Yoğurt, sütteki bakterilerin fermantasyonudur, kefir ise bakteri ve maya fermantasyonlarının bir kombinasyonudur. Bakteri ve maya kombinasyonuna “kefir tanesi” adı verilir. Kefir taneleri, buğday veya pirinç gibi tahıl değildir ve gluten içermez. Süt, kefir taneleri ile birleştirilir ve sıcak bir alanda saklanarak insan sağlığına birçok faydası bulunan kefir içeceği üretilir. Kefirin keskin ve ekşi bir tadı vardır, yoğurda benzer bir kıvama sahiptir ancak daha sıvı bir formdadır. Fermantasyon sürecinden dolayı kefirin tadı hafif karbonatlı olabilir. Kefirin faydalarının çoğu, probiyotik içeriğinden gelmektedir.

Her gün düzenli olarak kefir tükettiğinizde bağırsaklarınızdaki sağlıklı bakteri miktarında artış olacaktır. Siz de bu sebeple sağlıklı bir bağışıklık sistemine sahip olursunuz. Günlük 1 ila 3 bardak arasında (237-710 ml) kefir tüketebilirsiniz. En iyi sonucu almak için kefiri midenizin boş olduğu bir zamanda, örneğin sabahları güne başlamadan tüketmeniz önerilir. Ayrıca gece yatmadan önce de tüketmeyi tercih edebilirsiniz. Kefir, daha iyi uykuyu destekleyen bir amino asit olan triptofan içerir.

Probiyotik Nedir?

Probiyotikler ya da diğer adıyla “iyi bakteriler” vücudumuzda bulunan doğal bakterilerdir.. İyi bakteriler bağırsak, ağız, vajina, idrar yolu, cilt ve akciğerlerde görülür. İyi bakteriler olan probiyotikler, enfeksiyon kaptığınızda vücudunuzda artışa geçen kötü bakterilere karşı savaşır. Bununla birlikte düzenli bağırsak hareketlerinin sürdürülmesine ve sindirim sisteminin iyi çalışmasına yardımcı olur.

Vücudunuzdaki probiyotik miktarını yemekler, içecekler ya da ek besinler ile artırabilirsiniz. Fermente edilmiş yiyecekler, vücudunuz için yararlı olan iyi bakteriler bakımından zengindir. Ayrıca kefir, kombu çayı olarak bilinen kombucha da probiyotik açısından zengin içeceklerdir.

Kefir Tüketimi

Kefir tüketiminin faydaları hala araştırılmakla beraber mutabık kalınan hususları sizler için derledik:

  • Kan şekerini kontrol eder.

2015 yılındaki bir çalışma, kefir ve geleneksel olarak fermente edilmiş süt tüketmenin diyabetli kişilerin kan şekeri seviyeleri üzerindeki etkilerini araştırdı. Kefir tüketen katılımcıların açlık kan şekeri seviyesi, geleneksel olarak fermente edilmiş sütü tüketenlere göre önemli ölçüde düşük çıktı. Kefir grubundaki katılımcılar, 3 ay boyunca kan şekeri ile ilgili bir ölçüm olan hemoglobin A1c değerlerinde de düşüş yaşadı.

  • Kolesterolü düşürür

Kefirdeki probiyotikler, vücudun gıdalardan ne kadar çok kolesterol emdiği konusunda söz sahibidirler. Ayrıca vücudun kolesterolü nasıl ürettiğini, işlediğini ve kullandığını da etkilerler.

  • Kemikleri güçlendirir.

Kefir iyi bir protein, kalsiyum ve potasyum kaynağı olarak besin değerleri yüksek bir içecektir. Ancak unutmamak gerekir kefirin yapımında kullanılan sütün türüne bağlı olarak besin değerleri değişebilir. Bazı kefir türleri ek olarak D vitamini ile de güçlendirilmiştir.

  • Laktoz intoleransı dezavantajı yoktur.

Kefirde bulunan bakteriler laktozun çoğunu parçaladığından, laktoz intoleransı olan kişiler herhangi bir semptom yaşamadan kefir tüketebilirler. Kefir tüketimi, zamanla laktoz sindirimini iyileştirir hatta potansiyel olarak laktoz intoleransının üstesinden gelmeye yardımcı olmak için kefir kullanılabilir.

  • Mide sağlığına iyi gelir.

Mide hem iyi hem de kötü bakteri içerir. Aralarındaki dengeyi korumak, mideyi sağlıklı tutmanın önemli bir parçasıdır. Antibiyotikler gibi bazı ilaçlar bu dengeyi bozabilir. Probiyotikler, sindirim sisteminde doğal olarak bulunan iyi bakterilere benzer ve bu sayede sağlıklı dengenin korunmasına yardımcı olur.

Kefir gibi probiyotik gıdalar enfeksiyon veya antibiyotiklerin neden olduğu ishali tedavi etmeye yardımcı olur. Ek olarak, mide ve ince bağırsakta peptik ülserlerin tedavisini desteklemek için kefir kullanımı önerilir.

Kısaca kefir, içilebilir ve yoğurda benzer kıvamda sağlıklı fermente bir besindir. Yapılan araştırmalar, kefirin bağışıklık sisteminizi güçlendirdiğini, sindirim sorunlarıyla savaştığını, kemik sağlığına iyi geldiğini ve hatta kanserle savaşabileceğini göstermektedir.

Bu ürün geleneksel olarak sütten yapılır, ancak süt ürünü olmayan seçeneklerin de mevcut olduğunu göz önünde bulundurmak gerekir. Süt ve süt ürünü kullanımını azaltmak istiyor, vegan besleniyor ya da farklı lezzetleri beslenmenize dahil etmek istiyorsanız alternatiflere göz atabilirsiniz.

Süt ürünü olmayan kefir türlerinin çoğunun karbonhidrat oranı düşüktür ve normal kefirdeki besin kaynağı olan laktozu içermez. Laktoz olmadığı için süt ürünü olmayan her tarifte az miktarda şeker bulunur. Süt ürünü olmayan kefir türlerinin çoğunda su bulunur. Ancak endişelenmeyin, alternatif kefirler de fermente edilir. Badem, fındık, Hindistan cevizi, kaju, yulaf, fıstık, keten tohumu gibi besinlerden kefir üretebilirsiniz.