Çocuklukta ve yetişkinlikte en sık görülen hastalıklardan biri olan ishal, gün içinde normalden çok daha sık aralıklarla yapılan sıvı ve gevşek dışkılamadır.

Bir bağırsak hastalığı olan ishal, çoğunlukla birkaç gün içinde kendiliğinden geçer. Bu tür ishallere akut ishal denir. Akut ishallerin oluşma nedenleri viral ya da bakteriyel enfeksiyonlardır. En az dört hafta süren uzun süreli ishallere ise kronik ishal denir. Kronik ishal bağırsaklarda bir hastalığın olduğuna işaret edebilir.

İshale neden olabilecek etkenlerden biri virüslerdir. Norwalk virüsü, sitomegalo virüs, viral hepatit ve rota virüs gibi virüsler ishale neden olabilecek virüsler arasındadır. Bu virüsler dışkı karışmış yiyeceklerin ya da içeceklerin tüketilmesiyle vücuda girerler.

Bir diğer neden ise yine içeceklerden ya da besinlerden bize geçen bakteriler ya da parazitlerdir. İyi yıkanmamış sebzelerden ya da iyi pişmemiş etlerden bağırsaklarımıza zarar veren parazitler alabiliriz. Bu bakteriler bağırsağımızın suyu emmesini engeller. Bu nedenle yoğun bir şekilde sıvı kaybetmeye başlarız.

Tarihi geçmiş besinlerden zehirlenmek de ishale sebep olabilir. Tazeliğini yitiren besinler bozulmaya başlarlar. Bozulma esnasında besinlerde bazı mikroorganizmalar gelişir. Bu mikroorganizmalar bağırsağımızın sindiremediği ya da ona doğrudan zarar veren organizmalar olabilir.

Kişisel hijyenin kötü olduğu durumlarda da ishal sıklıkla görülür. Temiz su kaynağına ulaşımın az olması, temiz olmayan ya da şüpheli gıdaların tüketilmesi ishale neden olur. Bakteri ya da virüs içeren besinleri yemesek bile onlara dokunduğumuzda virüsler ellerimize bulaşır. Bu durumlarda ellerimiz iyi temizlenemezse dokunduğumuz yerlere de virüsleri taşırız. Bu da ellerin ağıza dokunması yoluyla virüsün vücuda girmesine neden olabilir.

İshalin bir diğer sebebi laktoz intoleransıdır. Laktoz süt ve süt ürünlerinde bulunan bir tür şekerdir. Bazı insanlar bu şekeri sindirmekte zorlanırlar. Laktozlu besinler bu insanlarda ishale sebep olabilir. Aynı şekilde bazı meyvelerde bulunan früktoz şekeri de bu şekere intoleransı olan yani bu şekeri sindirmekte zorlanan insanları ishal yapabilir.

Yanlış antibiyotik kullanımı da ishale sebep olur. Bağırsaklarımızda sindirime yardımcı olan birçok faydalı bakteri türü yaşar. Yanlış kullandığımız antibiyotikler bu bakterilerin ölmesine neden olur. Sonucunda ise bağırsaklarımız sindirimi gerçekleştiremez ve ishal oluruz.

Sindirim düzenini bozan yanlış beslenme de çoğunlukla ishale sebep olur. Az su tüketimi ya da vücudun ihtiyacı olan besinlerin düzenli olarak alınmaması ve tek tip beslenme sindirim sistemini zarara uğratır.

İshale neden olabilecek diğer nedenler ise safra kesesi ameliyatları, radyasyon tedavisi, alerjik reaksiyonlar, solunum hastalıkları ve yapay tatlandırıcıların yoğun kullanımıdır.

Sindirim sisteminin sağlıklı bir şekilde işlevini yerine getirmesi hem mental hem de fiziksel sağlığımız için çok önemlidir. O sebeple uzun süreli ishal olma durumları yaşıyorsanız, bir an evvel uzman bir doktora başvurmanızı öneririz.

Günlük Tutmanın Faydaları” başlıklı blog yazımıza gidebilir ya da İyi Yaşa kategorisine geri dönebilirsiniz.