Eski zamanlarda yaşamış gezginlerin de söylediği gibi “İstanbul kadar elverişli bir yerde konumlanan bir şehir yoktur.” Bunu bilen birçok medeniyet ya burada yaşamış ya da buraya sahip olmak istemiştir. Bu şehirde yaşamayı başaranlar da birbirinden harika yapıtlar bırakarak İstanbul’un güzelliğine güzellik katmışlardır. Hiç kuşkusuz, İstanbul’un hem Anadolu Yakası hem de Avrupa Yakası eşsiz güzelliktedir. Biz bu yazımızda sadece Anadolu Yakasının güzelliklerine değineceğiz.

Peki, bu muhteşem yakada nereleri görmeliyiz?

1-Caddebostan Sahili:

İstanbul’un en seçkin bölgelerinden biri olan Bağdat Caddesi’nin sahil kısmında Caddebostan’dan Fenerbahçe’ye kadar enfes bir sahil düzenlemesi mevcuttur. Burada hafta sonları piknik örtünüzü, piknik çantanızı, sandalyenizi alıp günün her saatinde keyifli bir piknik yapabilirsiniz.

2-Üsküdar:

Gün boyunca minik bir tarih turu yaptıktan sonra güneşi Salacak merdivenlerinde batırabilir; İstanbul’un en önemli simgelerinden biri olan Kız Kulesi manzarası eşliğinde bir balık ekmek keyfi yapabilirsiniz. Kız Kulesi’ni de Salacak’tan 15 dakikada bir kalkan teknelerle ziyaret edebileceğinizi hatırlatalım.

3-Anadolu Kavağı:

Anadolu Kavağı küçük ve şirin bir sahil semtidir. İçerisinde çok sayıda balıkçı restoranı bulunur. Doğa ve boğaz manzarası eşliğinde unutulmayacak bir hafta sonu gezisiyle balık restoranlarında keyif yapmak Anadolu Kavağı’nda gerçekleştirilebilecek en güzel aktivitelerdendir.

anadolu yakası turist

4-Nakkaştepe:

Millet Parkı’nda kurulmuş Zipline, adrenalin severleri fazlasıyla tatmin edecek bir İstanbul aktivitesidir ancak Zipline’ın sadece bahar ve yaz aylarında açık olduğunu hatırlatalım. Bu keyifli etkinlikte boğaza süzüldüğünüz dakikaları fotoğraf kareleriyle ölümsüzleştirmek isterseniz kamera için ayrıyeten bir ücret ödemeniz gerekir.

5-Kanlıca:

Kanlıca; sakinliği, yeşilin birçok tonunu barındırdığı Mihrabat Korusu, Arnavut kaldırımlı sokakları, görkemli yapıları ve sahiliyle ünlü bir semttir. Kanlıca’nın tarihi yerlerini ve el sanatları çarşısını dolaşarak keyifli bir gün geçirebilirsiniz. Kanlıca’ya gitmişken Kanlıca Yoğurdu yemenizi de tavsiye ederiz.

6-Şile:

İstanbul’un yoğun hayatından biraz uzaklaşmak istiyorsanız Şile’de trekking etkinliğiyle şelaleleri ve gölü keşfedebilir, doğanın tüm güzelliklerine şahit olabilirsiniz. Şile, İstanbul’un deniz ve yeşilliklerini aynı kare içinde buluşturan bir kuzey penceresidir.

7-Mihrabat Korusu:

Anadolu Yakası’nın en yeşil korularından biri olan Kanlıca sırtlarındaki Mihrabat Korusu ormanın tam merkezindedir. Koruda 3,5 km’lik bir yürüyüş parkuru vardır. Karşısında Ortaköy sahiline, Rumeli Hisarına ve İstinye Koyu’na kadar giden muhteşem bir boğaz manzarası bulunur. En güzel fotoğraf karelerinin yakalanabileceği enfes bir doğal güzelliktir.

8-Polonezköy Tabiat Parkı:

Beykoz ilçesinde bulunan Polonezköy Tabiat Parkı, üç bin hektarlık alanıyla İstanbul’un en büyük parkıdır. Bu parkı ziyaret ederek bisiklet sürebilir, koşabilir veya trekking gibi birçok doğa sporu yapabilirsiniz. Bitki severler için de Polonezköy Doğa Parkı’nda birçok farklı bitki türü bulunur.

9-Beylerbeyi:

Anadolu yakasının Ortaköy’ü olarak da tanımlanan Beylerbeyi, Üsküdar’a bağlı güzel bir boğaz semtidir. Beylerbeyi semtinde Beylerbeyi Sarayı, Beylerbeyi Camii ve tarihi Beylerbeyi Hamamı görülmesi gereken yerler arasındadır.

10-Kuzguncuk:

Tarihi dokusu, geleneksel İstanbul evleri ve nostaljik sokaklarıyla kendinizi dizi setinde veya bir çekimdeymiş gibi hissedebilirsiniz. Harika bir görsel şölen sunan Kuzguncuk’ta dilediğiniz kadar fotoğraf çekebilir ve sonrasında İcadiye Caddesi’nde tadı damağınızda kalacak yemekler yiyebilirsiniz.

“DIY Evde Kendi Duş Jelinizi Yapın” başlıklı blog yazımıza gidebilir ya da Keşfet kategorisine geri dönebilirsiniz.