Fas Krallığı’nın en büyük şehri olan Kazablanka, Atlantik Okyanusu kıyısında, ülkenin orta-batı kısmında yer almaktadır. Batının en büyük bölgesi olarak kabul edilen bu şehir, aynı zamanda hem finans hem de demografik açıdan Afrika’nın en büyük ve en önemli metropollerinden biridir.

Şehir, ülkenin ana limanı ve Afrika bölgesindeki en önemli ekonomik merkezlerden biridir. 2012 sayımına göre şehrin nüfusu yaklaşık 4 milyondur. Kazablanka, ülkenin finans ve ticaret bölgesi olarak görülür.

Çalışan en iyi yerel kuruluşlar ve küresel şirketler, şehirdeki merkez istasyonlarına ve birincil tesislere sahiptir. Son endüstriyel rakamlar şehrin, ulusun başlıca ekonomik bölgesi olma konumunu koruduğunu gösteriyor. Kazablanka Limanı, gezegendeki en büyük insan yapımı limanlardan biridir ve Kuzey Afrika’nın da en büyük limanıdır. Aynı şekilde Fas Kraliyet Donanması’nın ana deniz üssüdür.

Kazablanka İklimi

Kazablanka şehri, sıcak bir Akdeniz iklimine sahiptir. Atlantik kıyısındaki soğuk Kanarya Akıntısı sıcaklık değişkenliğini kontrol eder ve bu da yakın sıcaklık aralıklarıyla Los Angeles sahilindeki gibi çarpıcı bir atmosfer yaratır. Kazablanka, her yıl 412 milimetreye varan ciddi bir yağış alır. Kazablanka’da belgelenen maksimum sıcaklıklar 40,5 santigrat derece ve −2,7 santigrat derecedir. Bir günde kaydedilen en yüksek yağış ölçüsü, 30 Kasım 2010’da, 178 milimetredir.

Bir Liman Kenti: KazablankaKazablanka Mimarisi

Şehir, 20. yüzyılın ortasında günümüzün mühendislik merkeziydi. 1900’lerde, New York şehrinin 1916 imar yasasını takiben, kapsamlı bir değişim planı üstlenen dünyanın 2. şehrine dönüştü. Modern ve Art Deco tasarımları ile 1950’lerin farklı versiyonlarını gördüğümüz çini, Casablanca’nın tasarımcıları tarafından aktif olarak benimsendi. O zamanlar bu metropol, Chicago’nun bir uyarlaması olan Fransız Amerikası olarak tanıtıldı ve hızla yükselen, yeniliklere açık bir yerdi.

Kazablanka, farklı eğitim seviyelerinde Arapça ve Fransızca dil okullarına sahiptir. Ayrıca şehirde Goethe Enstitüsü, Belediye Güzel Sanatlar Koleji, Belediye Kütüphanesi, Tarih Öncesi Topluluk, Balıkçılık Enstitüsü ve Bahçecilik topluluğu gibi çeşitli kültürel enstitüler bulunur. Kazablanka’da bulunan II. Hasan Camii, dünyanın en büyük ve en süslü camilerinden biridir.

Kazablanka’nın kafe ve restoranlarına Fransız usulü sofistike bir hava hakimdir, ancak bu, yemek ve gece hayatının yalnızca bir yönüdür. Dikkat çeken eğlence merkezlerinin yanı sıra en iyi Fas restoranları genellikle Kazablanka’da bulunur.

Kazablanka’da Ulaşım

Otobüsler, en temel toplu taşıma araçlarıdır. Bunun yanında küçük ve büyük taksilerden oluşan bir ağ, şehir içinde ve çevresinde hizmet verir. Büyük şehirler yollarla Kazablanka’ya bağlıdır. Ayrıca Cezayir ve Tunus’a kadar uzanan bir demiryolu hattı vardır. Şehrin güneybatısındaki Casablanca-Anfa havalimanı ve doğusundaki Casablanca-Nouaceur havalimanları uluslararası seviyede hizmet verir.

Kazablanka Hakkında Bilinmeyenler

• Kazablanka’da geçmesine rağmen, Kazablanka adını taşıyan 1942 filmlerinden hiçbiri Fas Krallığı’nda çekilmedi.
• Fransa etkisinden dolayı Kazablanka, oldukça sıra dışı dekoratif yapılara sahiptir. Söz gelimi Habous bölgesi, Fransızlar tarafından Fas stilini Fransız standartlarıyla birleştirmek ve daha güzel yapay bir Medine yapmak için enteresan bir girişim olarak tarihe geçmiştir.
• 1986-1993 yılları arasında inşa edilen II. Hasan Camii, İslam mühendisliğinin belki de en iyi çağdaş örneklerinden biridir. Mühendislerin yanı sıra, çok sayıda geleneksel zanaatkar bu camiinin yapımında çalışmıştır.

Artvin’in meşhur yoğurtlu yumurtası çılbır” başlıklı blog yazımıza gidebilir ya da Keşfet kategorisine geri dönebilirsiniz.