Şüphesiz, fesleğen en çok tüketilen ve en sevilen bitkilerden biridir! Fesleğen, hemen hemen her yemeğe güzel bir İtalyan havası ekleme yeteneğine sahiptir ve taze yapılmış bir vegan pizzayla müthiş bir uyum sağlarlar.

Çoğu insanın bilmediği şey, fesleğenin tadını çıkarırken aslında vücutlarına iyi bir şey yaptıklarıdır! Sadece tadı harika değildir; aynı zamanda fesleğenin, çoğu kişinin bilmediği bazı şaşırtıcı sağlık yararları da vardır. Gelin, beraber bu faydalara bakalım!

Fesleğen güçlü antioksidanlar içerir.

Birçok insanın antioksidanları çilek gibi şeylerle ilişkilendirdiğini düşünürsek bu şaşırtıcı olabilir. Fesleğenin sağlığa en iyi faydalarından biri, aynı zamanda bir başka mükemmel antioksidan kaynağı olmasıdır! Fesleğen, beyaz kan hücrelerinin korunmasına yardımcı olabilecek rientin ve viceninare adı verilen suda çözünür flavonoidler içerir. Fesleğen ayrıca serbest radikal hasarına karşı

Kokusuyla Büyüleyen Fesleğenin Faydalarısavaşmaya yardımcı olduğu bilinmektedir.

Fesleğen anti-inflamatuar bir bitkidir.

İşte listeye eklenecek mükemmel bir anti-inflamatuar bitki daha! Enflamasyon günümüzde görülen yaygın bir sorun haline gelmiştir ve neredeyse her kronik hastalığın temel nedenidir. İltihaplanmayı gidermek için belirli gıdaları tüketmek, optimal sağlık için esastır. Fesleğen içindeki uçucu yağlar, iltihabı yenmeye yardımcı olmaktan sorumludur.

Fesleğen doğal antibakteriyel özellikler içerir.

Bağışıklık sisteminizi güçlendirmenin veya önceden var olan enfeksiyonlarla savaşmanın doğal bir yolunu arıyorsanız, fesleğen işinizi görebilir! Fesleğen özünün, antibiyotiklere cevap veremeyen dirençli bakteri suşlarını engellemeye yardımcı olduğu bile gösterilmiştir. Oldukça şaşırtıcı ama doğru!

Fesleğen doğal bir adaptojendir.

Adaptojenik otlar vücudunuzun stresle başa çıkmasına yardımcı olur ve bugün görülen stres miktarı ile görüyoruz ki herkesin stresini dengelemek için biraz yardıma ihtiyacı vardır! Bu noktada fesleğen, vücudun stresle daha verimli bir şekilde başa çıkmasına yardımcı olmak için bir adaptojen olarak hareket etme yeteneğine sahip olabilir!

Peki, fesleğenin yan etkisi var mı?

Genel olarak, ölçülü olarak alındığında fesleğen güvenlidir. Sağlıkla ilgili endişeleriniz varsa, fesleğen yağlarını kullanmadan önce daima yetkili bir doktora danışın, çünkü bunlar kan basıncını düşürebilir ve kanın pıhtılaşmasını yavaşlatabilir. Halihazırda kan sulandırıcı ilaçlar alan kişiler özellikle dikkatli olmalı ve bir sağlık uzmanına danışmalıdır. Özellikle mevcut tıbbi durumları olan kişiler her gıda için dikkatli olmalıdır. Aynı zamanda hamileyseniz veya emziriyorsanız doktorunuzdan tavsiye alın.

Son olarak görüyoruz ki, bitkilerin sağlıkla ilgili sunabileceği faydalar gerçekten şaşırtıcı. Sağlığı iyileştirme ve geliştirme yeteneği, bitkilere yakınlaşmak kadar basit olabilir. Doğanın gücünü asla hafife almayın, sağlıkla kalın!

Mercanların Bize İhtiyacı Var!” başlıklı blog yazımıza gidebilir ya da İyi Yaşa kategorisine geri dönebilirsiniz.