Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en ünlü ve en çok ziyaret edilen yerlerden biri olmasına rağmen, Büyük Kanyon Ulusal Parkı hala bazı sürprizler barındırıyor. İşte Büyük Kanyon hakkında bilmediklerinizi derlediğimiz yazımız!

Büyük Kanyon Kaç Yaşında?

Colorado Nehri’nin Büyük Kanyon’u yaklaşık 6 milyon yıl önce oymaya başladığı uzun zamandır biliniyordu, ancak 2012’de yapılan bir araştırma, sürecin 70 milyon yıl kadar eskiden başlamış olabileceğini düşündüren bir gerçek içeriyor. Büyük olasılıkla, bugün bildiğimiz Büyük Kanyon, 70 milyon yıl önce bir dizi küçük kanyon olarak ortaya çıkmaya başladı, ancak kanyonun çoğunluğu çok daha yakın bir zamana kadar şekillenmeye başlamadı.

Büyük Kanyon Hakkında Bilinmeyenler

Kendine Ait Hava Şartları Var!

Tüm Büyük Kanyon gerçekleri arasında en havalısı bu! Yükseklikteki ani değişikliklerin sıcaklık ve yağış üzerinde muazzam bir etkisi var, bu nedenle yaşadığınız hava, Büyük Kanyon’da bulunduğunuz yere bağlı olarak büyük ölçüde değişebilir. Bölgedeki en soğuk, en yağışlı hava istasyonu, Kuzey kenarındaki “Bright Angel Ranger” iken, en sıcak (ve en kurak olanlardan biri) sadece 8 mil uzaktaki “Phantom Ranch”tedir.

En Derin Kanyon mu? Hiç Sanmıyoruz.

Tibet’teki “Yarlung Tsangpo Büyük Kanyon” 17.567 fit derinliğe sahip ve Büyük Kanyon’a kıyasla 2 mil daha derine iniyor. Tibet kanyonu ayrıca Büyük Kanyon’dan yaklaşık 30 mil daha uzundur.

Hayır, Dinozor Kemikleri Yok.

Büyük Kanyon, dinozor kemikleri aramak için mükemmel bir yer gibi görünebilir, ancak bir tanesini bile orada bulamazsınız ve bunun iyi bir nedeni vardır. Kanyon duvarlarını oluşturan kaya, dinozorlardan çok daha eskidir ancak kanyonun kendisi muhtemelen dinozorlardan çok uzun zaman sonra oluşmuştur.

Büyük Kanyon Hakkında Bilinmeyenler

Birçok Fosil Var.

Dinozorlar Büyük Kanyon’u görme fırsatını kaçırmış olsa da, diğer canlıların bu yeri sıkça ziyaret ettiğini gösteren birçok başka kanıt var. Bunlar 1.2 milyar yıl öncesine ait eski deniz fosillerinden, kalıntılarını yaklaşık 10.000 yıl önce kanyon mağaralarında bırakan oldukça yeni kara memelilerine kadar değişiyor.

Peki, Balıklar?

Modern taşkın kontrol önlemlerinden önce, Colorado Nehri, yoğun silt, sık taşkınlar ve yaz aylarında aşırı sıcaktan kışın donmaya kadar değişen sıcaklıklarla balıklar için benzersiz bir şekilde zor bir yaşam alanına dönüştü. Sonuç olarak, Büyük Kanyon’a özgü yalnızca sekiz balık türü vardır ve bunlardan altısı Colorado Nehri’nin dışında hiçbir yerde bulunmaz!

Orada Bir Kasaba Var!

Büyük Kanyon gerçekleri genellikle insan nüfusu hakkında bilgi içermez, ancak şaşırtıcı bir şekilde bir tane vardır. “Supai Köyü”, Havasupai Hint Rezervi içindeki Büyük Kanyon’un dibinde yer almaktadır. Karayoluyla erişilemeyen ve sadece 208 kişilik nüfusuyla, 48 alt eyaletteki en uzak topluluktur ve postaların hala yük katırıyla teslim edildiği tek yerdir!

Büyük Kanyon Hakkında Bilinmeyenler

950 Milyon Yıl mı?

Büyük Kanyon, 250 milyon yıllık kaya tabakalarının 1,2 milyar yıllık kayalarla sırt sırta uzandığı “Büyük Uyumsuzluk” olarak bilinen dünya çapındaki jeolojik bir fenomenin en görünür örneklerinden birini sunuyor. Aradaki yüz milyonlarca yıl boyunca ne olduğu ise büyük bir sır!

500’den Fazla Kitabın Yazarı: Isaac Asimov” başlıklı blog yazımıza gidebilir ya da Keşfet kategorisine geri dönebilirsiniz.