Düzenli bir yürüyüş programı sağlığınızı iyileştirir ve birkaç kilo vermenize yardımcı olabilir, ancak kısa süre sonra bir dar pantolonun içine girebileceğinizi garanti etmez.

Yürümek öncelikle bacak kaslarını kullanır ve kalori yakar, ancak daha ince uyluklara sahip olmanız için gereken önemli kilo kaybını teşvik etmek için yeterli olmayabilir – yokuş yukarı gitseniz bile! Bacaklarınızı daha ince olmasını istiyorsanız, uyluklarınız da dahil olmak üzere her yerden kilo vermenize yardımcı, eksiksiz bir kilo verme programına ihtiyacınız olacaktır.

Birçok kişi bacağının kalınlığından şikayet eder. Ne yazık ki, kilo verirken vücudunuzun yağ attığı yerleri kontrol edemezsiniz. Amerikan Egzersiz Konseyi, bu tür sorunlu bölgelerin, kilo verdiğinizde zayıflayan son bölgelerden biri olabileceğini açıklıyor – ancak bu elbette denememeniz gerektiği anlamına gelmiyor. Yürümeyi içeren düzenli kardiyovasküler egzersizin yanı sıra direnç eğitimi ve sağlıklı, kalori kontrollü beslenmenin bir kombinasyonu, genel kilo kaybına yol açabilir.

Yürüyerek İnce Bacaklara Sahip Olabilir Miyiz

Yürüyüşün etkisi nedir?

Diyetinizde herhangi bir değişiklik yapmazsanız, yürüyerek – hatta yokuş yukarı çıkarak – sadece az miktarda kilo kaybedersiniz. 3.5 mph orta yoğunlukta bir hızda ve yüzde 5’lik bir eğimde 30 dakikalık bir yürüyüş, 150 kiloluk bir kişi için yaklaşık 214 kalori yakar. Bir kilo vermek için 3.500 kalori gerekir. Teknik olarak, bu eğimi günde bir saat yürüseniz bile, bir kilo vermeniz neredeyse sekiz gün sürecektir. Pratikte, kilo verme sonuçları daha yavaştır. “Etkilere İlişkin İnceleme Özetleri Veritabanı”nın 2008 sayısında yayınlanan pedometre tabanlı yürüyüş programlarının bir meta-analizi, diyet değişiklikleri olmadan yürüyüş programlarından yalnızca mütevazı kilo kaybı sonuçları göstermiştir.

Yokuşta yürümek, düz zeminde yürümekten daha fazla kalori yakar, bu nedenle antrenmanınızın yoğunluğunu artırır ve böylece düz yolda yürümeye göre daha hızlı kilo kaybı sonuçları elde etmenizi sağlar. Yokuş yürüyüşü, düz zemin yürüyüşüne göre kuadriseps ve hamstringlerinizde daha fazla uyarı sağlar. Bu, uyluklarınızı daha ince yapmayabilir, ancak onlara daha fit bir görünüm verebilir. Düzenli bir yürüyüş, günlük yaktığınızdan daha az kalori almanızı sağlayan bir beslenme planıyla birleştirdiğinizde kilo vermenize ve bacaklarınızın incelmesine yardımcı olacaktır.

Cam Sağlıktır!” başlıklı blog yazımıza gidebilir ya da Önemse kategorisine geri dönebilirsiniz.