Kereviz, güçlü anti-inflamatuar özelliklere sahip, düşük kalorili bir sebzedir. Kolesterol seviyelerini ve artrit ağrısını düşürmek, kilo kaybını hızlandırmak, oksidatif hasara karşı korumak ve yüksek tansiyonu düşürmek için kullanılabilir. Beslenme listenize kereviz saplarını dahil etmek, C vitamini açısından zengin olduğu için genel sağlığınızı iyileştirebilir.

USDA Gıda Merkezi Veri tabanına göre, orta boy bir kereviz sapı (40 gr) 5,6 kalori ve 1,2 gr karbonhidrat içerir. Bu, onu evrensel olarak sevilen düşük kalorili bir besin yapar. Sapı 38.2 gram su içerir ve nemlendirme için mükemmeldir. 100 gr çiğ kereviz kalsiyum, magnezyum, demir, çinko ve potasyum gibi mineraller içerir. Ayrıca A, K, C, E ve B vitaminleri (tiamin, riboflavin, folik asit, vitamin ve B6 vitamini) içerir.

Gelin, bir de kerevizin faydalarına detaylı olarak bakalım!

Anti-inflamatuar özelliklere sahiptir

Kereviz, vücuttaki iltihabı azaltmaya potansiyel olarak yardımcıdır. 2019’da yapılan bir araştırma, kereviz yapraklarının vücuttaki anti-inflamatuar etkilerden sorumlu bağışıklık sistemi haberci molekülleri olan sitokinleri etkileyebileceğini öne sürmüştür. Bunun nedeni, yaprakların apigenin, luteolin ve kaempferol gibi yüksek düzeyde biyoaktif bileşiklere sahip olabilmesidir. Bu yüzden araştırmacılar, iltihaplı hastalıkların tedavisi ve önlenmesi için potansiyel bir bileşen olabileceği sonucuna varmıştır.

Kerevizin Faydaları Nelerdir?Kolesterol seviyesini düşürür

Bir çalışma, kerevizde bulunan lifin atardamarları tıkayan kolesterolü (LDL veya kötü kolesterol olarak adlandırılır) azaltmaya yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

Bu sebzelerdeki ftalidler ayrıca kolesterol seviyelerini düşürmeye çalışan safra sularının salgılanmasını uyarmaya yardımcı olabilir. İçinde bulunan lif aynı zamanda kolesterolü kan dolaşımından kazıyarak ve düzenli bağırsak hareketleriyle vücuttan atarak kardiyovasküler sağlığı daha da iyileştirir.

Kan basıncını düşürür

Kereviz, ftalid adı verilen organik kimyasal bileşikler içerir. Bu bileşikler kanınızdaki stres hormonlarının seviyesini düşürmeye yardımcı olabilir. Ayrıca bir vazodilatör olan ve kan basıncını düşürmede yardımcı olabilecek potasyum içerir. Kan basıncı düştüğünde, tüm kardiyovasküler sistem üzerinde daha az stres oluşturur ve ateroskleroz geliştirme veya kalp krizi veya felç geçirme olasılığını azaltır.

Bağışıklık sistemini güçlendirir

A ve C vitamini ve antioksidanlar açısından zengin olan kereviz, bağışıklık sistemini büyük ölçüde güçlendirebilir, daha aktif ve verimli hale getirebilir. Bu C vitamini yönünden zengin bu sebzeyi düzenli olarak yemek, soğuk algınlığına yakalanma riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir ve sizi çeşitli diğer hastalıklara karşı koruyabilir.

Kilo vermenize yardımcı olur

Bir fincan doğranmış kereviz, yaklaşık 1.5 gram lif ile sadece 14 kaloriye sahiptir. Bu, kilo vermeye çalışıyorsanız, salatalara veya çorbalara mükemmel bir katkı sağlar. Negatif kalorili bir besin olduğu, yani sahip olduğundan daha fazla kalori yaktığınız yönünde iddialar da vardır fakat bunun için yeterli kanıt yoktur.

Neden Kuşkonmaz Yemeliyiz?” başlıklı blog yazımıza gidebilir ya da İyi Yaşa kategorisine geri dönebilirsiniz.