Parfüm Nedir?

Kullanımı çok eskilere kadar giden parfüm, bir takım maddelerden üretilerek güzel kokulardan oluşan birleşimdir. Doğada bulunan bitkilerden veya çeşitli kimyasallardan üretilen parfüm, tarihte güzel kokulu bitkiler, ilaç ve süs olarak kullanılmıştır. Daha sonra ise parfüm güzellik olarak kullanılmaya başlanmıştır.

İnsan vücuduna, hoş kokular vermek amacıyla üretilen parfümlerin her biri içeriğine göre farklılıklar taşımaktadır. Parfüm extract, Eau de parfum, Eau de toilette, Eau de cologne gibi parfüm çeşitleri bulunmaktadır.

Parfüm Seçmenin İpuçları Nelerdir?

Binlerce parfüm kokusunun içerisinde teninize uygun parfüm seçmek kolay değildir. Teninize süreceğiniz esans ve kokular sizi yansıtacağından doğru seçimler yapmak gerekir. Çünkü bir başkasında beğendiğiniz koku sizin teninizde farklı durabilir. Veya İlk kokladığınızda beğendiğiniz koku sonradan teninizde uyum sağlayamayabilir.

Bundan dolayı parfüm seçerken birçok konuyu göz önünde bulundurmalısınız. Bunlardan en önemlisi parfüm alınan yere dikkat etmektir. Çünkü bazı bilinmedik markalar veya yerlerden alınan parfümlerin içerisinde bulunan maddeler cildin hasar görmesine neden olabilmektedir. Hatta parfüm eğer sahte ise birçok cilt hastalığına da neden olabilmektedir. Aynı zamanda parfüm seçerken yaş ve ten de önemlidir. Ten uyumuna göre parfüm seçmenin bazı ipuçları şunlardır:

Cilt Tipine Göre Parfüm Seçimi:

İnsan kendi tenine göre parfüm seçmelidir. Genellikle başka birinde beğenilen parfüm diğerinde hoş kokmayabilir. Herkesin farklı cilt tipi bulunduğundan her parfüm her tende aynı kokuyu vermeyebilmektedir. Bunu göz önünde bulundurarak, cilt tipine uygun kokular ve cildin yağ oranına göre parfümler seçilmelidir.

Bazı kokular tende daha kalıcı ve daha baskın kokarken bazı kokular daha hafif ve daha soluk kokabilir. Aynı zamanda kokular kişilikleri de belirlediğinden her kişinin kendiyle özdeşleştirdiği bir kokusu bulunur.

Ten uyumuna göre parfüm seçmenin bazı ipuçları şunlardır:

  • Yağlı cilt tiplerine sahip kişilerin kokuları daha kalıcı ve baskın olduğundan daha hafif parfümler seçebilirler.
  •  Kuru ciltlere sahip kişilerde kokular kalıcılığını daha az gösterdiğinden bu kişiler daha baskın kokular tercih edebilir ve daha sık parfüm kullanabilirler.
  •  Esmer tene sahip kişiler daha kalıcı ve daha baskın kokular seçmelidirler.
  •  Sarı ten rengine sahip kişiler daha hafif kokular seçmelidir.
  •  Kumral tene sahip kişiler genellikle baharat kokulu parfümler seçmelidirler.
  •  Kızıl tene sahip kişiler daha soft kokulardan oluşan parfümler seçmedirler.

Kokuyu Doğru Şekilde Test Etmek: Parfümlerin kokusu ciltte test edilirken birden fazla koku uygulanmamalıdır. Çünkü kokuların birbirine karışması doğru parfümü seçmeyi zorlaştırır. Parfümün kalıcılığını ve kokusunu daha doğru şekilde anlayabilmek açısından hafif nemli bir cilde uygulamak daha doğru olacaktır. Ayrıca kokuların birbirine karışmaması açısından birden fazla koku koklanmadan önce bir süre beklenmelidir.

Seçilen Parfümlerin Önce Testerının Kullanılması: Parfümlerin gerçek kokuları sıkıldıktan en az 30 dakika sonra ortaya çıktığından dolayı alışveriş sırasında beğendiğiniz parfümün mümkünse önce testerını alın. Bu şekilde günlük hayatta üzerinizde ne kadar süre kalacağını ve gerçek kokusunu daha kolay anlamış olursunuz. Böylece yanlış bir parfüm seçiminin önüne geçmiş olursunuz

“Üçüncü Nesil Kahve Demleme Yöntemleri” başlıklı blog yazımıza gidebilir ya da Eğlen kategorisine geri dönebilirsiniz.