Mindfulness yani “bilinçli farkındalık”, kendinizle ve çevrenizle uyum içinde olma pratiği, genellikle tam bir sessizlik içinde bacak bacak üstüne atarak, gözler kapalı ve avuç içleri yukarı bakacak şekilde oturmakla karakterize edilir ve sadece keşişlerin takdir edeceği bir şey gibi görünebilir.

Ancak bilinçli farkındalık, özellikle stresli, hızlı tempolu, 9’dan 5’e şehir hayatımızda hepimizin kullanabileceği bir uygulamadır.

Peki, bu pratiğin faydaları nelerdir ?

Mindfulness ağrıları ve ağrıları hafifletir

Sırt, boyun veya diğer vücut ağrıları ile mücadele ediyorsanız, bu ağrının bir kısmı kafanızda olabilir. En azından Journal of Neuroscience’ın araştırmasına göre. Çalışma, sadece 80 dakikalık dikkatli meditasyonun ağrı algısını neredeyse yarıya indirebileceğini bulmuştur.

Mindfulness zihni çalıştırır ve karar vermeyi geliştirir

Frontiers in Human Neuroscience dergisinde yayınlanan bir UCLA araştırması, uzun süreli meditasyon yapanların, meditasyon yapmayan insanlara göre beyin korteksinde daha fazla miktarda jirifikasyona veya katlanmaya sahip olduğunu buldu. Ekstra kıvrımlar, meditatörlerin bilgiyi diğerlerinden daha hızlı işlemesine ve düşünce ve karar verme sürecimizi bozabilecek geçmiş olaylar üzerinde düşünmekten kaçınmayı sağlıyor.

Mindfulness ruh halini iyileştirirMindfulness Faydaları Nelerdir?

Başka bir ufuk açıcı çalışmada, konuşlanmaya hazırlanan bir grup ABD’li deniz piyadesi, sekiz haftalık bir süre boyunca her hafta iki saat farkındalık meditasyonu eğitimi uygulayarak geçirdi. Bu denizciler, meditasyon yapmayan denizcilere kıyasla, kısa süreli bilgi alımına ve depolanmasına izin veren ruh hallerinde ve çalışma hafızasında belirgin gelişmeler gösterdi.

Mindfulness yalnızlık hissini azaltır

J. David Creswell tarafından yönetilen Carnegie Mellon Üniversitesi’nde yakın zamanda yapılan bir araştırma, 40 yaşlı yetişkine baktı ve sekiz hafta boyunca günde sadece 30 dakikalık meditasyonun onların yalnızlık duygularını azalttığını buldu. Bu önemli, çünkü artan şefkat ve dayanıklılık ile birlikte azalan yalnızlık duyguları, inanılmaz derecede mutlu, memnun ve anlamlı bir hayatın anahtarıdır.

Mindfulness yaratıcılığı artırır

Yaratıcılık düzeylerini belirleyen iki ana faktör şunlardır: ıraksak düşünme (birçok fikirle ortaya çıkma) ve yakınsak düşünme (bu fikirleri tek bir parlak konseptte birleştirme).

Bilişsel psikolog Lorenza Colzato liderliğindeki Leiden Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, iki farklı meditasyon uygulamasının farklı ve yakınsak düşünme üzerindeki etkilerini inceledi. Dikkatli meditasyonun hem farklı hem de yakınsak düşünmeyi önemli ölçüde geliştirdiğini buldular.

Ormanlar Neden Önemli?” başlıklı blog yazımıza gidebilir ya da İyi Yaşa kategorisine geri dönebilirsiniz.