Evde Oynanacak Eğlenceli Oyunlar

Oyunlar, yalnızca çocuklar için değil… Ailenizle, sevdiklerinizle evinizde oynayabileceğiniz birçok eğlenceli oyun var; kutu oyunları dahil!

Öncelikle her türlü ekrandan uzak duruyoruz; televizyon, akıllı telefonlar, laptop, ne varsa! Sonra da 7’den 70’e, tüm aile üyelerinin oynayabileceği oyunlardan birini seçiyoruz. Evde, sevdiklerinizle hangi oyunları oynayabilir, keyifli ve kaliteli bir zaman geçirebilirsiniz? Akıllı telefonlar olmadan da eğlenmek, hiç de zor değil. Önerilerimizi sıralayalım:

Tabu

Oyuncular önce iki gruba ayrılır ve grup üyelerinden, belirlenen süre içerisinde verilen kelimelerin anlatılması istenir. Yalnız bu, çok da kolay değil çünkü o kelimeyi anlatırken bazı kelimeleri kullanmanız yasak! Kelimeyi bilen grup, bir puan kazanırken yasaklı kelimeleri kullanmak eksi üç puan! Üç adet de pas hakkınız bulunuyor. Ayrıca TABU’dan sıkılanlar için daha zorlaştırılmış TABU XL var. TABU kuklası, yeni kelimeler, çizerek anlatılması gereken bölümler… İyi eğlenceler!

Trivial Pursuit

Dünyanın en sevilen genel kültür oyunlarından biri: Trivial Pursuit. Coğrafya, edebiyat, spor, tarih gibi farklı kategorilerden binlerce soru içeriyor. Trivial Pursuit’te soruları bilmeseniz bile eğlence garanti! Çok şey öğreneceğiniz bir oyun. Yalnızca kazanmaya odaklanmayın!

EVET-HAYIR

Evet-hayır kelimelerini gündelik hayatta çok sık kullanıyoruz, öyle değil mi? Ya bu kelimeleri kullanmamız yasak olsaydı? Oyunun amacı, evet ve hayır kelimelerini kullanmadan sorulan sorulara cevap vermek. Evet veya hayır cevabı verildiği takdirde sıra diğer oyuncuya geçiyor. En çok soruya cevap veren yani uzun bir süre evet ve hayır kelimelerini kullanmayan kazanır. Eski, klasik ama eğlenceli bir oyun olduğu kesin!

Jenga-PlusJenga Plus

JENGA, ustaların denge oyunu olarak biliniyor! Yüksek adrenalin, stratejik hamleler, psikolojik kapışma, herkesin katlanabileceği bir şey değil. Jenga’da kuleyi devirmemek önemli ki ilk deviren kaybediyor. Sabır ve dikkat gerektiren bir oyun. Çocuklar da rahatlıkla oynayabilir.

Monopoly

Dünyanın en sevilen emlak oyunu Monopoly de çağa ayak uydurdu; artık kağıt para yerine elektronik banka ünitesi var. Yeni tasarımıyla dikkat çekici. Ayrıca kısa süreli oyun alternatifi de mevcut ki hızlı oyun zarı çok eğlenceli. Monopoly Türkiye’de ise 22 şehir var. Türkiye’nin emlak kralı olmak isteyenlere…

Pictureka

Tam anlamıyla 7’den 70’e herkesin oynayabileceği bir oyun. Okuma-yazmayı henüz öğrenmeyen çocuklar da oyuna dahil olabilir. Pictureka, internet üzerinden de satın alınabilir. Oyun, orta büyüklükte, dokuz kare kartondan ve mavi, yeşil, sarı renkli olan küçük karton kağıtlardan oluşuyor. İkişer yüzünde küçük kağıtlarla aynı renkleri taşıyan bir zarla birlikte bir buçuk dakikalık kum saati de kutuda bulunmakta. Dokuz orta büyüklükteki kartların üzeri; iç içe çeşitli şekiller, anlamlı/ anlamsız resimlerle dolu. Bu kartonlar zemine yan yana diziliyor. Mavi kartlarda; kartonların üzerindeki şekillerden herhangi biri varken sarı kartlarda; zemindeki kartonların üzerinde bulmanız gereken şeklin ismi bulunuyor. Yeşil kartlarda daha genel cümleler bulunmakta. Zar atılıyor ve hangi kartın çekileceğine karar veriliyor. Zarın üst yüzüne hangi renk gelirse, o renkte bir kart seçiliyor ve kum saati devreye giriyor! Hemen zemine dizilen kartonlar üzerinde isteneni bulmanız gerekiyor. Dikkat gerektiren, eğlenceli bir oyun; Pictureka…

Sessiz Sinema

Sessiz sinema oynamayan var mı? Geçmişte de vardı, günümüzde de popüler. İki takım oluşturulur. Bir takımın belirlediği film adları, diğer gruptan bir kişiye söylenir ve o da kendi grubuna, belli bir süre içerisinde, bu filmi anlatmaya çalışır. Sessiz Sinema oyununda teatral yeteneği olanlar bir adım önde. Film adlarının zorluğu, insafınıza kalmış! Sinefiller ise tabii ki çok şanslı. Eğer aranızda sinefil (sinema tutkunu) biri varsa, grubunuza almalısınız!

2020 Ocak ayı konserleri” başlıklı blog yazımıza gidebilir ya da Eğlen kategorisine geri dönebilirsiniz.