Meyveler mükemmel bir enerji, besin, su, vitamin, lif ve antioksidan kaynağıdır.

Birçoğu, endişelenmenize gerek olmayan doğal şeker içerir. Bu doğal şeker vücuda zararlı değildir. Aslında tartışmaya gerek yoktur fakat meyve alımı günlük kalori alımınız için önemlidir. Kan şekerini kontrol etmesi gereken kişiler hangi meyvelerin şekerlerinin yüksek olduğunu bilmeli ve ona göre tüketmelidir.

İşte minimum şekere sahip olan ve bu nedenle şeker hastaları ve kilo kontrolü sağlamaya çalışan kişilerin ölçülü bir şekilde tüketebileceği meyveler şunlardır:

Az Şeker İçeren Meyveler

Avokado

Avokadolar çok lezzetli ve düşük şekerlidir ve buna rağmen tatlı ihtiyacınızı karşılayabilir! En sevdiğiniz milkshake, muz ve kek tariflerinde tipik tatlandırıcınızı biraz avokado ile değiştirmeyi deneyin!

Çilek

Çilekler şeker oranı düşük meyve olarak harika bir seçenektir. Bir fincan çilek sadece 7 gram şeker içerir ve gereken günlük C vitamini ihtiyacınızı karşılar.

Greyfurt

Şeker alımınızı en aza indirmenin en iyi yolu, porsiyon boyutlarınıza dikkat etmektir. Greyfurt şekerli atıştırmalıklara alternatif olarak harika bir seçenektir, ancak ihtiyaçlarınıza bağlı olarak hepsini yemek istemeyebilirsiniz. Bir greyfurtun yarısı 8 gram şeker içerir.

Elma

Şeker hastalığınız veya meyvenin kan şekerinizi nasıl etkilediği konusunda endişeleriniz varsa, onu tüketme şeklinizi düşünün. Bütün bir elma, elma suyundan daha düşük bir glisemik indekse sahiptir. Yani, elma yemek yerine suyunu tercih ederseniz kan şekeriniz daha fazla yükselme potansiyeline sahip olur. Çünkü tek başına orta boy bir elma sadece 19 gram şeker içerirken, bir bardak şekersiz elma suyunda yaklaşık 24 gram şeker bulunur.

Az Şeker İçeren Meyveler

Şeftali

Dişlerinizi sulu ve tatlı bir şeftaliye batırmanın tatmin edici hissi ile neredeyse hiçbir şey kıyaslanamaz. Bir orta boy şeftali yaklaşık 13 gram şeker içerir.

Portakal

Elmalarda olduğu gibi, portakal suyu içmektense portakalı yemeniz daha iyidir. Orta boy bir portakal 12 gram şeker içerir ve önerilen günlük C vitamini miktarından daha fazlasına sahiptir.

Limon

C vitamini açısından zengin limonlar oldukça ekşi meyvelerdir. Çok fazla şeker içermezler (limon veya misket limonu başına sadece bir veya iki gram). Ayrıca iştahınızı frenlemek için bir bardak suya biraz limon sıkmayı deneyebilirsiniz.

Burcunuza Göre Neden Komiksiniz?” başlıklı blog yazımıza gidebilir ya da Eğlen kategorisine geri dönebilirsiniz.