Kendinize iyi bakmanız ve hayattan en iyi şekilde keyif almanız için zihin sağlınız önemlidir. Zihin sağlığınızı iyileştirmenize yardımcı olacak 10 pratik yolu sizler için derledik!

Yaşam tarzınızda basit değişiklikler yapmak bir servete mal olmaz veya büyük bir zaman kaybına yol açmaz. En önemlisi bu tavsiyeler herkes için geçerlidir. Peki siz neden bugün başlamıyorsunuz?

Hislerinizi söylemekten çekinmeyin

Duygularınız hakkında konuşmak zayıf olduğunuz anlamına gelmez. Bu, sağlığınızın sorumluluğunu üstlenmenin ve sağlıklı kalmak için elinizden geleni yapmanın bir parçasıdır. Yakınlarınızla konuşmak, bir süredir kafanızın içinde dolanan bir problemle baş etmenin bir yolu olabilir.

Bir süredir boğuştuğunuz sorunların sevdiğiniz biri tarafından dinlenmesi, kendinizi desteklenmiş ve daha az yalnız hissetmenize yardımcı olabilir. Hatta duygularınızı açarsanız başkalarını da aynı şekilde paylaşım yapmaya teşvik edebilirsiniz. Üstelik benzer sorunlara sahip kişilerle ortak duyguları yaşadığınızı fark etmeniz de hislerinizin üstesinden gelmenize yardımcı olabilir.

Hareket edin

Egzersiz yapmak, beyninize kendinizi iyi hissettiren kimyasalları salgılar. Düzenli egzersiz, özgüveninizi artırarak kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olabilir. Ayrıca gün içerisinde kafanızda dönen sorunlardan dolayı odaklanamadığınız işlere daha iyi konsantre olmanızı da sağlayabilir. Düzenli olarak yaptığınız egzersizler bedeninizin yorgun düşmesine sebep olacağından geceleri de derin ve iyi dinlenmiş bir şekilde uyanacağınız bir uyku çekmenize yol açabilir.

Egzersiz yapmak sadece spor yapmak veya spor salonuna gitmek anlamına gelmez. Bütçenizi zorlamadan, kapalı spor salonlarında havasızlığa ve kalabalığa maruz kalmadan da formda ve zinde kalmanız mümkün. Parkta yürümek, sahil kenarında koşmak, evde yoga yapmak, bahçe işleri veya ev işleri yapmak da sizi aktif tutabilir.

Uzmanlar, çoğu insanın haftada en az beş gün yaklaşık 30 dakikalık egzersiz yapması gerektiğini söylüyor. Bu yüzden gününüzün bir bölümünde keyif aldığınız fiziksel aktiviteyi yapmaya çalışın.

Dengeli beslenin

Ne yediğimizle nasıl hissettiğimiz arasında güçlü bağlantılar vardır, örneğin kafein ve şekerin etkisini hemen üzerimizde görebiliriz.

Ancak yemek, ruh sağlığınız üzerinde uzun süreli bir etkiye sahip olabilir. Vücudunuzdaki diğer organlar gibi beyninizin de sağlıklı kalması ve iyi çalışması için çeşitli besin maddelerine ihtiyacı vardır. Fiziksel sağlığınız için iyi olan bir diyet aynı zamanda ruh sağlığınız için de iyidir. Sağlıklı ve dengeli bir diyet şunları içerir:

  • Birçok farklı türde meyve ve sebze
  • Kepekli tahıllar veya ekmek
  • Fındık ve tohumlar
  • Süt Ürünleri
  • Yağlı balık
  • Bol su

Her gün en az üç öğün yemek yemek ve bol bol su tüketmek kendinizi iyi hissetmenize yol açacaktır. Yüksek kafeinli veya şekerli içecekleri sınırlandırmaya çalışın ve çok fazla alkolden kaçının.

Sosyal bağlarınızı koruyun

Güçlü aile bağları ve sizi her daim destekleyen arkadaşlar, hayatın stresiyle başa çıkmanızı büyük ölçüde kolaylaştırır. Arkadaşlarınız ve aileniz tarafından ilgi görmek, çeşitli etkinliklere dahil edilmek, dinlenilmek ruh sağlığınızı iyileştirmenizde yardımcı olur. Kendi kendinize kafanızda kurduğunuz ve belki de bu yüzden büyüttüğünüz sorunları başkalarına açmak, hafiflemiş hissettirecektir.

Sorunlarınıza cevap bulamadığınızda sevdikleriniz size farklı görüşler sunabilirler. Arkadaşlarınızla ve ailenizle sık sık vakit geçirmeniz, ilişkilerinizi iyi bir şekilde sürdürmeniz sorunlarınızla baş etmede yardımcı olacaktır. Bununla birlikte kendi kendinize geçireceğiniz zamanlar yaratmayı da elden bırakmayın.

Mola verin

Mekân değişikliği ya da kısa molalar zihinsel sağlığınız için iyidir. Mutfağınızı temizlemekten beş dakikalık bir ara, işte yarım saatlik bir öğle yemeği molası veya yeni bir yeri keşfetmek için bir hafta sonu molası size iyi gelecektir. Yalnız ya da sevdiklerinizle beraber bir yola çıkmak, size huzur verecektir. Kafanızı boşaltmak amacıyla çalışmaya kısa bir ara vermek illa bir tatil demek de değildir. Müzik dinlemek, kitap okumak, çizimler yapmak ve dans etmek de kısa molalarda yapabileceğiniz kafa boşaltma yöntemlerinden olabilir.

Kendinizi olduğunuz gibi kabul edin

Bazılarımız insanları güldürüyor, bazılarımız matematikte iyi, bazılarımız ise harika yemekler yapıyor. Bazı insanların yaşam tarzı çok hareketli, bazılarınınki ise oldukça sakin olabiliyor. Kısacası, herkes birbirinden farklı hayatlara sahip. Bu farklılığı ve eşsiz olmayı kabul etmek herkes için en sağlıklısıdır.

Kendinizi olduğunuz gibi kabul edip daha fazla geliştirmek için neler yapabileceğinizi bulmak ve bu yönde ilerlemek tek amacınız olmalıdır. Kendinizi olmadığınız biri gibi göstermek ve ona göre davranışlar sergilemek zihin sağlığınız için yorucu olabilir. Kimsenin hayatıyla ilgilenmeyin, karşılaştırmalardan kaçının. Siz sizsiniz, siz olduğunuz için özelsiniz, kendinizin en iyi versiyonu için çabalamaktan hiçbir zaman vazgeçmeyin! Çünkü böyle güzelsiniz…