Artık dijital pedometreler her yerde – fitness takip cihazları, cep telefonları, akıllı saatler… Günde 10.000 adıma ulaşmak neredeyse bazılarımız için saplantı haline geldi. Kendinizi gece geç saatlerde oturma odanızda son 100 adımı tamamlamaya çalışıyorken buluyorsanız ve bu size aptalca geliyor olsa da, aslında gerçekten düşünülenden çok daha önemli. 2017 yılında yapılan bir araştırma, konu kilo vermek olduğunda günde 10.000 adım atmanın, haftada 30 dakikalık beş antrenman yapmak kadar etkili olduğunu göstermiştir.

Tutarlı günlük bir aktivite, vücudunuzdaki hemen hemen her sistemi beslemeye yardımcı olur. Comprehensive Physiology dergisinde yayınlanan bir araştırma, fiziksel hareketsizliğin 35 farklı kronik sağlık sorununu hızlandırdığını göstermiştir.

Yani, günde 10.000 adım attığınızda, sağlığınızı koruyan duvara bir tuğla daha koymuş olursunuz. Gelin bunun sağladığı avantajlara bir göz gezdirelim.

Kalbini güçlendirebilirsin.

Günde 10.000 adım atan biri, günde 1.000 adım atan birine kıyasla daha büyük atım hacmine (kalbinin atış başına ne kadar kan pompaladığı) sahip olacaktır. Kansas City’deki Kansas Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde fizyoloji doçenti olan John Thyfault, “Daha büyük bir atım hacmi, daha büyük aerobik kapasitenin bir işaretidir” diyor.

Neden 10.000 Adım?Daha az vücut yağı depolayabilirsiniz.

Günde 10.000 adım atan birinin aldığı kaloriler, hareketsiz bir kişi tarafından tüketildiğinde aynı yolu izlemez. Thyfault, düzenli olarak egzersiz yapan bir kişinin, hareketsiz bir kişiyle karşılaştırıldığında, gıdanın vücut tarafından anahtar sistemlerini beslemek için farklı şekilde kullanıldığını gösteren çalışmalar yaptı. Bununla birlikte, fiziksel olarak aktif olmayan bir kişide, bu kalorilerin yağ olarak, kas veya karaciğerde depolanma olasılığı daha yüksektir.

Kan şekerinizi stabilize etmeye yardımcı olabilirsiniz.

Günde 10.000 adım atan kişinin yemekten sonra kanında çok daha düşük glikoz ve insülin olacaktır. Aktif olmayan kişi bu konuda çok daha büyük bir tepki alacaktır. Bir yemekten sonra ortaya çıkan bu glikoz ve insülin artışı, kimin ileride diyabet geliştireceğinin bir göstergesi ve aynı zamanda kardiyovasküler hastalık riskinin bir göstergesidir.

Beyninizin performansını artırabilirsiniz.

Yeni görevler öğrenme, yeni beyin hücreleri yetiştirme ve bilişsel gerilemeyi önleme yeteneğinin tümü, günlük ılımlı egzersizle desteklenir. Current Biology dergisinde yapılan bir araştırma, sadece bir egzersizin beynin yeniden düzenleme, onarma ve yeni durumlara uyum sağlama yeteneğini geliştirdiğini gösterdi.

Elbette, sadece 10.000 adım atmak sağlığınızı sürdürme yolunda tek başına yeterli değildir. Sağlıklı beslenmek, bol su içmek, çeşitli diğer aktiviteleri hayatınıza dahil etmek bu noktada önemlidir. Unutmayın, bu tür rutinleri uygulamaya geçmeden önce fiziksel sağlığınızın bunlara elverişli olup olmadığıyla ilgili doktorunuzla görüşün. Sağlığınız her şeyden önce gelir, kendinize iyi bakın!

Edemame: Hem sağlıklı hem lezzetli” başlıklı blog yazımıza gidebilir ya da İyi Yaşa kategorisine geri dönebilirsiniz.