Vücudun ihtiyaç duyduğu demirin çeşitli sebeplerden dolayı karşılanamaması demir eksikliği olarak ifade edilir. Demirin vücuttaki görevi hemoglobin üretmektir. Hemoglobin, kanda oksijeni taşıyan kırmızı kan hücrelerinde bulunur. Demir eksikliğinden ötürü hemoglobinin az miktarda üretilmesiyle beraber üretilen kırmızı kan hücresi sayısı da azalır. Böylece organ ve dokulara yeterli seviyede oksijen gitmez. Demir eksikliğinin son aşaması demir eksikliği anemisidir. Halk dilinde kansızlık olarak da adlandırılır.

Demir Eksikliğinin Nedenleri

  • Demir vücutta üretilmez. Beslenme yoluyla dışarıdan alınır. Yetersiz ve dengesiz beslenme demir eksikliğine sebep olabilir.
  • Emzirme, hamilelik, ergenlik ve büyüme dönemi gibi bazı spesifik zamanlarda vücut normal zamana kıyasla daha fazla demire ihtiyaç duyar. Bu tarz dönemlerde vücudun demire olan ihtiyacı arttığı için alınan demir miktarı vücuda yeterli gelmeyebilir.
  • Vücut demir kaybettiği için de demir eksiliği yaşanabilir. Örneğin çok şiddetli regl kanamaları, mide ülseri, hemoroit, kaza gibi nedenlerle aşırı kan kaybedilmesi demir eksikliğine sebep olabilir. Aşırıya kaçan egzersizler sonucu demirin ter ve idrar yoluyla vücuttan atılması da demir eksikliğine sebep olabilir.

Halsizlik, sürekli olarak yorgun hissetmek, ciltte kuruluk, tırnaklarda ve saçlarda kırılganlık durumu, odaklanma problemleri, baş ağrısı ve depresyon gibi daha birçok belirtisi olan demir eksikliği, demir bakımından zengin yiyecekler ile beslenerek tedavi edilebilir.

Demir Eksikliği Olanlar Nasıl Beslenmeli?

  • Öncelikle demir eksikliğine yönelik şikayetleri bulunanların kesinlikle bir doktora başvurması gerekir. Doktorun tavsiyesine göre süreci hızlandırmak maksadıyla ilaç tedavisi uygulanabilir ancak yine de tedavide en önemli etken doğru beslenmedir.
  • Demir eksikliği olan bireylerin yemeklerinin yanında çay ve kahve gibi içecekler tüketmemesi gerekir. Çay ve kahve demir emilimini azaltır.
  • Baklagiller ve et ürünleri çok fazla pişirmeden tüketmelidir.
  • Yeşil yapraklı sebze tüketiminin artması demir emilimini kolaylaştırır.
  • C vitamini demirin emilimini arttırır. Demir eksikliği yaşayan bireylerin günlük C vitamini ihtiyaçlarını gidermesi önem arz eder.
  • Demir eksikliği yaşayanlar öğünlerini kuru meyveler ile destekleyerek demir emilimini destekleyebilir.
  • Özellikle karaciğer, sakatat ve balık demir bakımından oldukça zengin besinlerdir. Demir eksikliği yaşayanların düzenli olarak bu gıdaları tüketmesi önerilir.

Uygun besin kaynakları alındıktan sonra demir eksikliği hala devam ediyorsa doktor kontrolünde demir ilaçları da alınabilir. Tüm ilaçlar gibi, demir ilaçlarının da doktor kontrolü olmadan kullanılması tehlike arz eder. Demirin fazlası vücuttan kolayca atılmadığı için organlarda ciddi tahribatlara yol açabilir.

Nesli tükenmeye başlayan lemurlarla insanlar arasındaki şaşırtıcı benzerlikler” başlıklı blog yazımıza gidebilir ya da İyi Yaşa kategorisine geri dönebilirsiniz.