Sivilceler, sekizinci sınıf öğrencilerinden mühendislere kadar herkesi etkileyebilir.

Sivilce ciddi bir sağlık tehdidi olmasa da duygusal ve sosyal anlamda kişiler için önemlidir. Sivilceniz varsa, genellikle kendinize olan güveniniz azalır ve bu, sosyal hayatınızı ve hatta işteki üretkenliğinizi etkileyebilir. Peki, sivilcelerden kurtulmak için neler yapmalısınız? Gelin, sizler için hazırladığımız birkaç önemli noktayı inceleyin!

Yüzünü temiz tutun

Yüzünüzü reçetesiz satılan benzoil peroksit yüz yıkama ürünüyle günde bir veya iki kez yıkayın. Bu iltihabı azaltır ve akne oluşumuyla ilişkili bakterileri öldürür. Tüm makyajı ve kiri temizlediğinizden emin olun, böylece kir birikip gözeneklerinizi tıkamaz. Benzoil peroksitin çok nadir görülen bir yan etkisi alerjik kontakt dermatittir, bu nedenle yeni bir döküntü geliştirirseniz yüz yıkamayı kullanmayı bırakın. Herhangi bir şey kullanmadan önce dermatoloğunuza danışın.

Yüzünüzü sert malzemelerle ovmayın

Sivilcelere Ne İyi Gelir?

Yüzünüzü temizlemek için ellerinizi kullanın ve cildinizi ovmak yerine temiz bir havluyla kurulayın. Ovma yüzünüzü tahriş edebilir ve daha fazla sivilceyi teşvik edebilir.

Peeling fırçalarından kaçının

Sivilceleriniz varsa kesinlikle onlardan kaçının çünkü sert yüzeyleri akneyi gerçekten kötüleştirebilir. Bunun nedeni, pul pul dökülmenin daha fazla iltihaplanmaya neden olması ve daha fazla sivilceye neden olmasıdır.

Sağlıklı bir beslenme şekli edinin

Çikolata ve yağlı yiyeceklerin sivilceyi alevlendirdiğine dair bilimsel bir kanıt olmasa da, Journal of American Academy of Dermatology’de yayınlanan bir araştırma, daha az şeker ve karbonhidrat tüketmenin sivilcelerin azalmasına neden olduğunu öne sürüyor.

Saçınızı hafife almayın

Yağlı saçlarınız varsa, kuru saçlara sahip insanlardan daha sık yıkamanız gerekebilir. Saçınızı temiz ve yüzünüzden uzak tutmak, alın ve yüzdeki sivilceleri önlemeye yardımcı olacaktır. Pomatlar ve jeller dahil bazı saç ürünleri sivilceleri kötüleştirebilir. Bu nedenle, alnınızda sivilce varsa ve çok fazla saç ürünü kullanma eğilimindeyseniz, bundan kaçınmayı düşünün.

Alnınızı kapatan saç bantları da teri yerinde tutarak sivilceleri teşvik edebilir.

Egzersiz yaptıktan hemen sonra duş alın ve yüzünüzü yıkayın

Ter yüzünüze yapışır ve akneye neden olan bakteri içerebilir. Sırt ve göğüs sivilceleri için duşta benzoil peroksit yıkamayı deneyin.

Sivilcelere Ne İyi Gelir?

Yüz için özel olarak üretilmiş nemlendiriciler ve güneş kremleri kullanın

Vücut için tasarlanmış losyonlar daha ağırdır ve gözeneklerinizi tıkayabilir. Ciltte nemi tutan gliserin ve hyaluronik asit içeren ürünleri ve “komedojenik olmayan” etiketli ürünleri arayın – bunlar sivilceye neden olmazlar. Daima güneş kremi kullanmayı da ihmal etmeyin.

Yüzünüze dokunmaktan kaçının

Parmaklarınız yüzünüzle her buluştuğunda kiri ve yağı aktarmış olur. Bu belki kurtulması zor olan bir alışkanlık ama bir o kadar da önemli. Her ihtimale karşı ellerinizi temiz tutmak için özellikle yemekten sonra sabun ve ılık suyla elinizi yıkayın.

“Ergenlikte Sivilce İle Nasıl Başa Çıkılır” içeriğimizi de okuyabilirsiniz.