Limonlu su özellikle son yıllarda epey popüler bir içecek haline geldi. Birçok restoran yemekten önce limonlu su servis ediyor iken bazı insanlar güne kahve ya da çay yerine artık limonlu su ile başlıyor. Hiç şüphe yok ki limon oldukça lezzetli, peki onu suya eklemek sizi daha sağlıklı yapıyor mu?

Limonlu suyun faydaları, aslında çok fazla bilimsel araştırmaya konu olmamıştır. Henüz limonlu su üzerine yapılan çok fazla bilimsel araştırmanın olduğunu söylemek pek mümkün değil. Ancak tabii ki limon ve suyun faydaları konusunda ayrı ayrı birçok araştırma mevcut. Biz de bu yazımızda, vücudunuzun limonlu sudan edinebileceği faydaları araştırdık.

Vücudun ihtiyacı olan gerekli su miktarı dengede tutulur

Kadınlar günde 10 bardak erkekler ise günde 14 bardak su içmelidir. Bu elbette kilo ve yaşa doğru orantılı olarak değişebilir. Su, vücuda sıvı alımı için en iyi içecektir. Ancak bazı insanlar suyun tadını tek başına sevmezler. Limon eklemek suyun lezzetini artırır ve bu da daha fazla su içmenize yardımcı olabilir.

C vitamini kaynağıdır

Turunçgiller gibi limon da oldukça önemli bir antioksidan olan C vitamini bakımından zengindir. Muhtemelen C vitamininin bazı insanlarda soğuk algınlığının önlenmesine veya süresini sınırlamaya yardımcı olabileceğini duymuşsunuzdur. Ancak bundan daha fazlasıdır. C vitamini, kardiyovasküler hastalık ve felç riskinizi azaltır, aynı zamanda kan basıncını düşürmeye yardımcı olur. Limon C vitamini bakımından en zengin kaynak olmasa da yine de iyi bir seçenek olarak karşımıza çıkar. Bir limonun suyu yaklaşık 18,6 miligram C vitamini sağlar. Yetişkinler için önerilen günlük miktar ise 65-90 miligramdır.

Kilo vermeye yardımcı olur

Limonda bulunan polifenol antioksidanlar kilo alımını önemli ölçüde azaltır. Antioksidan bileşikler ayrıca tip 2 diyabetin gelişmesinde iki ana faktör olan kan şekeri seviyesi üzerindeki olumsuz etkileri ve geliştirilmiş insülin direncini dengeler. Limon suyunun kilo kaybını desteklediğine dair çalışmalar da mevcuttur.

Cildi tazeler

Limonda bulunan C vitamini cilt kırışmasını, yaşlanmaya bağlı cilt kurumasını önler ve aynı zamanda güneşten kaynaklanan hasarları azaltmaya yardımcı olur. Suyun cildi nasıl iyileştirdiği tartışmalıdır, ancak kesin olan bir şey vardır. Cildiniz nemini kaybettiğinde kurumaya başlar ve bu da onu kırışıklıklara yatkın hale gelir. 2016 yılında yapılan bir laboratuvar çalışması, narenciye bazlı bir içeceğin tüysüz farelerde kırışıklıkların gelişmesini önlemeye yardımcı olduğunu göstermiştir.

Nefesi tazeler

Sarımsak kokusundan veya başka güçlü bir kokudan kurtulmak için ellerinize hiç limon sürdünüz mü? Halk arasında doğal antibiyotik olarak da bilinen sarımsak, soğan veya balık gibi ağır kokulara sahip yiyecekleri yemekten kaynaklanan ağız kokusu için de oldukça kullanışlıdır. Yemek yedikten sonra ve sabah uyandığınızda ilk iş olarak bir bardak limonlu su içerseniz ağız kokusunu önleyebilirsiniz. Limon tükürüğü uyarır ve su bakterilerin sebep olduğu ağız kokusuna neden olabilecek ağız kuruluğunu önlemeye yardımcı olur.

Sindirime yardımcı olur

Bazı insanlar, kabızlığı önlemeye yardımcı olmak için her sabah müshil olarak limonlu su içerler. Uyandığınızda ılık veya sıcak bir bardak limonlu su içmek sindirim sisteminizin çalışmasına yardımcı olur. Ayurveda tıbbı, ekşi limon tadının “agniyi” uyarmaya yardımcı olduğunu söylüyor. Ayurveda tıbbında, güçlü bir agni, sindirim sistemini başlatarak, yiyecekleri daha kolay sindirmenize ve toksinlerin birikmesini önlemeye yardımcı olur.

Aslında size ve vücudunuza iyi gelen şeyi en iyi siz bilirsiniz. Limonlu suyun size sağlayacağı faydaları başka bir besinden de alıyor olabilirsiniz. Fakat bu durum limonlu suyun cilt ve sindiriminiz üzerine faydaları olduğu gerçeğini değiştirmez. Bununla birlikte limonlu suyun faydalarının yanında bazı zararları da bulunuyor. Örneğin çok fazla narenciye tüketen kişilerde birtakım mide ve bağırsak problemleri görülebiliyor. Mide ekşimesi, reflü, mide bulantısı ve hatta kusma gibi semptomlar limonlu su tükettiğinizde meydana geliyorsa bir doktora danışmanız gerekebilir. Nitekim gastroözofageal reflüsü olanların çok fazla limon suyu tüketiminden uzak durmaları önerilir.