Birçok uzmanın tavsiye ettiği ara öğün beslenmesi, sağlıklı bir beslenme ve zayıflama yönetimidir. Ara öğünlerde ana amaç kan şekerini dengelemek ve vücudun kontrollü bir şekilde insülin salgılamasına yardımcı olmaktır. Aç kalmak kilo vermeye yardımcı olmaktan ziyade bireyi olumsuz yönde etkilediği için bireyin tüketeceği ara öğünler hem vücudun güçsüz kalmasını engeller hem de daha hızlı ve sağlıklı biçimde kilo vermeyi destekleyebilir çünkü ara öğün, diyet yaparken aç kalan bireylerin günlük ihtiyaç duydukları kalori miktarına ulaşmalarını ve bunu yaparken kan şekerlerini dengede tutmalarını sağlar ancak yanlış ve bilinçsiz bir şekilde yapılan ara öğün beslenmeleri, aşırı kilo alımına veya bazı sağlık problemlerine de sebep olabilir.

Sağlıklı bir şekilde beslenmek, uygun kiloya ulaşmak ve bu kiloyu korumak için ara öğünlerde sağlıklı yiyecekler tüketilmesi önerilir.

İşte hem sağlıklı hem leziz hem de tok tutan ara öğün tarifleri;

Taze veya Kuru Meyve

Bir porsiyon meyve sağlıklı bir ara öğün için oldukça uygundur. Ara öğünlerde meyve yemek, uzmanlar tarafından da sıklıkla önerilir. Meyve, vücudun ihtiyaç duyduğu birçok vitamin ve minerali içerir. Lif oranları yüksek olduğundan dolayı sindirimi kolaylaştırır, kabızlık ve şişkinlik gibi bağırsak sıkıntılarını engeller. Kuru meyveler, yaş meyvelerin kurutulmuş halleri olduğu için yaş meyveler ile aynı besin değerini taşırlar. Bu yüzden isterseniz hem yaş meyveyi hem de kuru meyveyi ideal bir ara öğün olarak tüketebilirsiniz.

Yoğurt

Vücuda sayısız faydası olan yoğurt, sağlıklı ara öğün listesinde ilk sıradadır. Özellikle, ev yapımı veya probiyotik yoğurtların tercih edilmesi durumunda vücudun kalsiyum ihtiyacını karşılar ve yağ yakımını hızlandırır. Bu özelliği sayesinde de kilo vermeyi kolaylaştırır ve içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde de kemik sağlığını da destekler. Ara öğünlerde tüketeceğiniz bir kâse yoğurda isterseniz bir tatlı kaşığı yulaf ezmesi, chia tohumu veya keten tohumu da katabilir arzu ederseniz meyve ve yoğurttan oluşan bir ara öğün oluşturabilirsiniz.

sağlıklı atıştırmalıklar

Kefir

Kefir, besin değeri oldukça yüksek, fermente edilmiş bir süt ürünüdür. Doğal yoğurt ve ayran gibi oldukça faydalı bir ürün olan kefiri herhangi bir marketten temin edebilir ya da kefir mayası ile evinizde de yapabilirsiniz. Kefir sindirim sistemini düzenler ve onarır. İshal ve kabızlık gibi bağırsak problemlerin giderilmesine yardımcı olur, kan şekerini dengeler ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

Kuruyemişler

Kuruyemişler, ara öğün denildiği zaman akla ilk gelen yiyeceklerdir. Besin deposu olan fındık, ceviz, badem, Antep fıstığı vb. kuruyemişler vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin ve minerali tek başına karşılayabilir. Ayrıca, kuruyemişler içerdikleri sağlıklı yağlar sayesinde kalp ve damar hastalıklarından korunmanıza da yardımcı olur. Ara öğünlerinize ekleyeceğiniz bir avuç kuruyemiş ile hem kendinizi mutlu edebilir hem de kalp sağlığınızı koruyabilirsiniz.

“Köpekler ve Çocukların Gelişimi” başlıklı blog yazımıza gidebilir ya da İyi Yaşa kategorisine geri dönebilirsiniz.