Cycling Through Water

Dünyanın birçok yerinde bisiklet tutkunları için farklı çeşitlilikte bisiklet sürme alanları yer almaktadır. Bunlara örnek olarak şunları verebiliriz:

  • Polonya’da güneş enerjili bisiklet yolu.
  • Paris’te bisiklet otobanı.
  • Berlin’de bisiklet sismografı.
  • Utrecht’te yer alan dünyanın en büyük kapalı bisiklet otoparkı.

Belçika’da yer alan ‘Cycling Through Water’ da yukarı saydığımız örnekler gibi bisiklet tutkunları için vazgeçilmez alanlardan biri.

Suda Bisikletin Adresi: Genk

Doğanın Rengi ile Suyun Renginin Buluştuğu Harika Bir Nokta: Cycling Through The Water!

Cycling Through the Water 2016 yılında Belçika’nın Limburg eyaletinde açılmıştır. Bu parkur 212 metre uzunluğunda, 3 metre genişliğinde ve 1,60 metre derinliğindedir. Bisiklet yolunun yer aldığı bu alandan geçen bisiklet tutkunları suyun içine gömülü bir zeminde pedal çevirmenin muazzam zevkini yaşıyorlar. Bu parkurda bisiklet sürerken her an ördeklerle göz göze gelebilirsiniz. 212 metrelik olan bu eşsiz parkur, Belçika’nın en büyük açık hava müzesi olarak da bilinen Bokrijk’in bir parçası olarak inşa edilmiştir. Bu bakımdan bisiklet tutkunları hem eşsiz bir deneyim yaşayabiliyor hem de doğanın ve yeşilin keyfini.

Açıldığı günden bu yana 500 binden fazla turisti ağırlayan bu mekân, Time dergisi tarafından 2018 yılında dünyanın en güzel ve en büyük 100 yeri arasında sayılmıştır.

Eşsiz bir deneyim sunan bu parkur, ziyaretçilerini doğal manzarayı ve doğayı keşfetmeye de davet ediyor. Bu ve benzeri bisiklet deneyimleri sayesinde güzel manzaraların ve eşsiz mirasların bir araya geldiği bisiklet bölgeleri uluslararası haritada yerlerini alacaktır.

‘Cycling Through Water’ ve doğa dostu bir proje!

Bu parkurun yapımı çevredeki göletlerdeki doğa koruma projeleri ile birleştirildi bu atılım suyun kalitesinin iyileşmesine ve amfibilerin yaşam alanlarının önemli ölçüde artmasına katkı sağladı. Buna ek olarak bisiklet parkurunun altında bir yeraltı geçişi de sağlanmıştır. Bu şekilde amfibiler, iki havuz arasında kesintisiz hareket alanlarını da kaybetmemiş oldu.

Kullanılan görseller unusualplaces.org adresinden alınmıştır.

Sıradışı Tasarımıyla Tianjin Binhai Kütüphanesi” başlıklı blog yazımıza gidebilir ya da Eğlen kategorisine geri dönebilirsiniz.