Maydanoz birçok şekilde kullanılabilir: kıyılmış ve garnitür olarak, çorbalarda ve yahnilerde lezzet artırıcı veya taze salatalarda birincil bileşen olarak kullanılabilir.

Maydanoz bir dizi besin açısından da oldukça zengindir ve aynı zamanda düşük kalorili ve yüksek lifli olduğu için kilo vermeye çalışıyorsanız yardımcı olabilir.

Maydanoz yüksek lif içeriğine sahiptir.

Maydanoz, lif bakımından oldukça yüksektir. Tek bir porsiyon maydanoz, lif için günlük tavsiyenin %5-8’ine sahiptir; bu da, daha az yiyecekle daha tok hissetmenize yardımcı olmak ve aşırı yeme olasılığını azaltmak da dahil olmak üzere sayısız faydayla sonuçlanır. Maydanoz ayrıca önerilen günlük sebze alımını karşılamanıza da yardımcı olabilir.

Maydanoz Zayıflatır mı?Maydanoz düşük kalorili bir sebzedir.

1 fincan maydanoz sadece 22 kalori, 0.47 gram toplam yağ ve 34 miligram sodyum içerir, bu da onu lezzeti artırmanın düşük kalorili, az yağlı ve düşük sodyumlu bir yolu haline getirir! 1 fincan porsiyon yüksek görünse de, birçok Akdeniz yemeği ana bileşen olarak maydanoz kullanır. Tek bir kilo vücut ağırlığı 3,500 kaloriye eşit olduğundan, lezzeti artırmak için maydanoz kullanmak – örneğin porsiyon başına 119 kalori olan fazladan bir yemek kaşığı zeytinyağı yerine – kilo vermenize yardımcı olabilir.

Peki, maydanozun diğer faydaları nelerdir?

Maydanoz, vücudunuzun kırmızı kan hücreleri üretmesine yardımcı olan yüksek oranda demir içerir. 1 fincan maydanoz, kadınlar ve erkekler için günlük alım önerisinin sırasıyla %21 ve %46’sı olan 3,7 miligram demir içerir. Maydanoz ayrıca kan pıhtılaşmasına yardımcı olan K vitamini açısından da zengindir. 1 fincanlık bir porsiyon, günlük yeterli alımın yüzde 100’ünün oldukça üzerinde olan 984 mikrogram K vitamini içerir. Maydanoz aynı zamanda antioksidanlar açısından da oldukça zengindir. Antioksidanlar, vücudunuzun hücrelerini, metabolizmanızın bir yan etkisi olarak üretilen çevresel toksinler ve serbest radikallerin zararlarından korumaya yardımcı olur. Bu besinler doğrudan kilo vermeye yardımcı olmazken, kilo verirken sağlıklı kalmanıza yardımcı olurlar.

Maydanozu nasıl kullanabilirsiniz?

Maydanoz, kilo verme yolculuğunuzda bir sebzeden çok daha fazlasıdır. Salatanın besin içeriğini artırmak adına için makarna veya patates salataları gibi nişasta ağırlıklı olanlara da dahil olmak üzere, yediğiniz her salataya maydanoz ekleyebilirsiniz. Mükemmel tadını hemen ayırt edeceksiniz. Ayrıca bir smoothie veya meyve suyuna maydanoz ekleyebilirsiniz. Meyve suyunuzu yapmak için bir blender kullanarak maydanozun lif içeriğini korumayı da ihmal etmemenizi öneririz!

Maydanoz suyunun faydaları için içeriğimizi okuyabilirsiniz.