Gün içerisinde vücudun enerji seviyesini yüksek tutmak için öğün atlamamak, ara öğünlerde doğal atıştırmalıklardan faydalanmak, aşırı çay, kahve tüketmemek ve gerektiği durumlarda da enerji veren yiyeceklere yönelmek gibi dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır.

Öncelikle enerji seviyesini dengede tutmak için dikkat edilmesi gereken en önemli şeylerden biri öğün atlamamaktır. Beş saatten fazla yemek yemediğinizde vücudunuzun enerji ihtiyacı artmaya ve açlık hissiniz bastırmaya başlar. Bu açlık hissi sizleri fast food, beyaz unlu mamul, işlenmiş et, cips, şekerleme gibi sağlıksız gıdalara yöneltebilir.

Bunun yerine doğal bir biçimde enerji veren yiyeceklerle enerjinizi yavaş ve istikrarlı bir düzleme taşıyabilirsiniz. Örneğin; 150-200 kalorilik sağlıklı küçük atıştırmalıklar bu süreçte oldukça işe yarayacaktır. Hatta gerektiği durumlarda ekstra enerji artırıcı güce sahip yiyecekleri de atıştırmalık olarak tercih edebilirsiniz. Enerji artırmak için enerji içeceklerinden ve aşırı kahve tüketmekten vazgeçilmesi de önem arz eder; çünkü bu içeceklerden hiç biri enerji veren doğal yiyeceklerin yerini tutmaz!

Enerji Veren Yiyecekler

  • Yulaf ezmesi

Güne tam tahıllarla başlayın. Karbonhidratlar vücudun birincil enerji kaynağıdır ve sanıldığı kadar kötü değildir. Yulaf ezmesi gibi tam tahıllar daha yavaş emilir ve daha uzun süreli bir destek sağlar. Yulaf, ayrıca, vücudun enerjiyi metabolize etmesine yardımcı olan niasin, tiamin ve folat gibi B vitaminleri içerir.

  • Yoğurt

Enerjiye ihtiyacınız olan yoğun bir gün geçirecekseniz ve hızlı bir enerji takviyesi arıyorsanız yoğurt fazlasıyla işinizi görecektir! Yoğurt, hızlı enerji takviyesi için kullanılabilen süt şekeri “laktoz” içerir. Ayrıca, iyi bir protein kaynağıdır. Protein, laktozun emilimini yavaşlatır, enerjinin daha uzun süre dayanmasını sağlar.

  • Karides

Karidesin kalorisi düşüktür ve enerji metabolizmasını destekleyen B12 vitamini içerir. Bu kabuklu leziz hayvan, aynı zamanda enerjiyi ve ruh halini artıran iyi bir omega-3 yağı kaynağıdır.

  • Çilek

Hızlı bir enerji çözümü için bir avuç sulu çilek yiyin! Meyveden elde edilen ve “fruktoz” olarak bilinen doğal şeker içeren çilek, enerji iyi bir seçim olabilir. Diğer meyveleri de deneyebilirsiniz; çünkü meyveler aynı zamanda lif içerir ve bu da vücudun tatlı şeyleri daha yavaş emmesini sağlar.

  • Humus

Humus; nohut püresi, susam tohumu ezmesi, zeytinyağı ve limon suyundan yapılan bir Akdeniz yemeğidir. Nohut karbonhidrat, protein ve yağdan oluşur. Karbonhidrat enerji artışı sağlarken; protein ve yağ, karbonhidratın emilimini yavaşlatarak, kan şekerini dengelemeye yardımcı olur.

Enerjinizi artırmak için başka seçenekleriniz de var. Örneğin;

  • Ispanak
  • Muz
  • Badem
  • Patlamış mısır gibi gıdalar enerji veren, sağlıklı ve metabolizma dostu yiyeceklerdir.

Ayrıca, enerjinizi dengelemek için bol su tüketmelisiniz. Su, bir yiyecek olmasa da vücudun ihtiyaç duyduğu kalsiyum, magnezyum, bikarbonat, demir gibi hayati elementler içerir; vücut ısısını, sindirimi kontrol etmeye yardımcı olur; ayrıca, enerji üretimi gibi vücuttaki birçok metabolik süreçte önemli görevler üstlenir.

Bir teleskopla neleri görebilirsiniz?” başlıklı blog yazımıza gidebilir ya da İyi Yaşa kategorisine geri dönebilirsiniz.