Yemeklerimize lezzet katan ve onlar olmadan bir tarif düşünemediğimiz baharatların Türk mutfağında her zaman önemli bir yeri olmuştur. Hatta birçoğu tıbbi özellikleri nedeniyle mutfakta kullanılmadan çok önce kullanılmaya başlanmıştır. Modern bilim, birçoğunun gerçekten de dikkate değer sağlık yararları taşıdığını göstermiştir.

İşte araştırmalarla desteklenen dünyanın en sağlıklı baharatları şunlardır:

Tarçın kan şekerin düşürür

Bu popüler baharat, tarçın ağacının kabuğundan gelir ve girdiği her şeye ayrı bir lezzet katar. Tarçın yüksek kan şekeri olan insanlar için çok iyidir. Şeker eklemeden yiyeceklere tatlımsı bir tat verir ve tip 2 diyabetli kişilerde kan şekeri düzeylerini düşürebilir.

Ayrıca son derece lezzetli olan tarçın, yüksek kan kolesterolü ve trigliserit düzeylerini düşürebilir ve bu da kalp sağlığı açısından önemlidir. Özellikle kalp hastalığı geliştirme riski yüksek olan diyabetli kişiler için bu gereklidir.

Şunu bilmek gerekir ki tarçın elbette diyabet ilaçlarının veya karbonhidrat kontrollü bir diyetin yerine geçmez fakat sağlıklı bir yaşam tarzına yardımcı olabilir.

Zerdeçal iltihapla mücadele eder

Zerdeçal, en çok Hint yemeklerinin baş tacıdır ve hastalığın yaygın bir nedeni olan iltihabı azaltma yeteneği sayesinde süper gıda haline gelmiştir.

Zerdeçalın bileşenlerinden biri kurkumin adı verilen bir maddedir. Alzheimer hastalığı ve depresyonla bağlantılı olan beyindeki iltihabı azaltabileceği de öne sürülmüştür.

Baharatların FaydalarıZencefil mide bulantısını giderir

Zencefil, bazı kültürler tarafıdan binlerce yıldır mide rahatsızlığı, ishal ve mide bulantısını tedavi etmek için kullanılan bir bitkidir. Lolipoplar, şekerler, kapsüller ve çaylar gibi çeşitli formlarda gelir. Toz halini de neredeyse her yerde bulabilir veya taze satın alarak çay yapmak için ya da rendeleyerek kullanabilirsiniz.

Zencefil hamilelikte mide bulantısını ve ameliyattan sonra mide rahatsızlığını azaltmada etkilidir. Ayrıca zencefil taşıt tutmasının şiddetini azaltabilir ve belirtlilerini önleyebilir. Bulantı önleyici ilaçlarla beraber alındığında kemoterapinin neden olduğu mide bulantısına ve kusmaya bile yardımcıdır. (Bazı ilaçlarla olumsuz bir etkileşime sahip olabileceğinden, kemoterapi ilaçları kullanırken zencefil almadan önce doktorunuza danışın.)

Sarımsak kalp sağlığına iyi gelir

Yemek pişirmede sıklıkla kullanılan güçlü kokulu soğan sarımsağına aşinayız. Ancak bilmediğiniz şey, sarımsak yemenin kalbinizi, kalp hastalığına yol açan risklerden koruyabileceğidir.

Yaşlandıkça, arterlerin bir miktar sertleşmesi normaldir. Bu aterosklerozdur ve arter duvarlarınızın içindeki kolesterol ve diğer maddelerden oluşan yağ birikintileri olarak ortaya çıkar. Sigara, yüksek tansiyon ve yüksek kolesterol gibi faktörler bu durumu daha da kötüleştirebilir. Zamanla birikim arttıkça, arterler daralır.

Özellikle kadınlarda sarımsak tüketimi kan damarlarını esnek tutar. Ek sarımsak yemek kolesterol ve trigliseritleri azaltabilir.

Sarımsak, kalp doktorlarının önerdiği bir beslenme olan Akdeniz diyetinin önemli bir içeriğidir. Her türlü tuzlu yemekte kullanılabilir.

Arnavut biberi acıyı hafifletir

Acı biber, kapsaisin adı verilen bir madde içerir. Bu onların ağrı kesici olmasını sağlayan şeydir. Kapsaisin, beyninize gönderilen ağrı sinyallerinin sayısını azaltır. Bu şekilde çok fazla rahatsızlık hissetmezsiniz.

İnsanlar genellikle baharatlı yiyeceklerin mide rahatsızlığıyla alakalı olduğunu düşünse de, kapsaisin ülsere neden olan bakterilerin büyümesini kısıtlar, aşırı mide asidini azaltır ve kan akışını artırarak ülserlerin azaltılmasına da yardımcı olabilir.

Sımsıcak köpek filmleri” başlıklı blog yazımıza gidebilir ya da İyi Yaşa kategorisine geri dönebilirsiniz.