Kuşkonmazın en yaygın türü, Amerikan ve İngiliz çeşidi olarak da adlandırılan yeşil kuşkonmazdır. Ancak piyasada, daha narin ve hasadı biraz zor olan beyazı (İspanyol ve Hollanda çeşidi olarak da adlandırılır) ve daha küçük ve meyveli olan mor çeşidini (Fransız çeşidi olarak adlandırılır) da bulabilirsiniz.

Kuşkonmazda bulunan inülin yani bir diğer adıyla çözünür lif, sindirim sağlığı için oldukça önemlidir ve hatta kişiyi kardiyovasküler rahatsızlıklardan koruyabilir! Aynı zamanda içerdiği folik asit beyin fonksiyonu için oldukça yararlıdır ve doğum kusurlarını azaltmaya yardımcı olabilir. Bunun yanı sıra içerdiği C ve E vitaminleri, cilt ve saç sağlığına fayda sağlar.

Gelin, bir de detaylı bir şekilde neden kuşkonmaz yememiz gerektiğine bakalım.

Kilo vermenize yardımcı olur

Bir numaralı neden, kuşkonmazda çözünen bir lif olan inülindir. Kilo kaybı için lifin önemini tartışmamıza gerek yok.

Kuşkonmaz oldukça düşük bir kaloriye sahiptir ve bu onu beslenme listenize gönül rahatlığıyla ekleyebileceğiniz anlamına gelir. Evet, bu sebze kilonuzu korumanıza yardımcı olabilir!

Neden Kuşkonmaz Yemeliyiz?

İdrar yolu sağlığını iyileştirir

İdrar yolu sağlığı oldukça önemlidir. Kuşkonmaz ise bunu koruyan sebzelerden birisi! Antibakteriyel özellikleri sayesinde kuşkonmaz, enfeksiyona neden olabilecek çoğu bakterinin büyümesini ve çoğalmasını engeller.

Kuşkonmaz, doğal bir idrar söktürücü olarak çalışır, bu nedenle idrar söktürücü olarak diğer sıvılarla birlikte kullanılır. Bu, idrar çıkışını artırır ve farklı idrar yolu enfeksiyonlarını tedavi eder.

İltihaplanmayı önler

Sebzedeki yüksek düzeyde antioksidanlar, onu iltihapla savaşmak için güçlü bir besin yapar. Kuşkonmaz, iltihabı hafifleten maddeler açısından zengindir.

Kuşkonmazın bu özelliği, baş ağrısı, sırt ağrısı, romatizma gibi sorunları hafifletmeye de yardımcı olur.

Kuşkonmaz aynı zamanda, vücuda kanın pıhtılaşmasına yardımcı olan iyi bir K vitamini kaynağıdır.

Kalp sağlığınızı korur

Kuşkonmazda bulunan K vitamini kalp sağlığında koruyucu rol oynar. Bu vitamin, damarların sertleşmesini engeller. Ayrıca kalsiyumu arter astarlarından uzak tutar.

Bahsettiğimiz idrar söktürücü olma özelliği ile aynı zamanda kan basıncını düşürmeye yardımcı olur ve bu da sağlıklı bir kalp anlamına gelir. Sebzedeki çözünür lif, kalp hastalığı riskini azaltır. Lif alımı ayrıca düşük kan basıncı ve serum kolesterol seviyeleri ile ilişkilendirilmiştir.

Kuşkonmaz ayrıca başka bir B vitamini olan tiamin içerir. Bu besin, amino asit homosistein seviyelerini düzenler. Kandaki homosistein fazlalığı kalp sağlığı için risk oluşturabilir.

Beyine iyi gelir

Kuşkonmaz iyi bir E ve C vitamini kaynağıdır ve araştırmalara göre bu vitaminler yan yana geldiklerinde Alzheimer riskini azaltabilir!

Bu yeşil sebze ayrıca depresyon tedavisine de yardımcı olur. Bu sebzedeki folat moralinizi yükseltebilir ve öfkeyi tedavi etmeye yardımcı olabilir. Çalışmalar, düşük folat seviyeleri ve depresyon arasında bir bağlantı kurmuştur.

Her Gün Yarım Saat Yürüyüş” başlıklı blog yazımıza gidebilir ya da İyi Yaşa kategorisine geri dönebilirsiniz.