Eğer beyaz pirinç tüketmeyi seviyorsanız size iyi bir haberimiz var: Her ne kadar kilo alımına yol açtığı söylense de, pirinç tüketmeyi tamamen bırakmak zorunda değilsiniz. Çünkü beyaz pirincin faydaları, onu dengeli bir diyetin parçası yapar.

Pirinç sadece çok yönlü ve pişirmesi kolay olmakla kalmaz, aynı zamanda mideyi de rahatlatır. Bu tahılın Hint diyetinin ayrılmaz bir parçası olması şaşırtıcı değildir. Bununla birlikte, pirincin kilo aldırdığı söylenir ve kilo vermeye çalışan kişilerin uzak durduğu bir besindir. Peki, pirinç gerçekten de kaçınılması gereken bir şey midir?

Cevabımız hayır! Pirinç bir karbonhidrat kaynağı olsa da, bir porsiyonda 4-5 gram protein vardır ve neredeyse hiç yağ içermez. Bunun dışında, iyi bir B vitamini ve antioksidan kaynağıdır.

Eğer hala ikna olmadıysanız, pirincin besin değerini paylaştığımız yazımızı okumaya devam edin!

Bir fincan pişmiş beyaz pirincin besin değeri aşağıdaki gibidir:

Kalori: 205
Protein: 4.25g
Yağ: 0.4g
Karbonhidrat: 44.5g
Lif: 0.6g
Şeker: 0.1g
Demir: 1.9mg
Tiamin (B1 vitamini): 0.26mg
Niasin (B3 vitamini): 2.33 mg
B6 Vitamini: 0.15mg
Magnezyum: 19mg
Fosfor: 68mg

Pirincin Besin Değeri Nedir

Pirincin Faydaları Nelerdir?

Kan şekeri seviyenizi düzenler.

Beyaz pirincin nişasta içerdiğini ve glisemik indeksinin nispeten yüksek olduğunu duymuş olsanız da, aslında sebzeler gibi diğer yiyeceklerle birlikte alındığında kan şekeri artışlarını önleyebilir. Ancak şeker hastasıysanız, diyetinize eklemeden önce doktorunuza danışmanız önem arz eder.

Pirinç glütensizdir.

Pirinç, hipoalerjenik bir besindir ve ayrıca glütene alerjisi olan veya çölyak hastalığı olan kişiler için bir nimettir. Pirinç, glütenden kaçınan kişiler için un, erişte ve ekmek yerine geçebilir.

Enerji verir.

Pirinç, karbonhidrat açısından zengin bir besin olduğu için çok hızlı bir şekilde çok fazla enerji sağlar. İşte bu yüzden sporcular bile enerji artışına ihtiyaç duyduklarında beyaz pirinci kahverengi pirince tercih ederler.

Kalp sağlığına yardımcı olur.

Yukarıda da özetlediğimiz üzere, pirincin besin değeri yüksektir. Üstelik tam tahıllı pirinci tercih ettiğinizde, kalp sağlığınıza da yardımcı olursunuz. Amerikan Kalp Derneği bile, tam tahılların kan kolesterol seviyelerini iyileştirdiğini ve kalp hastalığı ve felç riskini daha da azalttığını kabul ediyor.

Pirincin sindirimi çok kolaydır.

Sadece pişirmesi değil, pirincin sindirimi de çok kolaydır. Kahverengi pirincin aksine beyaz pirinç, sindirim sorunlarına neden olan fitik asit adı verilen bileşiğe sahip değildir.

Bağırsakları sağlıklı tutar.

Rafine beyaz pirinç yediğinizde bile yüksek dozda çözünür lif, diğer adıyla bütirat adı verilen dirençli nişasta alırsınız. Bütirat, herhangi bir iltihabı azaltarak bağırsak sağlığınızı iyileştirebilir.

Queen Hakkında Şaşırtıcı Gerçekler” başlıklı blog yazımıza gidebilir ya da Öğren kategorisine geri dönebilirsiniz.