25’den fazla uçağın ve 50’den fazla geminin hiçbir iz bırakmadan ortadan kaybolduğu Bermuda Şeytan Üçgeni’nde tüm bu kayıpların esrarengiz bir biçimde gerçekleştiği söylenir. Söz gelimi, 1945 yılında kaydedilen bir olay tipik bir Bermuda Şeytan Üçgeni gizemini teyit eder. ABD donanmasına ait 5 uçakta bulunan 14 personelin son sözleri aşağıdaki gibidir:
“Beyaz bir suya giriyoruz, hiçbir şey doğru görünmüyor. Nerede olduğumuzu bilmiyoruz, hayır, hayır su yeşil, beyaz değil!”

Aslında bölgedeki açıklanamayan olayların raporları 19. yüzyılın ortalarına kadar uzanıyor. Bazı gemiler, görünürde hiçbir sebep olmaksızın tamamen terk edilmiş olarak keşfedildi; diğerleri hiçbir tehlike sinyali göndermemiş olmasına rağmen bir daha hiç görülmedi. İşin ilginci, kaybolan uçakları aramaya giden kurtarma görevlileri bile bölgede uçarken kayboldu. Peki, bu kadar olayın kaydedildiği, tüm dünyada büyük merak uyandıran bu bölge nerede?

Bermuda Şeytan Üçgeni Nerede?

Aslında Bermuda Şeytan Üçgeni, Atlantik Okyanusu’nda belirsiz bir alanı işaret eder. Florida-Miami, Bermuda Adaları ve Porto Riko arasında kalan bölgeye Bermuda Şeytan Üçgeni adı verilir. ABD’nin güneydoğu kıyılarındaki bu bölgenin net bir çizgisi olmamakla beraber üçgenin bir köşesinde Bermuda Adaları, diğerinde Florida-Miami ve bir köşesinde de Porto Riko-San Juan bulunur.

Bermuda Şeytan Üçgeni Nerededir? Neden Tehlikeli Kabul Edilir? Bermuda’daki Gizemli Olayların Kaynağı Ne Olabilir?

“Dünyanın en esrarengiz bölgesi” olarak kabul edilen Bermuda’daki yok oluşlara yönelik doğaüstü nedenler sunan teoriler oldukça fazla olsa da büyük olasılıkla gizemli olaylardan jeofiziksel ve çevresel faktörler sorumlu. Söz gelimi bölge, Atlantik Okyanusu’nda, birçok yönden gelen fırtınaların birleşebileceği, devasa dalgaların meydana gelebileceği bir konumda yer alıyor.

Evet, Bermuda Şeytan Üçgeni hakkında birçok gizemli hikâye var ve insanlar bu hikayelere bayılıyor ancak son yıllarda yapılan araştırmalar, Bermuda’daki sır perdesi hakkında birçok bilgi veriyor. Bermuda’daki anormal olayların sebepleri arasında bölgedeki altıgen bulutların ortaya çıkardığı “uçak bombası” etkisi de gösteriliyor. Altıgen bulutlar, okyanusa doğru güçlü bir hava akışına yol açıyor. Yani sık sık ani hava değişimleri oluyor. Bu sebeple bu sırada bölgede bulunan uçaklar düşüyor, gemiler batıyor, insanlarda anormallikler baş gösteriyor.

Diğer bir açıklamaya göre de Bermuda Şeytan Üçgeni, okyanus akıntılarının etkisiyle bir doğal gaz kaynağına ev sahipliği yapıyor. Bu doğal gazlar yüzeye çıkıyor ve havadan hafif oldukları için yükseliyor. Bu sebeple atmosferde yoğunluk azalıyor. Bu sırada bölgeden uçak geçerse irtifa kaybetmeye başlıyor. Uçak motorlarında benzinin yakılması için atmosferdeki oksijene ihtiyaç vardır. Düşük yoğunluklu hava, motorların çalışması için yeterli miktarda oksijen barındırmaz. Bu sebeple havanın kaldırma kuvveti azalır ve uçak düşer. Ardından hızla okyanus tabanına doğru iner.

Aynı şekilde metan hidratları suyun yoğunluğu da önemli ölçüde azaltılabilir. Aşırı düşük yoğunluklu su nedeniyle, gemiler aniden dibe batar.

Tüm bunların yanında bazı istatistiki verileri de unutmamak gerekiyor. Lloyds of London ve ABD Sahil Güvenliği yetkililerine göre, Bermuda Şeytan Üçgeni’nde kaybolan uçakların sayısı, dünyanın herhangi bir yerindeki düşen uçakların sayısı ile yüzde bazında aynı.

2013 yılında Dünya Yaban Hayatı Fonu (WWF), deniz taşımacılığı yollarıyla ilgili kapsamlı bir çalışma yürüttü ve Bermuda Üçgeni’nin deniz taşımacılığı için dünyanın en tehlikeli 10 su kütlesinden biri olmadığını belirledi. Üstelik, Bermuda Şeytan Üçgeni, dünyanın en çok seyahat edilen nakliye yollarından bir tanesi.

Kaynaklar:
curiosmos.com/the-dragons-triangle-the-pacific-oceans-own-bermuda-triangle/
hurriyet.com.tr/seyahat/galeri-sirrini-cozduler-50-gemi-ve-20-ucak-bir-anda-ortadan-kaybolmustu-41544988

Uluslararası para fonu nedir?” başlıklı blog yazımıza gidebilir ya da Keşfet kategorisine geri dönebilirsiniz.