Yaylası’ndaki şenlikte, rafting botlarıyla karda kayabilir; kardan adam yapma yarışmasına katılabilir; yöresel sanatçıların konserlerinde eğlenebilirsiniz. Ayder Kardan Adam Şenliği’nden tulum sesi eşliğinde horon tepmeden de dönmeyin! Bilmeseniz bile yöre halkına eşlik edin, yeter!

Bocuk Gecesi

Cadılar Bayramı’nın Trakya versiyonu desek, yanlış olmaz! 18 Ocak 2020 tarihinde Edirne Keşan’da… Tam bir festival havasının yaşandığı Bocuk Gecesi’nde bölgenin gençleri beyaz çarşaflara bürünerek yüzlerini hem korkutucu hem de eğlenceli bir şekilde boyuyor. Daha sonra da kapı kapı gezerek ev sahiplerini korkutmaya çalışıyorlar. Evlerde ise “bocuk” adlı varlıktan korunmak için balkabağı pişiriliyor! Bocuk Gecesi, ateş yakılan varillerin başında sona eriyor. Gitmişken Edirne’nin tarihi ve kültürel yerlerini de ziyaret edebilirsiniz.

Şubat 2020’de izlemekten keyif alacağınız tiyatro oyunları ve gösteriler” başlıklı blog yazımıza gidebilir ya da Eğlen kategorisine geri dönebilirsiniz.