Bir teleskop almayı düşünenler ilk olarak “uzayda neleri görebileceğin” merak eder. Teleskoplar uçsuz bucaksız bir bilinmeyene bakmamıza, çok çok uzaktaki yıldızları, gezegenleri hatta galaksileri görmemize izin verirler. Aslında uzayda görülecek o kadar çok şey var ki…

Teleskop denince akla ilk Ay gelir. Çünkü küçük bir teleskop bile Dünya’nın tek uydusu Ay’ın sayısız kraterini, çatlaklarını, denizlerini ve oluklarını gözlemlemek için yeterli olur. Peki, bir teleskopla görebileceklerimiz sadece Ay ile mi sınırlı?

  1. Omega Erboğa (NGC 5139)

Omega Erboğa, küresel bir yıldız kümesi olarak sınıflandırılır. Bu, Dünya’dan yaklaşık 17.000 ışık yılı uzaklıkta, yerçekimine bağlı yaklaşık 10 milyon yıldızdan oluşan bir küredir. Çıplak gözle küçük, soluk bulanık bir bulut gibi görünen bu yıldız kümesi bir teleskopla sayısız yıldızdan oluşan güzel bir top şeklini alır. Bir süre sonra gözleriniz oyun oynamaya başlar ve bu dev yıldız topu canlı ve hareket ediyormuş gibi görünür!

  1. Mücevher Kutusu (NGC 4755)

Mücevher Kutusu, küresel yıldız kümesinden ziyade açık bir küme olarak sınıflandırılır. 100’ün üzerinde yıldız içerir ve bizden 6,400 ışık yılı uzaklıkta yer alır. Kümenin merkezinde, arka arkaya üç parlak yıldız vardır. Bunların her biri farklı renkte görülür.

  1. Satürn

İyi bir atmosferik koşulda (türbülans, rüzgar ve ışık kirliliğinin minimum olduğu koşullarda) Satürn’ün halkalarını ve bazı uydularını görebilirsiniz. Satürn’ü iyi bir teleskopla izlemek, genellikle ömür boyu çizgi film halkalı versiyonu gören insanları hayrete düşürür. Çünkü gerçekten Satürn’ün teleskobik görüntüsü resimli kitaptan çıkmış bir illüstrasyon gibidir.

  1. Sombrero Galaksisi (Messier 104)

Yaklaşık 250 sene önce Pierre Méchain tarafından keşfedilen galaksinin ayırt edici özelliği, galaksinin sarmal yapısını oluşturan kalın toz şeritleriyle çevrili parlak, beyaz, soğanlı bir çekirdektir. Merkezinin devasa bir kara deliğe ev sahipliği yaptığı düşünülmektedir. Dünyamızdan 29 milyon ışık yılı uzaklıkta olduğu için standart bir teleskopla oldukça küçük görünür.

  1. Eta Karina Bulutsusu (NGC 3372)

İyi bir teleskopla gözlem yaptığınızda kendinizi uzay cennetine kaybolmuş gibi hissedebilirsiniz. Devasa yıldızlara ve değişen bulutsulara ev sahipliği yapan Eta Karina Bulutsusu, Samanyolu’nun Güney Yarımküre kısmındaki olağanüstü manzaralarından bir tanesidir. İnceleyenleri ömür boyu sürecek bir tutkuya sürükleyeceğine eminiz!

Aslında bir teleskopla görebilecekleriniz teleskopların açıklık boyutu, odak uzaklığı, göz merceğinizin odak uzaklığı, konumunuz ve gözlem becerilerinize göre değişkenlik gösterir. Alabileceğiniz en iyi görüntüyü elde etmek için ne kadar büyük bir yatırım yaparsanız yapın, işin sırrı gözlem beceriniz. Gözlem becerisi de pratikle yakından alakalı. Gece gökyüzünü ne kadar çok gözlemlerseniz, nesneleri tanımlamada o kadar iyi olursunuz.

Atatürk ve kadın hakları” başlıklı blog yazımıza gidebilir ya da Keşfet kategorisine geri dönebilirsiniz.