Doğal yollarla insan vücudunun üretebildiği, ikincil aminoasit özelliği taşıyan L-Karnitin, yağın enerjiye çevrilmesini sağlar. Takviye olarak dışarıdan da alınabilen Karnitin nedir? Karnitin neden kullanılır?

L-Karnitin Nedir?

Vücudun doğal olarak üretebildiği, yağların oksidasyon tepkimesi ile enerjiye dönüşmesini sağlayan bir aminoasittir. Hastalıkların ortaya çıkartmış olduğu oksidatif stres seviyesinin düşürülmesinde de etkili olan bu ikincil aminoasit, vücudumuzda karaciğer, beyin ve böbrekler tarafından üretilir. Günlük olarak 15 mg kadarı karaciğer, böbrek ve de beyinde üretilir. Üretilen carnitine, kas dokusunda, kalp dokusunda, beyin dokusunda ve de spermde depolanır.

Dengeli beslenme ile günlük olarak 30 mg değerinde karnitin vücuda alınmış olur. Bir bireyin doğal olarak vücudunda ürettiği karnitin miktarı ise günlük olarak 20 ila 25 mg değerinde olması beklenir.

L-Carnitine bulunan besinler çok geniş bir dağılıma sahip olsa da en fazla kırmızı et ile süt ürünleri içerisinde bulunur. Ancak ürünlerin doğal olması içerisinde bulunan karnitin miktarının yüksek olmasını sağlar. Tüketilecek gıdaların seçiminde buna dikkat edilmesi gerekmektedir. Aksi halde L-Carnitine aminoasidinden istenilen düzeyde yararlanmak mümkün olmaz.

Karnitin Nedir? Karnitin Neden Kullanılır?L-Karnitin Neden Kullanılır?

Karnitin vücutta üretildiği gibi destek olarak dışardan da alınabilen bir ikincil aminoasittir. Günümüzde karnitin maddesinin birden fazla sayıda kullanım sebebi bulunmaktadır. Bunlar;

  • Dayanıklılığın arttırılması,
  • Kilo kaybının sağlanması,
  • Kas hasarının önlenmesi,
  • Yağ yakımı sağlanması,
  • Beyin fonksiyonlarının arttırılması,
  • Kan şekerinin düzenlenmesi

şeklinde birden fazla sayıda kullanım amacı ve önemli etkileri bulunmaktadır.

Karnitin, enerji üretiminde merkezi bir göreve sahip olduğundan, özellikle sporcuların çalışma performanslarının arttırılmasında sıklıkla tercih edilir. Dayanıklılık sağlayan bu protein özellikle ağır efor gerektiren sporlarda, sporcular için fayda sağlar.

Sağlıklı bir şekilde hızla kilo vermek isteyenlerin kullandığı L-karnitin uygun diyet ile bir araya geldiğinde başarılı sonuçlar elde edilmesini sağlar.

Ağır egzersizler ve zorlu sporlarda kas hasarı ve kas kaybı ile karşılaşılmaktadır. Karnitin, dayanıklılık sağlamanın yanı sıra kas hasarının engellenmesine ve kas kütlesinin korunmasına yardımcı olur.

Yalnızca dayanıklılık ve yağ yakımı üzerinde etkileri sınırlı kalmayan karnitin, aminoasit olarak zihin fonksiyonları üzerinde de olumlu etkilere sahiptir. L-Carnitine, beyin fonksiyonlarının arttırılmasında, zihinsel yorgunluğun azaltılmasında yarar sağlar. Hafızanın iyileştirilmesini sağlayarak bilişsel kayıpların önlenmesine de katkı sağlar.

Karnitin desteği sayesinde normal kan şekeri düzeyi korunarak insülin direncine karşı olumlu etki gösterir. Kan dolaşımında şekerin dengelenmesini, normal seviyelere gelmesine yardımcı olur.

Karnitin vücutta üretildiği gibi dışarıdan alınabilen bir aminoasittir. Ancak dışarıdan destek olarak alınmadan önce mutlaka konusunda uzman kişilere danışılması gerektiği unutulmamalıdır.

Pandemi sırasında dünyanın sismik aktivitesi %50 azaldı” başlıklı blog yazımıza gidebilir ya da İyi Yaşa kategorisine geri dönebilirsiniz.