fbpx

Binbir Derde Deva: Hibiskus Çayı

Hibiskus çayı kıpkırmızı rengi, hafif tatlı hafif ekşi tadıyla damaklarımıza neşe katan aşina olduğunuz bir lezzet olabilir. Hibiskus, güzel rengi ve tadının ötesinde birçok faydası da bulunan bir çaydır. Eğer hibiskus çayını hiç denemediyseniz hala geç değil!

Hibiskus Bitkisi

Kökeni Afrika olarak bilinen hibiskus çiçeğinin yüzlerce çeşidi bulunuyor. Bunlar arasında parlak kırmızı yapraklı olan türü çay yapımında kullanılıyor. Bu bitkinin binbir derde deva olduğu düşünülüyor. Uzak doğuda hibiskus bitkisi çay dışında yemeklerde baharat olarak ya da turşu yapımında da kullanılıyor. Ayrıca hibiskus ailesinden olan bazı türler çok şifalı olmaları sebebiyle ilaç yapımında da tercih ediliyor. Ama genel olarak çay formu en bilinen tüketim yöntemi olarak karşımıza çıkıyor. Peki hibiskus çayı faydaları nedir?

Hibiskus Çayının Yararları

Soğuk ya da sıcak olarak tüketebileceğiniz hibiskus çayının birçok faydası bulunuyor. Bu faydaların başında kan basıncını düşürmesi sayılabilir. Yüksek tansiyon hastalarının kan basınçları zaman içinde kalbe zarar verebilir. Hibiskus çayının bu basıncı azaltabildiği söyleniyor. Bazı araştırmalar hibiskus çayının kolesterol seviyelerini de düşürdüğünü ileri sürüyor. Bu da yine kalp hastalığının bilinen bir risk faktörü olduğundan, kalp sağlığınız için hibiskus çayı tüketmeniz yararlı olabilir.

İçerisindeki yüksek C vitamini bulunduran hibiskus, bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye ve vücuttaki serbest radikallerin neden olduğu hücre hasarını önlemeye de yardımcı olabilir. Ayrıca C vitamini; kıkırdak, kemik ve dişleri güçlendirdiği, yaraların iyileşmesine yardımcı olduğu ve demir eksikliğine iyi gelmesiyle de bilinir. Hibiskus çayı barındırdığı C vitamini sayesinde kalp hastalığı, diyabet ve kanser gibi birçok önemli hastalığı geliştirme riskinizi azaltabilir.

Bunların yanı sıra hibiskus; sindirim sisteminin çalışmasına, kan şekerinin düzenlenmesine, regl ağrılarının geçmesine de yardımcı olabiliyor. Saymakla bitmez yararları olan hibiskus çayının bilinen bir yan etkisi olmamasına rağmen diğer bitki çaylarında da olduğu gibi günde bir bardağın üzerinde içilmemesi öneriliyor.

Hibiskus çiçeklerine (veya ebegümeci ailesindeki diğer bitkilere) alerjiniz veya hassasiyetiniz varsa, hibiskus çayı içmekten kaçınmanız önerilebilir. Ayrıca hibiskus çayı bazı ilaçlarla birlikte tüketildiğinde, ilacın etkilerini azaltabilir. Bunun yanı sıra içindeki maddeler vücuttaki östrojen seviyelerini arttırabildiğinden hamile kadınların doktorlarına sorarak kullanmaları öneriliyor..

Hibiskus Çayı Nasıl Demlenir?

Çoğu bitki çayı gibi hibiskus çayı da demleme şeklinde hazırlanır. Bir bardak sıcak suya bir kaşık kadar hibiskus çayı konup hazır olması için 10 dakika bekleniyor ve ardından süzerek tüketilebiliyor. Hafif ekşi tadını geçirmek adına bal gibi doğal tatlandırıcılar kullanabilirsiniz.

Aynı zamanda kış aylarında bağışıklık güçlendirmek adına tüketeceğiniz zamanlarda, demlerken içerisine ıhlamur gibi başka çayları, çubuk tarçın, zencefil, limon gibi aromaları da ekleyebilirsiniz. Böylece kendinize bedeninizi güçlendirecek bir kış çayı hazırlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra yaz aylarında hibiskus çayını buzlu tüketebilir hatta şerbetini hazırlayıp bu şekilde de ferahlayabilirsiniz.

Kış aylarında bağışıklığınızı güçlendiren hibiskus çayı, yaz aylarında da serinletici bir alternatif olabilir! Lime limon, kırmızı orman meyveleri ile tatlandırabileceğiniz hibiskus çayına şeker ekleyerek demledikten sonra soğumaya bırakın. Ardından içerisine buz ekleyerek tüketebilirsiniz. Yazın bunaltıcı sıcaklarında hem sağlıklı hem de lezzetli bir içecek elde etmiş olacaksınız.

Afrika’dan dünyanın birçok yerine yayılan hibiskus bitkileri zengin içerikleri sayesinde ilaçlarda olsun yemeklerde olsun bizim bildiğimiz kullanımı olan çaylarda olsun şifa yayıyor. Bugün Afrika dışında dünyanın birçok farklı yerinde mor, kırmızı, turuncu yapraklı çiçekleri ile etrafı güzelleştirip, mutfaklarımızda da çaya dönüşüp bize ilaç oluyor.

Çocuklar ve Bebeklerde Çinko Eksikliği” başlıklı blog yazımıza gidebilir ya da Öğren kategorisine geri dönebilirsiniz.

Herhangi bir şey ara