Uyku, deneyimlerimizin zihinsel olarak kısa süreli belleğimizden uzun süreli belleğimize aktarıldığı bir süreç olan anılarımızı pekiştirmemize yardımcı olur. Her canlının, beynini ve vücudunu şarj etmek için uykuya ihtiyacı var.

Uyku, genel gelişimlerini güçlendirmeye yardımcı olması nedeniyle büyümekte olan çocuklar için özellikle önemlidir. Örneğin, onların dil, sosyal ve motor becerileri ve fiziksel gelişiminde büyük rol oynar. Çocukların yetişkinlerden daha fazla uykuya ihtiyaç duymasının sebeplerinden biri de budur.

Uyku her ne kadar bir dinlenme eylemi olsa da, vücudun çalışmadığı bir süreç olduğu anlamına gelmez. Uyku, birçok şeyin aynı anda gerçekleştiği zamandır.

Uykunun Önemi

Peki, ne kadar uykuya ihtiyacımız vardır?

Uyku miktarı yaşımıza göre farklılık gösterir. NHS tarafından yayınlanan kılavuza göre, çoğu yetişkinin her gece 6-9 saat arası uykuya ihtiyacı vardır.

Fakat elbette ne kadar uykuya ihtiyacınız olduğunu yalnızca siz bilebilirsiniz ve herkesin ihtiyaçları farklıdır.

Çoğu zaman, uyandığınızda tazelenmiş hissediyorsanız ve gün içerisinde uykusuz hissetmeden günü geçirebiliyorsanız, muhtemelen endişelenmenize gerek yoktur.

Her zaman iyi uyuyamamak da normaldir, bu nedenle ara sıra kötü bir gece uykusu çekiyorsanız endişelenmeyin.

Peki, uykunun önemi nedir?

Siz uyurken beyniniz, öğrenmenin, bilgileri hatırlamanın ve etkileşimde bulunmanın yollarına yardımcı olarak önümüzdeki güne hazırlanır.

Uykunuzun yetersiz olması, beyninizin belirli bölümlerinin çalışma şeklini potansiyel olarak değiştirebilir.

Bununla birlikte, daime mükemmel bir uyku çekmek imkansızdır ve uykunu alamadığını düşündüğün ve sana tuhaf, kötü gelen bir gece aslında tehdit edici bir unsur sayılmaz.

Eğer yetersiz uyku almaya devam ederseniz, olacaklardan endişe etmek ve korkmak, davranışlarımızda genellikle uykuyu iyileştirmeyen değişikliklere yol açar ve bu da çok daha uzun süreler boyunca bozuk, kalitesiz uyku anlamına gelir. Bu kimi zaman bizi kontrolden çıkmış hissettirebilir ve zihinsel sağlığımız üzerinde zararlı etkileri olabilir.

Her gece mükemmel bir uyku çekebilseydiniz, hayattaki performansınız olabileceğinin en iyisi olurdu. Ancak bu tür bir uykuyu sürdürmek için, sosyal yaşam vb. gibi birçok yaşam deneyiminden fedakarlık etmeniz gerekir.

Bu biraz düzenli ve sağlıklı beslenmeye benzer. Her gün mükemmel beslenmenin vücudumuz için çok iyi olacağını biliriz, ancak bu kimi zaman zihinsel sağlık sorunlarına da yol açabilir. Bu yüzden, sağlıklı olmayı bir denge olarak görmek daha iyidir ve bu uykunuz için de geçerlidir.

Uyku genel olarak baktığımızda en temel ve en önemli ihtiyaçlardandır. Daima iyi uyku ile çok iyi olmayan uyku arasındaki oranın lehinize olduğundan emin olun. Bu tıpkı esnek olabileceğiniz ve arada bir keyif aldığınız yiyecekleri yiyebileceğiniz sağlıklı ve dengeli bir diyet gibidir!

En iyi uyku pozisyonları için içeriğimizi okuyabilirsiniz.