Soya fasulyesi, dünyanın en popüler ve çok yönlü gıda ürünlerinden biridir. Soya proteini, soya peyniri, soya fasulyesi yağı, soya sosu, miso, natto ve tempeh gibi çeşitli gıda ürünlerine işlenirler. Soya fasulyesi, edamame olarak bilinen olgunlaşmamış soya fasulyesi de dahil olmak üzere bütün olarak yenir. Geleneksel olarak Asya’da yenen edamame, tipik olarak atıştırmalık olarak yenildiği Batı ülkelerinde popülerlik kazanmaktadır.

Bu yazımızda ise sizlerle edemamenin yararlarını paylaştık. Öğrenmek için okumaya devam edin!

Araştırmalar, soya gıdalarının tüketimini, yaş ve yaşam tarzıyla ilgili çeşitli durumlar için daha düşük risk ve genel sağlıktaki gelişmelerle ilişkilendirmiştir.

Protein açısından zengindir

Biliyoruz ki, yeterli protein almak sağlığımız açısından oldukça önemlidir.  Veganlar ve yüksek proteinli hayvansal gıdaları nadiren tüketenler, günlük olarak yediklerine özellikle dikkat etmelidir.

Birçok bitkisel gıdanın nispeten düşük protein içeriğinin olması bir endişe sebebidir. Ancak, birkaç istisna vardır.

Örneğin, fasulye en iyi bitki bazlı protein kaynakları arasındadır. Aslında, birçok vegan ve vejeteryan diyetinin temel taşıdırlar.

Bir fincan (155 gram) pişmiş edamame, yaklaşık 18,5 gram protein içerir. Ek olarak, soya fasulyesi tam bir protein kaynağıdır. Çoğu bitki proteininin aksine, hayvansal proteinler kadar kaliteli olmasalar da vücudunuzun ihtiyaç duyduğu tüm temel amino asitleri sağlarlar.

Kolesterolü düşürebilir

Yapılan gözlemsel çalışmalar, anormal derecede yüksek kolesterol seviyelerini artan kalp hastalığı riski ile ilişkilendirmiştir.

Bir inceleme, günde 47 gram soya proteini yemenin toplam kolesterol seviyelerini %9,3 ve LDL (“kötü”) kolesterolü %12,9 azaltabileceği sonucuna varmıştır.

Çalışmaların bir başka analizi, günde 50 gram soya proteininin LDL kolesterol seviyelerini %3 oranında azalttığını bulmuştur.

İyi bir soya proteini kaynağı olmasının yanı sıra, edamame sağlıklı lif, antioksidanlar ve K vitamini açısından zengindir.

Bu bitki bileşikleri, kalp hastalığı riskini azaltabilir ve kolesterol ve trigliseritleri içeren bir yağ ölçüsü olan kan lipid profilini iyileştirebilir.

Edemame: Hem Sağlıklı Hem Lezzetli

Kan şekerini yükseltmez

Düzenli olarak şeker gibi çok miktarda kolay sindirilen karbonhidratları tüketenler, artan kronik hastalık riski altında olabilirler.

Bunun nedeni, hızlı sindirim ve karbonhidrat emiliminin hiperglisemi olarak bilinen kan şekeri seviyelerini yükseltmesidir.

Diğer fasulyeler gibi edamame de kan şekerini aşırı derecede yükseltmez. Protein ve yağa göre karbonhidrat oranı düşüktür.  Bu, edamame’yi diyabetli insanlar için uygun hale getirir. Aynı zamanda düşük karbonhidratlı diyete mükemmel bir katkıdır.

Mineral ve vitaminler açısından zengindir

Edamame, lifin yanı sıra yüksek miktarda çeşitli vitamin ve mineraller içerir. Aynı zamanda edemame, olgun soya fasulyesinden önemli ölçüde daha fazla K vitamini ve folat içerir.

Aslında, bir fincan (155 gram) yerseniz, K vitamini için günlük ihtiyacınızın yaklaşık %52’sini ve folat için %100’den fazlasını karşılamış olursunuz.

Edebiyatta en bilinen hikâye türleri” başlıklı blog yazımıza gidebilir ya da İyi Yaşa kategorisine geri dönebilirsiniz.