Karaciğer detoksu, karaciğerin daha iyi çalışmasına yardımcı olan diyet değişiklikleri yapmayı ima eden süslü bir terimdir.

Bazı tozlar ve haplar sistemlerini temizlemek için bireyler tarafından alınabileceğine dair iddialar vardır; ancak karaciğerinizi doğal yollarla temizlemeniz de mümkündür. Üstelik bu herhangi bir ekstra yardım gerektirmez. Hatta çoğu zaman doğal olmayan yollarla yapılan bu tür bir detoks, herhangi bir yarardan daha fazla zarara neden olabilir. Vücuttan atılmak için bir hap veya meyve suyu kullanmak yerine, karaciğerinizin sisteminizi temizlemesine yardımcı olmak için şu yöntemleri deneyebilirsiniz:

Bol su için.

Su en iyi temizleme maddesidir. İyi şekilde alındığında karaciğerinizi ve böbreğinizi temizler. Bu yüzden günde 8-10 bardak su içmeye özen gösterin.

Düzenli egzersiz yapın.

Egzersiz, diyabet, aşırı kilo, yüksek tansiyon ve yüksek kan yağı riskinizi azaltır, ekstra kalorileri yakmanıza yardımcı olur. Bu durumların ayrıca karaciğer sirozuna (iltihap ve yara izi) neden olabilen yağlı karaciğer hastalığı ile ilişkisi vardır.

Alkol alımını sınırlayın.

Çok fazla alkol almak karaciğer fonksiyonlarını ciddi şekilde engeller. Alkolden mümkün olduğunca uzak durun.

Besleyici yiyecekler yiyin.

Organik pestisit içermeyen meyveler, sebzeler ve kepekli tahıllar içeren dengeli bir diyet karaciğerinizi sağlıklı tutar. Aşağıdaki gıdalar potansiyel olarak vücut hücrelerinin iyileşmesine ve yenilenmesine yardımcı olabilir:

  • Sarımsak
  • Limon
  • Zerdeçal
  • Ceviz
  • Pancar
  • Havuçlar
  • Yeşil çay
  • Elmalar
  • Avokado

Karaciğer Detoksu Nedir?Sağlıklı Yağlar Seçin.

Çok fazla sağlıksız yağ ve tuzdan kaçınmak karaciğerinizi sağlıklı tutmanıza yardımcı olabilir çünkü yüksek yağlı bir diyet yağlı karaciğer hastalığına neden olur. Badem, hindistancevizi, ceviz, chia tohumu, keten tohumu ve kabak çekirdeği gibi bitkisel kaynaklardan veya yumurta ve yağlı balık (somon) gibi hayvansal kaynaklardan sağlıklı yağlar seçin.

Şekeri azaltın.

Karaciğer kandaki şeker seviyesini sindirmekten sorumlu olduğu için günlük şeker alımını 20-30 gr veya daha az tutun. Kandaki çok fazla şeker karaciğer fonksiyonlarına zarar verebilir.

Stres yönetimi önemlidir.

Meditasyon ve yoga ile stresinizi yönetin. Bu şekilde karaciğerinizdeki stresi azaltabilecek kortizol seviyenizi düzenlemiş olacaksınız.

Karaciğer detoksu ne anlama geliyor?

Karaciğer insan vücudundaki en büyük organlardan biridir. Toksinlerin, atıkların giderilmesine ve çeşitli besin ve ilaçların sindirilmesine yardımcı olur. Kendini yenileme açısından büyük bir potansiyele sahiptir. Sözde karaciğer toksini sadece gereksiz değil, aynı zamanda tehlikelidir ve karaciğer hasarına neden olabilir.

Karaciğer detoksu, vücudunuzdaki toksinleri temizleyen bir yöntemdir. Karaciğer detoksu programı, oruç tutmayı, kısıtlı bir diyeti veya birkaç gün boyunca belirli meyve sularını veya sıvıları tüketmeyi içerir.

Boğaz ağrısına ne iyi gelir?” başlıklı blog yazımıza gidebilir ya da İyi Yaşa kategorisine geri dönebilirsiniz.