Yaşadığınız hayatı ne kadar sağlıklı buluyorsunuz? Alışkanlıklarınızı ve günlük rutin yaşamınızı değerlendirdiğinizde halinizden memnun musunuz? Herkes daha sağlıklı bir yaşama sahip olmak ister. Sağlıklı bir yaşama giden yollardan biri elbette sağlıklı beslenmeden geçse de sağlıklı düşünebilmek ve davranabilmek de bu yolun mihenk taşları arasında yer alıyor. Sizi daha fazla meraklandırmayalım ve her zaman elinizin altında bulunması gereken “Daha sağlıklı bir yaşam için yapmanız gerekenler” listesini açıklayalım.

 • Bol bol su için

Birçoğumuz bu maddeye hala gerektiği kadar önem vermiyor. Standart kiloda kadınların günde 1,5-2 litre, erkeklerin ise 2-2,5 litre su tüketmesi gerekiyor. Böbrek sağlığını koruyan, kilo kontrolünde yardımcı olan, cildi taze ve nemli tutan, dehidrasyonu önleyen, sindirim sistemine yardımcı olan, vücuttan toksinlerin atılmasını sağlayan, bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olan suyu düzenli olarak tüketerek daha sağlıklı bir yaşam için kendinize bir iyilik yapabilirsiniz.

 • Şekerli içeceklerden uzak durun

Evet, bol su için ama su niyetine gazoz, hazır kutuda satılan meyve suları gibi kimyasalı yüksek olan şekerli içeceklerden uzak durun. Şekerli içecekleri sık tüketerek tip 2 diyabet, koroner kalp rahatsızlıkları, aşırı kilo alımı gibi sorunlara davetiye çıkarabilirsiniz.

 • Sert kabuklu çiğ yemişler tüketin

Her ne kadar çerezler yağlı olarak adlandırılsa da besin değeri açısından da oldukça zengindir. Çiğ fındık, badem, ceviz gibi sert kabuklu yemişler potasyum, magnezyum, E Vitamini ve lif değeri yüksek besinler olduğundan gün boyunca ara öğünlerinizde gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz.

 • Öğünlerinize dikkat edin

Eğer beslenme uzmanı tarafından verilen özel bir diyet uygulamıyorsanız, öğün atlamadan yemeye özen gösterin. Özellikle sabahları kahvaltı yaparak güne başlayın. Ara öğünlerinizde ufak sağlıklı atıştırmalıklarla midenizi boş bırakmayın. Ne kadar yoğun olursanız olun, öğlen ve akşam yemeklerinizi es geçmeyin.

 • Uyku çok önemli

Günde 7-8 saatlik uykunun ideal olduğu yıllardır söylenir. Uykusuz kalmak ya da gereğinden fazla uyumak metabolizma üzerinde olumsuz etkiler bırakabilir. Düzenli bir uyku ile hafızanızı güçlü kılabilir, stres ve yorgunluk gibi sağlığınızı tehdit eden unsurlardan uzaklaşabilir, konsantrasyonunuzu arttırabilir, yaşam kalitenizi yükseltebilirsiniz.

 • Balık yemeyi ihmal etmeyin

Özellikle Omega-3 ve yağ açısından zengin olan balıkları beslenme düzeninize ekleyin. Düzenli bir şekilde balık yiyerek depresyon, demans ve kalp hastalıklarının hayatınızı ele geçirme riskini azaltabilirsiniz.

 • Fiziksel aktiviteleri hayatınıza katın

Daha sağlıklı bir yaşam için hayatınızda bir fiziksel aktivite edinin. Sevdiğiniz bir spor dalı varsa mutlaka haftada 1 ya da 2 gün onun peşinden gidin. Özel bir spor dalıyla ilgilenmiyorsanız, yürüyüş, koşu gibi egzersizler yapın. Koşmak ya da yürümek size göre değilse pilates gibi vücut ağırlığınızı kullanarak kaslarınıza iyi gelecek bir egzersiz türünü seçin. Hiçbir şey yapmaya vaktiniz yoksa evde klasik egzersizleri yaparak vücudunuzu dinç tutun.

 • Güneş ile temasınızı kesmeyin

Mükemmel bir D vitamini kaynağı olan güneşten faydalanmaya gayret gösterin. Elbette yazın en sıcak günlerde öğlen saatlerinde güneşin altında yatmak çok da faydalı değil ama bu güneşin tamamen zararlı olduğu anlamına gelmiyor. Yaz kış demeden günde yarım saat avuç içlerinizi güneşe doğru tutup yararlı ışınlarından faydalanarak hem kemiklerinizi güçlendirebilir hem kanser riskini azaltabilir hem de enerjinizi yüksek tutabilirsiniz. Ancak güneşe çıkmanın da bir limiti olduğunu unutmayın, vitamin depolamak isterken sağlığınızdan olmayın.

 • Meyve ve sebze tüketiminize ağırlık verin

Lifler, vitaminler, mineraller, antioksidanlar açısından zengin olan meyve ve sebzeleri beslenme düzeninize mutlaka dahil etmelisiniz. Her öğünde meyve ve sebze tüketmeye dikkat etmelisiniz. Mesela sabahları kahvaltınıza salatalık, domates, biber, taze sıkılmış portakal suyu, kivi ekleyerek güne başlayabilirsiniz. Öğlen ve akşam yemeklerinde salata ile sebze tüketimini ihmal etmeden öğününüzü ayarlayabilir ara öğünlerde ise ufak porsiyonlar halinde meyve tüketebilirsiniz.

Daha Sağlıklı Bir Yaşam İçin Neler Yapabilirsiniz

Güneş ile temasınızı kesmeyin

 • Şeker ve tuzu azaltın

Fazla tuz tüketmeniz halinde tansiyon yüksekliği ve kalp rahatsızlıkları ile burun buruna gelebilirsiniz. Alışveriş yaparken sodium içeriği düşük ürünler seçebilir, yemeklerinize tuz ekmek yerine bu lezzeti farklı baharatlarla sağlayabilir, sofrada tuz bulundurmayarak ve yemeklerinize sonradan tuz ekmeyerek tuzun hayatınızdaki yerini azaltabilirsiniz. Kanser riskini arttıran, obeziteye yol açan, dişlerin çürümesine yol açan, karaciğer yağlanmasını arttıran, şeker hastalıklarına yol açabilen şekerin tüketimini de azaltmakta fayda var.

 • Sağlığınız kilonuzu, kilonuz sağlığınızı korusun

Kilonuzu sağlıklı bir seviyede tutmak illa zayıf olmak anlamına gelmiyor. Boy, yaş, cinsiyet, metabolizma ve sağlık standartlarınıza göre en ideal kiloda kalmaya dikkat edin. Fazla kilo alımı ve obezitenin kansere, diyabete ve kalp-damar hastalıklarına yol açtığını unutmayın.

 • Meditasyonu deneyin

Bütün meditasyon türleri size uygun olmayabilir ama meditasyonun insanın ruhuna ve bedenine iyi geldiği bir gerçek. Stresi gideren, uykusuzluğa iyi gelen, yorgunluğu azaltan, kan basıncını düzenleyen, psikolojiyi zinde tutan, iç huzur kazandıran meditasyon çeşitlerinden size en uygun olanını seçerek sağlıklı bir yaşam için büyük bir adım atabilirsiniz. Vakitsizlikten yakınıyorsanız işe öncelikle meditasyon ya da nefes egzersizi uygulamalarını telefonunuza yükleyerek başlayabilirsiniz.

 • Mümkün olabildiğince teknolojiyi hayatınızdan uzak tutmaya bakın

Teknoloji özellikle de iş hayatımızın vazgeçilmez bir parçası, bu doğru ama artık özelimize de çok fazla müdahale etmiyor mu sizce de? Teknolojinin baskın olduğu her ortamda sevdiklerimizle olan bağımızın ne kadar azaldığının farkına varın ve elinizdeki telefonu yavaşça bırakarak bir arkadaşınızı kahveye davet edin. Sohbet, muhabbet, havada uçan kahkahalar, dertleşmeler, sarılmalar kısacası gerçek ilişkiler ruhunuza yapay dünyadan çok daha iyi gelecektir.

 • Olumlu düşünün

Ruhumuzu düşüncelerimiz besler. Eğer kötü düşünceler sürekli sizi sarmalıyorsa ruhunuzun ne kadar olumsuz yönde etkileneceğini, bunun da hayatınıza ne denli yansıyacağını unutmayın. Her ne olursa olsun olumsuz düşünceleri aklınızdan savın ve elinizden geldiğince pozitif bir tutum içinde olmaya bakın. Ayrıca etrafınızda eğer negatif duygular yayan kişiler varsa bunu ilk sezdiğiniz andan itibaren onlarla iletişiminizi en düşük seviyeye getirin.

 • İşlenmiş gıdalardan uzak durmaya gayret edin

Elbette paketli, işlenmiş gıdaları ya da fast food ürünlerini tamamen hayatımızdan çıkartmak oldukça zor ancak ipin ucunu da kaçırmamak lazım. Başta kalp ve damar hastalıkları olmak üzere birçok rahatsızlığa davetiye çıkaran işlenmiş gıdaların tüketimini en aza indirerek ve onun yerine sağlıklı yiyeceklere yönelerek yaşam kalitenizi arttırabilirsiniz.

 • Kendinizi sevin

Bu hayatta sizden bir tane daha yok, bunu anlamanın en güzel yolu avucunuzu açıp parmak izlerinize bakmak. Dünyada tek olduğunuzu, özel olduğunuzu aklınızdan hiç çıkartmayın ve bütün eksilerinizle birlikte kendinizi sevin. Her sabah aynaya baktığınızda kendinize gülümseyerek güne başlayın, emin olun bu hareket yeni güne oldukça olumlu etkiler bırakacak.

 • Düzenli olarak her yıl check up yaptırın

Bazı kişiler “Ya bir şey çıkarsa” diye düzenli check up yaptırmaktan çekinir. Ancak unutmayın ki düzenli yapılan kontroller, bir rahatsızlık ortaya çıkması halinde erken tanı ve tedavinin başlangıç noktasıdır. Bu yüzden mutlaka her yıl düzenli olarak doktor gözetimi altında kontrollerinizi yaptırmayı ihmal etmeyin.

Fast food’un olumsuz etkileri” başlıklı blog yazımıza gidebilir ya da İyi Yaşa kategorisine geri dönebilirsiniz.