İncir, eşsiz bir meyvedir. Yüzlerce minik tohumla doludur ve yenilebilir mor veya yeşil bir kabuğa sahiplerdir. Meyvenin içi pembedir ve hafif, tatlı bir tada sahiptir. İncirin bilimsel adı ise “ficus carica”dır.

İncir ve yaprakları besinlerle doludur ve birçok faydası vardır. Sağlıklı sindirime yardımcı olur, kalp hastalığı riskinizi azaltabilir ve kan şekeri seviyenizi yönetmenize yardımcı olabilirler.

Bu makalede, beslenmeleri, yararları ve olumsuz yanları ile birlikte onları diyetinize nasıl ekleyeceğiniz de dahil olmak üzere incir hakkında birçok detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz!

Besin Değeri

Taze incirler besin açısından zengindir ve kalorileri nispeten düşüktür, bu da onları sağlıklı bir diyete eklemek için mükemmel bir gıda haline getirir.
Bir küçük (40 gram) taze incir şunları içerir:

 • Kalori: 30
 • Protein: 0 gram
 • Yağ: 0 gram
 • Karbonhidrat: 8 gram
 • Lif: 1 gram
 • Bakır: Günlük değerin %3’ü
 • Magnezyum: Günlük değerin %2’si
 • Potasyum: Günlük değerin %2’si
 • Riboflavin: Günlük değerin %2’si
 • Tiamin: Günlük değerin %2’si
 • B6 Vitamini: Günlük değerin %3’ü
 • K Vitamini: Günlük değerin %2’si

Taze incir, doğal şekerden dolayı biraz kalori içerir, ancak kararında yemek makul, düşük kalorili bir atıştırmalık veya bir öğüne ektir.

İncirin FaydalarıDiğer bir yandan, kuru incir, meyveler kurutulduğunda şeker konsantre hale geldiğinden, şeker ve kalori bakımından daha zengin olur.

İncir ayrıca az miktarda çok çeşitli besinler içerir, ancak özellikle bakır ve B6 vitamini açısından zengindirler.

Bakır, metabolizma ve enerji üretiminin yanı sıra bağ dokularının, kan hücrelerinin ve nörotransmitterlerin oluşumu da dahil olmak üzere çeşitli bedensel süreçlerde yer alan oldukça önemli bir mineraldir.

B6 Vitamini, vücudunuzun diyet proteinlerini parçalamasına ve yeni proteinler oluşturmasına yardımcı olmak için gerekli olan önemli bir vitamindir. Aynı zamanda beyin sağlığında da önemli bir rol oynar.

Sindirime yardımcı olur

İncir, uzun süredir kabızlık gibi sindirim sorunları için bir doğal tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır.

İncir kabızlığı azaltarak ve bağırsaklarınızı dolduran sağlıklı bakteriler için prebiyotik veya besin kaynağı olarak hizmet ederek sindirim sağlığını geliştirmeye yardımcı olabilecek lifi içerir.

Damar ve kalp sağlığını iyileştirebilir

İncir, kan basıncının yanı sıra kandaki yağ seviyelerini de iyileştirebilir, bu da damar sağlığınızı iyileştirmeye ve kalp hastalığı riskinizi azaltmaya yardımcı olabilir.

Potansiyel kanser önleyici özellikleri vardır

İncir yapraklarının kanser hücreleri üzerindeki etkileri konusunda umut verici birçok çalışma yapılmıştır.

İncir bitkilerinden elde edilen incir yaprakları ve doğal lateksin kolon kanseri, meme kanseri, rahim ağzı kanseri ve karaciğer kanseri hücrelerine karşı antitümör aktivite gösterir.

Sağlıklı cildi teşvik edebilir

İncirin, özellikle alerjik dermatiti olan veya alerji sonucu kuru, kaşıntılı cildi olan kişilerde cilt üzerinde bazı yararlı etkileri olabilir.

Dermatitli 45 çocukta yapılan bir çalışmada, 2 hafta boyunca günde iki kez uygulanan kuru incir meyvesi özünden yapılan bir kremin dermatit semptomlarını tedavi etmede standart tedavi olan hidrokortizon kreminden daha etkili olduğu bulunmuştur.

Neden 10.000 adım?” başlıklı blog yazımıza gidebilir ya da İyi Yaşa kategorisine geri dönebilirsiniz.