Madagaskar oldukça büyüktür! Yaklaşık 587.041 km karelik yüzölçümü, onu gezegendeki dördüncü en büyük ada yapar. İspanya, Tayland, İsveç ve Almanya’dan daha büyüktür. Madagaskar’da 26,2 milyon insan yaşar; bu nüfus da onu Avustralya, Sri Lanka, Hollanda, Romanya ve Yunanistan’dan daha kalabalık bir ülke yapar.

Madagaskar, Afrika’da Homo sapiens’in ilk ortaya çıkışından yaklaşık 300.000 yıl sonra, insan yerleşimciler tarafından kolonize edilmiştir.

Deli bir kraliçeye sahip ada

Flashman serisi romanların hayranları, Ranavalona’yı iyi biliyor olabilirler. O, 33 yıllık iktidarı sırasında Avrupa’nın Madagaskar üzerinde egemenlik kazanma çabalarını engellemiş ancak aynı zamanda enerjisini Hıristiyanları, komşu krallıkları ve siyasi rakiplerini acımasızca ortadan kaldırmaya odaklamıştı. Tasfiyeler için zehir kullanırdı; ya da bir başka deyişle Ranavalona’nın düzeni sürdürmesinin bir yolu, zehirlemekti. Bunların yanı sıra, o dönemde geniş bir saray inşa etmek ve diğer bayındırlık işleri için köle emeğinin kullanılması o kadar yaygındı ki, adanın nüfusu 1833-1839 yıllarında beş milyondan 2,5 milyona düşmüştü.

Vahşi yaşamı sevenler için bir cennet

Conservation International’a göre, yalnızca 17 ülke “mega çeşitlilik” kaynağı olarak tanımlanır. Bu ülkelerin ortak noktası çok sayıda farklı türe sahip olmaları ve bu türlerin çoğunun başka hiçbir yerde bulunmamasıdır. Madagaskar da bu 17 ülke arasında yer alır. Yerleşik hayvanları arasında dünyadaki bukalemunların yarısından fazlası ve düzinelerce lemur türü bulunur.

Bir Ada Ülkesi Madagaskar

Dünya mirası alanlarına sahiptir

Bunlar, 500 yıllık bir mezarlık alanı olan Ambohimanga Kraliyet Tepesi, pek çok nadir primat ve lemur türüne ev sahipliği yapan Atsinanana’nın yağmur ormanları ve üzerini örten bir kireçtaşı labirenti olan adanın batı yarısının oldukça büyük bir kısmı Tsingy de Bemaraha Katı Doğa Koruma Alanı’dır. Bu kesinlikle geçilmez, eğri kanyonlar, mağaralar, tüneller ve kulelerden oluşan labirent nispeten keşfedilmemiştir. Eşsiz jeolojisi, karstik gökdelenler arasında yaşamı kucaklamak için evrimleşen endemik türler olduğu anlamına da gelir.

Dünyanın en mutsuz yerlerinden biri

Dünya Mutluluk Raporu, Finlandiya’yı 156 ülke arasında dünyadaki en neşeli yer olarak sıraladı ve onu Norveç, Danimarka, İzlanda izledi. Madagaskar ise en az mutlu 14. ülke oldu. Kişi başına düşen GSYİH 1.554 ABD doları (187 ülke içinde 179’uncu) ve ortalama yaşam beklentisi yalnızca 65,5 (Birleşik Krallık’ta 81,2’dir) ile dünyanın en fakir yerlerinden biri olarak bu veri şaşırtıcı değil.

Yoksulluğa rağmen lüks turizm

Madagaskar’ın kuzeydoğu kıyısındaki beş adadan en büyüğü olan Nosy Ankao’da son zamanlarda süper lüks bir orman evi açıldı. Miavana (sadece helikopterle erişilebilir), tüplü dalış ve balık tutma ile birlikte gündemdeki kaplumbağaları, balinaları ve yunusları görme şansınızın olduğu bir “mavi safari” merkezidir. Ayrıca birinci sınıf bir spa da yer almaktadır.

Kadınlar ve erkekler aynı kıyafeti giyer

Lamba, hem erkek hem de kadın adalıların giydiği geleneksel bir giysidir. Vücudun etrafına sarılan dikdörtgen uzunlukta bir bezdir ve farklı durumlar için farklı tasarımları mevcuttur.

Sushi severler için sushi çeşitleri” başlıklı blog yazımıza gidebilir ya da Keşfet kategorisine geri dönebilirsiniz.