“Su. Toprak. Ateş. Hava.” Bu söz yalnızca Avatar: The Last Airbender’ın açılışı değil; aynı zamanda modern astrolojinin en hayati temelidir. Zodyak öğesinin anlamları değişir ve her burcu büyük ölçüde etkiler, elbette buna bağlı olarak her kişiyi de. Belki 12 Zodyak burcu olduğunu biliyor olabilirsiniz, ancak her burcun elementini biliyor musunuz?

Zodyak, ilk olarak ateş burcu olan Koç burcundan, daha sonra sırasıyla toprak burcundan (Boğa), hava burcundan (İkizler) ve su burcundan (Yengeç) geçer. Yani bu, üç ateş burcu, üç toprak burcu, üç hava burcu ve üç su burcu olduğu anlamına gelir. Bazı astrologlar her burcun kendi elementinin mevsiminde daha iyi hissettirdiğini söyler. Örneğin; eğer bir yengeç burcuysanız, su grubu burçlarının aylarında daha iyi hissedersiniz.

Aralardaki uyumu saptayabilmek oldukça kolaydır: Hava burçları genellikle diğer hava burçlarıyla, su burçları da diğer su burçlarıyla iyi bir uyum sağlarlar. Bunun yanı sıra temel bir kural olarak, ateş-hava burçları ve su-toprak burçları da birbirleri ile uyumludur. Ateş ve su burçları ise birlikte dramatik ve tutkulu olabilir, ancak genellikle bir süre sonra aradaki yangın söner. Toprak ve hava burçları birlikte saatlerce zaman geçirip konuşabilirler, ancak duygusal bağ eksikliği yaşayabilirler. Bu küçük istatistikleri bilmek astrolojiyi çok daha anlaşılır hale getirir. Peki, sizin burcunuz hangi elementtir?

Burçlar ve Elementleri

Ateş Burçları: Koç, Aslan, Yay

Ateşin kendisi gibi, ateş burcuna sahip olan kişiler de tutkulu, dinamik ve değişken olma eğilimindedir. Bu ateş sizi sıcak tutabilir fakat büyük bir yıkıma da yol açabilir. Ateş, onu harlayacak bir şey olmadığında bile hızla yanmaya devam edebilir. Tek bir kıvılcım, bir orman yangınını başlatabilir. Sonuç olarak, ateş grubu burçlarına dikkatli bir şekilde yaklaşılması gerekir.

Hava Burçları: İkizler, Terazi, Kova

Hava burçları tamamen eylem ve fikirlerle ilgilidir. Onlar değişim rüzgarları gibidir. Böyle bir rüzgar size çarptığında hareket etmekten başka hiçbir şey yapamazsınız. Bazı hava burçları biraz havai olabilirken, bazıları yer çekimine meydan okuyan G kuvveti kadar güçlü ve kararlıdır. Hava burçları, bir problem ortaya çıktığında yaptığı tek hamleyle herkese rahat bir nefes aldırabilir. Tıpkı bir esinti gibidirler, hava burçlarını tam olarak kavrayamazsınız ve sizi tutup nereye götüreceklerini bilemezsiniz. Macerayı seviyorsanız, hava burcu kişiler tam size göre!

Toprak Burçları: Boğa, Başak, Oğlak

Toprak burçları yaptıkları her şeyde kaliteyi önemserler, gerçekçi ve mantıklıdırlar. Her daim yavaş ve istikrarlı olan toprak burçları aynı zamanda oldukça sadıktır; zor zamanlarda yardımınıza koşarlar. Negatif olarak görebileceğimiz bir yönleri olan materyalistlik veya yüzeysellik, bazen kafanızı karıştırabilir.

Su Burçları: Yengeç, Akrep, Balık

Sezgisel, duygusal ve aşırı duyarlı olan su burçları, bir okyanus kadar gizemli olabilirler. Hem su gibi canlandırıcı olup hem de sizi o suda boğabilirler. Su grubu burçları genellikle yoğun rüyalara ve psişik sezgiye sahiptirler. Güvenlik onlar için önemlidir, ne de olsa suyun bir kaba ihtiyacı vardır aksi takdirde ya kurur ya da kaybolur.

Antik Yunan tiyatrosuyla geçmişe yolculuk” başlıklı blog yazımıza gidebilir ya da Öğren kategorisine geri dönebilirsiniz.