Yürüyüş, genel sağlığı korumanın ve iyileştirmenin en çabasız ve en harika yollarından biridir. Her gün sadece 30 dakika yürüyüş yapmak, birçok hastalık riskini önleyebilir.

Kilo vermenize ve stres atmanıza yardımcı olmaktan tansiyonunuzu düşürmeye ve birçok kronik hastalık riskinizi azaltmaya kadar – düzenli yürüyüş yapmak sağlığınız için yapabileceğiniz en iyi ve en kolay şeylerden biridir.

Peki, bu çabasız egzersizin faydaları nelerdir dersiniz? Bir alışkanlık edinmek istiyorsanız, size önereceğimiz, yaşam kalitenizi artırabilecek olan yürüyüşün birçok faydası vardır!

Ruh halinizi iyileştirir.

Düzenli yürüyüş sinir sisteminiz için o kadar iyidir ki, kalori yakarken ve kas inşa ederken aynı zamanda öfke kontrolünüzü sağlamış olacaksınız ve sinir, stresi kendinizden uzaklaştıracaksınız!

Her Gün Yarım Saat YürüyüşDaha yaratıcı olmanızı sağlar.

İster işte kapana kısılmış hissediyor olun, ister zor bir soruna çözüm arıyor olun, yürüyüş yapmak, yaratıcılığı tetikleyebileceğinden böyle bir durumda hareket etmeniz iyi bir fikir! Bu çalışmada araştırmacılar, kişilere otururken ve yürürken yaratıcı düşünme testleri uyguladılar ve bunun sonucunda yürüyenlerin, oturanlara göre daha yaratıcı düşündüklerini gördüler!

Yağ yakmanıza yardımcı olur.

Yürümeye devam ettikçe tartıda çok büyük değişimler görmeseniz dahi karın bölgenizin inceldiğini hissedebilirsiniz. Bunun nedeni, düzenli yürüyüşün vücudunuzun insüline tepkisini iyileştirmeye yardımcı olabilmesidir, bu da göbek yağını azaltmaya yardımcı olabilir.

Günlük yürüyüş, ekstra kalori yakmanızı sağlar ve özellikle yaş ilerledikçe önemli bir durum haline gelen kas kaybını önleyerek metabolizmayı artırır.

Kronik hastalık riskinizi azaltır.

Amerikan Diyabet Derneği, yürümenin kan şekeri seviyenizi ve genel diyabet riskinizi azalttığını söylüyor. Boulder Colorado Üniversitesi ve Tennessee Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, düzenli yürüyüşün kan basıncını 11’e kadar düşürdüğünü ve felç riskini %20- %40 oranında azaltabileceğini buldu. 2002 yılında New England Journal of Medicine’de yayınlanan yürüme ve sağlık üzerine en çok alıntı yapılan çalışmalardan biri, fiziksel aktivite yönergelerini karşılayacak kadar yürüyenlerin, düzenli yürüyüş yapmayanlara göre %30 daha düşük kardiyovasküler hastalık riskiyle karşı karşıya kaldığını gösterdi.

Daha düzenli bir yaşam sunar.

Eğer kahvenin sindirim sisteminizi güçlendirdiğini düşünüyorsanız, bunun yerine sabah yürüyüşlerini hayatınıza adapte edin! Amerika Kanser Tedavi Merkezlerinde fizyoterapist olan DPT’den Tara Alaichamy, düzenli bir yürüyüş rutininin mide hareketliliğini büyük ölçüde iyileştirebileceğini söylüyor.

Diğer hedeflerinizi daha ulaşılabilir kılar.

Her gün yürümeyi bir alışkanlık haline getirdiğinizde, düzenli bir rutin oluşturursunuz ve bir rutininiz olduğunda, aktiviteye devam etme ve yeni sağlıklı alışkanlıklar kazanma olasılığınız çok daha yüksektir! İstikrarın önemi bu noktada devreye girer. Yürümeye devam edin!

iyihayat.com sitemizden “Spor Ne Zaman Yapılmalı” isimli içeriğimizi de okuyabilirsiniz.

Uykunun Önemi” başlıklı blog yazımıza gidebilir ya da İyi Yaşa kategorisine geri dönebilirsiniz.