Birçok kişinin karşılaştığı yaygın sağlık sorunlardan biri olan vücut ateşinin yüksekliği, oldukça rahatsız edici bir durumdur. Titreme ve terleme ile birlikte dayanılmaz hal alabilir. Ateş, genellikle bir hastalık nedeniyle vücut sıcaklığındaki geçici bir artıştır. Mide sorunları, soğuk algınlığı ve grip gibi vücutta alışılmadık bir şeylerin olduğunun işaretidir. Literatürdeki tanımı ile ateş; bir patojenle savaşmak için kullanılan bağışıklık sisteminin bir tepkisidir. Bazı besinler, ateşle savaşmaya yardımcı olur; doğal bir ateş düşürücüdür.

Hangi Besinler Ateş Düşürür?

Günümüzde ateş, pandemide koronavirüsün en yaygın semptomlarından biri olması sebebiyle insanların korkulu rüyası haline geldi. Koronavirüs veya diğer sağlık sorunları sebebiyle ortaya çıkan ateşi düşürmek ve vücudu ateşten korumak için bazı besinler tüketilebilir. Bu besinler vücudun ateşle savaşmasına yardımcı olabilmektedir.

  • Çilek, yaban mersini, ahududu, kızılcık

Çilek, ahududu, yaban mersini ve kızılcık, güçlü bir beslenme profiline sahiptir. Tipik olarak lif ve C vitamini içeriği bakımından yüksek olan bu meyveler, sağlık açısından da oldukça faydalıdır. Örneğin; çilek, solunum virüslerine karşı bağışıklık sistemini güçlendiren ve “antosiyaninler” adı verilen bitki bileşikleri içerir. Düşük kalorili kızılcık içeceği tüketimi, soğuk algınlığı veya gribin getirebileceği ateş gibi semptomları azaltabilir.

  • Mango

Vücut ısısı yükseldikçe çok daha fazla kalori yakılır. Boğaz ağrısı gibi başka semptomlar varsa herhangi bir şey içmek acı verir. Ateş olduğunda susuz kalmamak çok önemlidir. Mango gibi meyveler, yüksek su içeriği ile önemli bir C vitamini kaynağıdır. Mango gibi yumuşak meyveler, sindirim sistemini rahatlatır ve vücudun ihtiyaç duyduğu hidrasyonu sağlar.

  • Doğal Ateş Düşürücü BesinlerTavuk çorbası

İki kase tavuk çorbası, hasta olunca temel bir besin maddesidir. Birçok uzmanın bunu önermesinin bir nedeni var. Tavuk çorbası, vücudun nemlendirmesine yardımcı olacak sıvılar sağlar. Tavuktaki protein, vücudunuzun ihtiyaç duyduğu enerjiyi verir.

  • Çözünmeyen lif açısından zengin gıdalar

Burun akıntısı, boğaz ağrısı ve ateşin yanı sıra hasta olduğumuzda yiyecekleri sindirmek bir sorun olabilir. Çözünmeyen lif açısından zengin yiyecekleri arasında en iyi örnek olan karnabahar gibi sebzeler, viral enfeksiyonlarla savaşır. DNA ve proteinleri, virüsün neden olduğu iltihaplanmanın etkilerinden koruyan antioksidanlar sağlar. Daha az pirojen üretilir ve bunun sıcaklık düşürücü sonuçları vardır.

Ateş, dehidrasyona ve elektrolit dengesizliklerine yol açabilir. Bunu azaltmak için yemek yemek ve susuz kalmamak şarttır. Bağışıklık sistemini güçlendirmek ve vücudu viral enfeksiyonlardan korumak için vücudun ihtiyaç duyduğu enerjiyi verecek C vitamini açısından yüksek yiyecekler terci edilmelidir.

Ünlü şairlerin kısa şiirleri” başlıklı blog yazımıza gidebilir ya da İyi Yaşa kategorisine geri dönebilirsiniz.